KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Demineralizácia: žiarivo biele zuby, ktoré naozaj nechcete

Demineralizácia: žiarivo biele zuby, ktoré naozaj nechcete

Čo to je za hlúposť? Biele zuby chcú predsa všetci, poviete si. Výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo, sa volá demineralizácia zubov. Miesto krásy a zdravia znamená poškodenie skloviny a budúce problémy.

Jak vzniká demineralizace?

Bohužiaľ, celkom jednoducho: po každom jedle a pití vzniká na zuboch zubný povlak a prostredie v ústach sa okysľuje. Kyslosť v ideálnom prípade zneutralizujú zásadité sliny a plak zneškodníme pomocou precíznej ústnej hygieny. Ak sa niečo z toho zadrháva, je problém na svete. Kyslé prostredie sa v kombinácii s baktériami postará o narušenie skloviny a odplavovanie minerálov preč. Čo teraz s tým?

Čo je to demineralizácia?

Demineralizácia je proces, keď sa z tkaniva (v našom prípade zo zubnej skloviny) uvoľňujú minerály. V prípade skloviny ide o fosforečnan vápenatý, preto sa často stretnete aj s pojmom odvápňovanie skloviny. Úbytok minerálov tkanivo oslabuje a to vedie k jej narušovaniu. Ak neriešime demineralizáciu včas, vystavujeme sa poškodeniu skloviny a následne zubnému kazu.

Ako vyzerá a kde ju hľadať

Už sme naznačili, že žiarivo biela farba v ústach nie je vždy nutne výhra. Zbystriť by ste mali vo chvíli, keď na zuboch pozorujete jasne biele škvrny alebo fliačky, ktoré najčastejšie nájdete v miestach styku zuba a ďasna (v okolí ďasnového žliabku). Také škvrny väčšinou znamenajú tzv. demineralizačné lézie, teda stav spojený so stratou minerálov, proti ktorému treba začať urýchlene bojovať.

Ako predísť demineralizácii?

Dobrá správa je, že demineralizácii je ľahké predchádzať. Navyše to nie je žiadna veda. Všetko, čo musíte urobiť, je správne sa starať o svoje zuby, prípadne používať zubné pasty alebo gély s vyšším obsahom fluoridu. Znie to jednoducho? To teda je!

Demineralizácia nebude mať šancu, ak…

  • budete dôslední v ústnej hygiene a nezabudnete na každodennú medzizubnú starostlivosť.

    Už sme si povedali, že vinníkom demineralizácie je kombinácia kyslého prostredia a neustále sa tvoriaceho bakteriálneho povlaku (zubného povlaku). Ak si budete dôkladne čistiť všetky plochy zubov (a nie len 70 %), máte po probléme. A zabijete viac múch jednou ranou, pretože okrem demineralizácie predídete aj ďalším neduhom, ako je zubný kaz alebo paradentóza.

  • nebudete to preháňať s potravinami, ktoré škodia vašim zubom.

    Nečistoty a baktérie si najviac lebedia v sladkostiach všetkého druhu (vrátane zdanlivo zdravého sušeného ovocia), potravinách prichycujúcich sa medzi zubmi (ako sú napríklad pukance alebo chrumky) a sladených nápojoch (obzvlášť tých s bublinkami). Ideálne nie sú ani citrusy plné agresívnych kyselín.

Fluór alebo fluorid?

Fluór samotný je plyn, navyše jedovatý a v prírode sa prakticky samostatne nevyskytujúci. Nájdeme ho však vo forme zlúčenín a solí (fluoridov). Pre naše zuby najužitočnejšími partnermi fluóru v zlúčeninách sú sodík, draslík a vápnik. V zložení zubných pást preto nájdete fluorid sodný (NaF), vápenatý (CaF) a draselný (KF)

  • zaistíte telu dostatok fluoridov .

    Fluorid patrí do našich tiel a je kľúčový pre zdravie kostí a zubov. Jeho nedostatok je spojený s vyšším rizikom demineralizácie a zubného kazu, a preto sa používa ako v prevencii, tak v terapii ochorení zubov. Zlúčeniny fluóru (fluoridy) sa totiž dokážu naviazať na zubnú sklovinu a posilniť ju.

    Najhojnějším zdrojom fluoridov sú morské plody, čierny čaj a niektoré ryby (napr. tresky alebo sardinky), v menšom množstve ich nájdeme v mlieku, vajciach, orieškoch alebo mäse. Vzhľadom na to, že my Slováci zjeme v porovnaní s európskym priemerom sotva tretinu rýb, asi vás veľmi neprekvapí, že fluór musíme suplementovať. To je, mimochodom, dôvod, prečo väčšina zubných pást pre dospelých obsahuje pridané fluoridy.

