Druhy strojčekov od kovových po neviditeľné
Strojčeky na zuby nosia dospelí aj deti a vďaka pokročilým technológiám si to často ani nevšimnete. Vybrať ten najlepší je však celkom oriešok. Prečítajte si náš prehľad typov strojčekov na zuby a nesiahnite vedľa.
Obsah článku
- Druhy strojčekov na zuby
- 1. Snímateľné strojčeky na zuby
- Klasické snímateľné strojčeky na zuby
- Neviditeľné (fóliové) strojčeky na zuby
- 2.Fixné strojčeky na zuby
- Klasické fixné strojčeky na zuby kovové a estetické
- Kovové strojčeky na zuby
- Estetické strojčeky na zuby
- Samoligovacie strojčeky na zuby
- Lingválne strojčeky
- Kedy a ako dlho sa nosí fixný strojček na zuby?
- Retainery a retenčné aparáty
- To zvládnete
Druhy strojčekov na zuby
Strojčeky na zuby delíme na dve skupiny. Častejšie používanými strojčekmi na zuby sú fixné strojčeky, označované často aj ako strojčeky na zuby napevno, konvenčné alebo pevné strojčeky na zuby. Tie majú množstvo typov, na ktoré sa pozrieme o chvíľu. Okrem strojčeka na zuby napevno môžete nosiť ešte strojček na zuby snímateľný (skladací).
1. Snímatelné zubné strojčeky
Snímateľné (skladacie, nasadzovacie) strojčeky na zuby delíme na klasické snímateľné strojčeky a fóliové strojčeky.
Klasické snímatelné strojčeky na zuby
Klasické snímateľné strojčeky na zuby najskôr poznáte z detstva ako „strojčeky na zuby na noc“. Skladajú sa z drôtov pripevnených k telu strojčeka na zuby pomocou skrutiek a periek. K strojčekom na zuby niekedy dostanete aj kľúčik a pokyny, ako upravovať napätie drôtikov. Nebojte sa – postup je jednoduchý a zvládne ho každý.
Zaujíma vás, koľko stoja jednotlivé strojčeky na zuby, ako sa o ne starať a ako si poradiť s čistením zubov so strojčekmi na zuby? Presne pre vás sme pripravili kompletného sprievodcu od odtlačkov po zloženie.
Klasické snímateľné strojčeky na zuby delíme podľa použitia na dve skupiny:
Strojčeky na zuby pre deti: používajú sa v nižšom veku (medzi 7. a 10. rokom), keď je možné ovplyvniť vývoj čeľustí. Slúžia na predliečenie pred nasadením fixných alebo fóliových strojčekov na zuby. V období výmeny zubov zvyšujú šancu na ich správne prerezanie.
Retenčné aparáty: snímateľné strojčeky na zuby sa tiež používajú na udržanie výsledkov dosiahnutých pomocou pevných strojčekov na zuby alebo alignerov.
Výhody
- Ústna hygiena aj čistenie strojčeka na zuby sú hračka.
- Vďaka nočnému noseniu o nich okolie nemá tušenia.
A čo nevýhody?
- Udržať konzistentné a dlhodobé nosenie môže byť zvlášť u detí a tínedžerov naozaj výzva.
- Dajú sa použiť iba pri menej závažných vadách.
- Z povahy veci je jednoduchšie ich stratiť.
Neviditeľné (fóliové) strojčeky na zuby – alignery
Neviditeľné (fóliové) strojčeky na zuby, čiže alignery, nájdete aj pod označením strojčeky na zuby Invisalign. Ide ofóliový výlisok fóliový výlisok postupne upravujúci postavenie zubov. V pravidelných intervaloch určených ortodontistom sa fólia mení a posúva úsmev bližšie k požadovanému stavu.
Pozor, napriek tomu, že fóliové zubné strojčeky vyzerajú podobne ako fólie na bielenie zubov, nie sú určené na aplikáciu bieliacich gélov a bielenie sa v priebehu liečby neodporúča. Na zuboch sú totiž počas nej nalepené malé plôšky vo farbe zubov (tzv. SmartForce Attachmenty) zastupujúce zámočky, ktoré v prípade bieliacich pokusov spôsobia nerovnomerné sfarbenie na zuboch.
I keď sa kde-kade dočítate, že výhodou snímateľných strojčekov na zuby je možnosť vybratia pri športe, nie je možné to odporučiť. Počas liečby sú zuby „rozhýbané“ (nestoja pevne v kosti) a pri športe by sa mohli ľahko posunúť do nežiaducej polohy (napríklad pri nechcenom údere loptou do tváre alebo pri páde).
