KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Odhalenie! Zubné kazy nemajú dedičov

Odhalenie! Zubné kazy nemajú dedičov + VIDEO

Každý zubný lekár zo svojho kresla začul vetu: „Ja mám na tie zubné kazy smolu – máme ich v rodine.“ Ako odhaľuje titulok, toto tvrdenie už dnes radíme medzi mýty, báje a povesti. A to je skvelá správa alebo práve naopak? Odhaľte, odkiaľ sa zubné kazy berú a ako ich poraziť.

Gény alebo starostlivosť?

Vo videu nižšie to máme čierne na bielom, priamo od stomatológa. Kaz na zuboch nie je dedičný. Stretávame sa iba s výnimkami, ktoré sprevádza zvýšená kazivosť (napríklad pri vrodenom poškodení zubnej skloviny). Od rodičov môžeme prevziať návyky, gény hrajú rolu v imunitnej odpovedi, vývoji slín, farbe aj hrúbke skloviny, ale vznik zubného kazu je čisto na nás. Presnejšie na 100 % ústnej hygiene.

Znamená jediné – vzniku kazu sa dá predísť. Poďme zistiť, ako na to:

Ako vyzerá zubný kaz?

Začínajúci kaz zubnej skloviny môže mať nenápadné prejavy a predovšetkým – nebolí. Má jasne bielu (kriedovú) farbu, ktorá je laickým okom ľahko prehliadnuteľná. Máme však aj dobrú správu: v tejto fáze je stále možné kaz zastaviť. S pomocou zubného lekára, röntgenovej snímky a s vašou precíznou ústnou hygienou.

Čo je to zubný kaz?

Ide o najrozšírenejšie ochorenie dnešných čias a postihuje väčšinu populácie. Najčastejšie ich nájdeme v žuvacích plôškach medzizubných priestoroch a v oblasti krčku zuba, známe ako zubný kaz pri ďasne. A pozor: kazy na predných zuboch a zubné kazy na stoličkách nie sú žiadnu výnimkou.

Neliečený kaz, naopak, môže postupovať smerom k nervu zuba a červenou blikajúcou kontrolkou už sú jasne viditeľné hnedé alebo čierne škvrny na zuboch.

Aké sú príznaky zubného kazu?

Pri začínajúcom zubnom kaze sa môžeme stretnúť s častejším zachytávaním potravy medzi zubmi, bielymi škvrnami a citlivosťou na termické podnety (horúce, studené) aj sladké potraviny.

Pokročilejší kaz sa už jasne hlási o pozornosť bolestivosťou, zmenou chuti v ústach aj zápachom z úst (Foetor ex ore). Premeny na povrchu poškodeného zuba môžete často „nahmatať“ jazykom a od precitlivenosti zuba vám často neuľaví ani pilulka, a to najmä v noci. Nakoniec sa môže pridať opuch tváre, horúčka. V tom momente sa už vyhýbate hryzeniu a vrúcne si želáte lekársku starostlivosť.

Ale nebojte – povieme si, ako predísť tomu, aby ste problémy so zubným kazom vôbec nezažili. A pre prípad, že vás zaujíma, prečo nás zuby tak bolia, a ako si od nich doma uľaviť, pripravili sme „škatuľku" poslednej záchrany.


Ako sa lieči zubný kaz?

Liečba pokročilejšieho zubného kazu je plne v rukách stomatológa, ktorý si naň posvieti röntgenom a vyberie najlepší spôsob liečby.

Samotné ošetrenie kazu spočíva v odstránení poškodenej (kariéznej) skloviny, prípadne dentínu a následne vymodelovaní výplne, ktorá „zaskakuje“ za odvŕtanú časť. Záleží však na rozsahu kazu. Niekedy plomba nestačí a je potrebná fixná zubní náhrada (zubná korunka, mostík a pod.). Nenechajte sa však ovládnuť strachom zo zubárskeho kresla, ak sa u vás objaví zubný kaz. Čím skôr si ho necháte ošetriť, tým skôr predídete komplikáciám a rýchlejšie si oddýchnete.

Nahradí (vo všetkých smeroch) medzizubné pomôcky „novodobý zázrak“ nazývaný ústna sprcha? Zistite, ako funguje, pre koho je vhodná a čo o nej hovorí zubná lekárka MDDr. Lenka Gregora v samostatnom článku.

Kaz pod plombou, zubnou náhradou

I po vytvorení výplne zostáva zub náchylný na zubný kaz. Môže totiž vzniknúť, ak sa okolo vonkajších okrajov zubnej náhrady alebo výplne objavia medzery, praskliny alebo netesnosti, ktoré sa kombinujú s dlhodobo nečisteným zubným povlakom. To umožňuje baktériám dostať sa pod náhradu, čo opäť vedie k vzniku kazu.