Pozor, nie všetky biele škvrny znamenajú demineralizáciu. U detí môžu byť podobné prejavy tak pri fluoróze – stave spôsobenom nadbytkom fluoridov –, ako aj pri tzv. MIH syndróme, ktorý je vrodený a v súčasnosti postihuje každé siedme dieťa. .

MDDr. Lenka Gregora
Ordinace Gregora s. r. o., České Budějovice

A čo deti?

U detí sú častými vinníkmi demineralizácie nikdy nekončiace pochúťky skombinované s nedostatočnou ústnou hygienou. Vieme, že starostlivosť o najmenšie zúbky nie je prechádzka ružovou záhradou – ostatne, každý rodič by mohol o tom rozprávať. Spísali sme preto pár tipov, ako namotivovať deti na čistenie. Ak je to aj vaša téma, choďte po nej!

Fluoróza

Problémy môže spôsobiť aj nadbytočný príjem fluoridov: takému stavu hovoríme fluoróza. Prejavuje sa kriedovo bielymi a hnedými škvrnami, prípadne jamkami alebo ryhami na zuboch. Najväčší vplyv na budúci rozvoj fluorózy má obdobie do 8 rokov veku, teda pred prerezaním stáleho chrupu.

To je dôvod, prečo u detí musíme strážiť prísun fluoridov zvlášť pozorne. Pôsobenie fluoridov síce pomáha aj detskej sklovine, ústne podanie by však ľahko prekročilo odporúčané denné dávky. Preto sa do pást pre najmenšie deti fluoridy nepridávajú. I v neskoršom veku by rodičia mali postrážiť, že dieťa pastu neprehĺta, a postarať sa o správne dávkovanie pasty: pre deti do troch rokov stačí množstvo zodpovedajúce veľkosti zrnka ryže, od troch do šiestich rokov potom hrášku.

Ani iné farebné škvrny rozhodne nie sú v poriadku. Môžu znamenať napríklad zubný kaz alebo odumierajúci zub, takže ak ich u seba alebo svojich detí spozorujete, utekajte hneď k lekárovi. Na túto tému sme pre vás spísali samostatný článok.

Syndróm MIH (vrodený)

Zvláštnu kategóriu predstavujú škvrny spôsobené tzv. syndrómom MIH. Na rozdiel od demineralizácie držiacej sa na hranici ďasien sa MIH objavuje na prvých spodných stoličkách a horných stredných rezákoch (jednotkách). Biele škvrny sú v tomto prípade spojené s odvápnením skloviny, ktoré nie je spôsobené zlými návykmi, ale vrodenou chybou, ktorej príčiny zatiaľ presne nepoznáme. Vyzerajú ako zubný kaz.

Syndróm MIH môže spôsobovať odlomenie zubnej skloviny a mali by ste preto čo najskôr navštíviť detského stomatológa.

Zmizne alebo sa vráti?

Ak sa vám podarilo zastaviť demineralizáciu, môžete si gratulovať, vaše zuby sú zachránené! Čo však tie biele škvrny, pýtate sa, to budem mať navždy? Odpoveď je, bohužiaľ, áno, ani tou najlepšou remineralizáciou nedosiahnite ich zmiznutie. Viditeľnosť bielych škvŕn však môžete výrazne znížiť šetrným vybielením zubov.

To zvládnete!

Najdôležitejšie však je, aby ste nepoľavili v čerstvo nadobudnutých návykoch a stratené minerály doplnili vo forme stravy bohatej nielen na fluór, ale aj na vápnik a fosfor. Práve tieto dva prvky vám vo forme fosforečnanu vápenatého demineralizácia vzala. A do budúcna už demineralizácii nedajte šancu. My vieme, že to zvládnete – aj keď s malou pomocou.


Mgr. Zuzana Junková
autor článku

Mgr. Zuzana Junková

redakcia Nazuby.eu

19. októbra 2024

MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubná lekárka,

ordinácia Gregora

19. októbra 2024

  • https://drspillers.com/what-causes-teeth-demineralization/
  • MAZÁNEK, Jiří a kol. Stomatologie, minimum pro praxi. 1. vydání, Praha: TRITON s.r.o. 1999. ISBN 80-7254-032-7.
  • https://www.nzip.cz/clanek/1143-mineralni-latky-pokryti-denni-potreby
  • https://www.nzip.cz/clanek/1151-fluorid
  • www.stomateam.cz/cz/obecna-stomatologie/molarova-a-incizalni-hypomineralizace-skloviny-mih#confirm