Výhody
- Ústna hygiena aj čistenie strojčeka na zuby si nevyžaduje toľko času ako v prípade fixných strojčekov.
- Sú diskrétne a estetické (pri nasadení prakticky neviditeľné).
- Je jednoduché ich vybrať pri jedle alebo čistení zubov.
Nevýhody
- Aby fungovali ako majú, musia byť v ústach minimálne 20 hodín denne.
- Na rozdiel od fixných strojčekov na zuby sa môžu stratiť.
- Ich cena je asi 10× vyššia než pri klasických snímateľných a 2× vyššia než pri kovových fixných strojčekoch.
Zajímají vás ceny rovnátek? Najdete je v samostatném článku.
Pre deti do desať rokov sa niekedy používajú aj tzv. čiastočné fixné strojčeky na zuby. Slúžia na korekciu určitej oblasti, napríklad len jedného alebo dvoch zubov, a okrem nižšej ceny majú aj tú výhodu, že nezaťažujú zvyšok ústnej dutiny, či už esteticky, alebo zvýšenými nárokmi na ústnu hygienu.
2. Fixné zubné strojčeky
Fixné strojčeky na zuby (niekedy aj strojčeky na zuby stále, pevné alebo napevno) nie je možné, ako už názov napovedá, jednoducho vybrať z úst. Starajú sa o správny posun zubov 24 hodín denne/b>. Vďaka tomu sa ich však môžete zbaviť skôr!
Jednotlivé zámočky (držiaky) sú na zuboch pripevnené pomocou svetlom tuhnúceho lepidla (fotokompozitu) a prepája ich drôtik (oblúk), ktorý je pridržiavaný gumičkami (ligatúrami). Tie si obľúbite – menia sa pri každej kontrole a možnosť výberu farieb je široká.
Klasické fixné strojčeky na zuby kovové a estetické
Konvenčné fixné strojčeky na zuby sa lepia na vonkajšiu stranu zubov a je ich teda vidieť na prvý pohľad. Vybrať si môžete medzi lacnejšími klasickými strojčekmi na zuby so zámočkami z kovu a tzv. estetickými variantmi fixných strojčekov.
Výhody
- Poradia si so širokou škálou problémov vrátane zložitých prípadov.
- Pri pravidelných kontrolách umožňujú ortodontistom výnimočne presnú prácu so strojčekom a teda maximálne efektívnu liečbu.
- Majú priaznivú cenu.
Nevýhody
- Starostlivosť o zuby s fixným strojčekom na zuby si vyžaduje čas a trpezlivosť. Pomôcť môžu špeciálne kefky na strojčeky na zuby alebo náš návod, ako si poradiť so zubnou hygienou so strojčekom na zuby.
- Častým strašiakom je estetika. Aj fixný strojček nalepený na vonkajšej strane zubov však môže byť diskrétny. Pýtajte sa na estetické strojčeky na zuby.
Kovové strojčeky na zuby
Kovové strojčeky na zuby sú najpoužívanejším typom strojčekov. Nie sú žiadnym výkrikom moderných technológií, ale, naopak, tým, čo si väčšina z nás predstaví pod pojmom strojček na zuby: kovové zámočky a kovový oblúk na zuboch. Vďaka tomu sú síce viditeľné, ale aj výnimočne účinné a tiež najľahšie financovateľné.
Estetické strojčeky na zuby
Fungujú rovnako ako ich celokovoví bratia, zámky sú však vyrobené z menej viditeľných materiálov. Vďaka hladkému povrchu zámkov sú komfortnejšie pri nosení a starostlivosti a menej dráždia ústnu dutinu. Používajú sa tiež u pacientov s alergiami na kovy.
Oproti kovovým strojčekom na zuby sú však tiež drahšie a nehodia sa pre všetky typy chýb. Na trhu nájdete keramické strojčeky na zuby s bielymi zámočkami alebo ešte nenápadnejšie zafírové strojčeky na zuby, ktoré majú zámky priehľadné.
Nejčastěji používaným typem těchto rovnátek je tzv. Damon system, který je pro mnohé synonymem samoligovacích rovnátek. Ve skutečnosti je ovšem řešení bezgumičkových zámků celá řada.
Samoligovacie strojčeky na zuby
Samoligovacie strojčeky na zuby sú, jednoducho povedané, fixnými strojčekmi bez gumičiek. Namiesto nich majú špeciálne zámočky, ktoré sa dokážu vycvaknúť z drôtika a zas zacvaknúť späť. Drôtik je vďaka tomu pohyblivý len vtedy, keď treba, a neposúva sa tak, nevyskakuje pri zadných zuboch a nepichá pacienta do úst.
Výhody
- Pri samoligovacích strojčekoch na zuby je možné sa zaobísť bez trhania zubov, ktoré by niekedy predchádzalo použitiu klasických fixných strojčekov na zuby.
- Sú pohodlnejšie než klasické strojčeky na zuby.
- Odpadajú pravidelné výmeny gumičiek, kontroly u špecialistu preto môžu byť menej časté.
- Jednoduchšia konštrukcia strojčekov na zuby uľahčuje čistenie zubov a starostlivosť o strojček na zuby.
A čo nevýhody?
- Sú pomerne veľmi viditeľné, riešením môže byť použitie keramických zámkov.
- Použitý kov môže dráždiť ústnu dutinu. Ale nemusí: podráždeniu pomôžu predísť vosky na strojčeky.
Lingválne strojčeky
Lingválne strojčeky sú zvláštnym typom fixných strojčekov. Pracujú na rovnakom princípe a sú aj podobne účinné, zámky sú však prilepené na vnútornej strane zubov. To má svoje pre aj proti.
Výhody
- Sú najestetickejšou voľbou zo všetkých typov strojčekov. Vďaka uchyteniu zvnútra je ich možné odhaliť len pomocou zrkadla.
- Navzdory svojej diskrétnosti si zachovávajú výhody fixných strojčekov, ako je vysoká účinnosť a presnosť korekcie.
Nevýhody
- Nie sú príliš pohodlné: vďaka svojmu umiestneniu dráždia jazyk, ktorý môže opúchať, odierať sa a prispievať tak k problémom s výslovnosťou.
- Na rovinu: sú drahé (najdrahšie zo všetkých porovnávaných strojčekov).
- Vyžadujú časté a dlhšie kontroly, čo pochopiteľne tiež nie je zadarmo.
- Starostlivosť o lingválne strojčeky na zuby je ešte o trochu zložitejšia než pri klasických pevných strojčekoch.
Kedy a ako dlho sa nosí fixný strojček na zuby?
Fixné strojčeky na zuby fungujú najlepšie pri nosení okolo 10. až 14. roku veku, keď hlava aj ústa ešte stále rastú. Liečba pomocou týchto strojčekov na zuby trvá u detí a dospievajúcich obvykle 1 až 2 roky podľa typu chyby. Ani v dospelosti nie je nič stratené, len treba počítať s dlhším časom liečby – spravidla sa bavíme o niekoľkých rokoch.
Ich použitie znamená pravidelné a pomerne časté kontroly u ortodontistu (cca každých 6 týždňov), ktorý sleduje priebeh liečby a upravuje napätie drôtika.
Kontroly znamenajú aj výmeny gumičiek, prípadne aj oblúka, alebo prilepenie spadnutého zámku a podobne. Všetky tieto situácie môžu (ale nemusia – v závislosti od vašej zmluvy s ordináciou) znamenať ďalšie náklady navyše. S týmto faktom je potrebné počítať v strojčekovom cash-flow.
Aká je cena za rovné zuby, za čo všetko platíte a kedy? Všetko sa dozviete v našom sprievodcovi životom so strojčekom na zuby.
Zaujíma vás, na čo sa pripraviť, ako sa starať o zuby so strojčekom na zuby alebo koľko to všetko bude stáť? Prečítajte si nášho sprievodcu svetom strojčekov na zuby od odtlačkov po zloženie.
Retainery a retenčné aparáty
Po ukončení liečby fixným strojčekom na zuby je potrebné, aby sa rozhýbané zuby zastabilizovali v novej pozícii. O to sa postarajú tzv. retainery a retenčné aparáty.
Retainer si môžeme predstaviť ako drôtik napevno prilepený k zadnej strane zubov. Na zuboch zostáva niekoľko rokov a po chvíľke nosenia si ho už ani nevšimnete.
Po zložení pevného strojčeka na zuby budete spolu s retainerom alebo retainermi nosiť aj retenčné aparáty (alebo nám už dobre známe snímateľné strojčeky na zuby na noc). Dĺžka ich pobytu v ústach sa bude postupne skracovať, až sa bez nich zaobídete úplne.
To zvládnete
V dnešných časoch už strojček na zuby nie je žiadne utrpenie. Pokojne si môžete vybrať taký, o ktorom budete vedieť len vy a nikto iný. A so starostlivosťou o strojček na zuby a váš úsmev radi pomôžu špecializovaní pomocníci z radov kefiek, pást aj voskov.