Naznačiť jeho prítomnosť môže pretrvávajúca bolestivosť aj citlivosť, zafarbenie okrajov výplne alebo zmena jej priliehavosti k zubu. V takom prípade je opäť čas navštíviť zubnú ordináciu.

Čo kaz v zube nemiluje a vy by ste, naopak, mali?

  • Správnu techniku čistenia zubov: odstránenie všetkého zubného plaku je tým najlepším spôsobom, ako zastaviť zubný kaz. A to nielen ráno, ale predovšetkým večer. So zubným kazmi vypečiete aj vtedy, keď si nájdete zhruba 3 minúty času aj po obede a chrup znovu prečistíte.

  • Medzizubné pomôcky: poradia si so zubným plakom v priestoroch medzi zubmi a zaručia, že nevznikne medzizubný kaz. Vedeli ste, že bez nich si denne čistíme len 70 % zubov? V jednoduchom prepočte teda nečistíme 9 zubov z celkových 32. Takže medzizubné pomôcky večer prizvite na rande k umývadlu aj vy. 🙂

  • Jednozväzkové kefky: experti na dočisťovanie zubov v miestach, na ktoré je manuálna alebo elektrická kefka krátka. Pomôže napríklad s osmičkami, v okolí ďasnového žliabku, so zadnými stranami stoličiek a je vhodná aj na dočisťovanie po extrakcii zuba.

  • Pravidelný prísun fluoridov: pomáha posilňovať zubnú sklovinu a (z časti) chráni zub pred vznikom kazu. Rozhodne teda nič nepokazíte, keď doprajete svojmu chrupu zubné pasty a ústne vody s fluoridmi, fluoridové tablety alebo stravu bohatú na fluór (samozrejme, vo forme fluoridu). A ak naň máte alergiu, skvele ho nahradí hydroxyapatit, ktorý nájdete napríklad v produktoch od značky BioRepair.

  • Zdravé zloženie taniera: najmä obmedzenie sladených nápojov, cukroviniek a prichycujúcej sa stravy. Zaraďte, naopak, ryby (tuniak, sardinky, olej z tresčej pečene), vajíčka, farebnú zeleninu (kel, brokolicu, listovú zeleninu), fazuľu alebo šošovicu, kvalitné syry a fermentované potraviny, ako napríklad kyslú kapustu. Že z toho nie ste nadšení? Verte, že vaše zuby budú. 🙂

Hľadáte spôsoby, ako podporiť vztah svojho dieťaťa k zubnej starostlivosti? Našli sme (pre vás určite známu) rozprávku, ktorá krásne vysvetlí, ako sladkosti posilňujú baktérie v ústach a vyvolávajú ich do akcie v tvorbe zubného kazu. Bol raz jeden… život: Ústa a zuby.

Zubný kaz u detí a ako mu predísť

Možno vás prekvapíme, ale detský kaz sa v zásade nijako nelíši od dospelého – úplne rovnako závisí od precíznej ústnej hygieny. Chápeme, že starostlivosť o detské zúbky môže byť (hlavne pre nás, rodičov) martýriom alebo hororom… Zostaňte však radšej pri rozprávkach a prečítajte si, ako sa o detské zúbky správne starať, aby ste neskôr nemuseli riešiť kazy na mliečnych zuboch, zápal ďasien atp.

V čom je však rozdiel? Detská sklovina je tenšia než dospelá, teda môže ľahšie (a rýchlejšie) vzniknúť detský kaz. Preto nezabúdajte na pravidelné návštevy zubára už od prvého zúbka a s čistením začnite od chvíle, keď sa prereže prvá špička.

Je röntgen u zubára (ne-)bezpečný?

Vedeli ste, že miera ožiarenia pri röntgene u zubára nie je žiadna katastrofa? Napríklad expozícia pri lete lietadlom môže byť – v závislosti od dĺžky letu, výšky a destinácie – výrazne vyššia. Poďme sa pozrieť na konkrétne príklady.

(Ešte pre spresnenie: jednotka mSv sa používa na vyjadrenie miery, akej je osoba alebo objekt vystavený ionizujúcemu žiareniu v určitom časovom období.)

  • Zhryzová RTG snímka u zubára (bitewing): 0,001 mSv. Vykonáva sa obvykle raz ročne.
  • OPG snímka (zachycuje súčasne obe čeľuste, ich kĺby aj dutiny okolo): 0,002 mSv. Opakuje sa vo väčšine prípadov raz za 2 roky.
  • Ročná dávka zemského ionizujúceho žiarenia: 0,75 mSv.
  • Let z New Yorku do Los Angeles (3945 km): 0,04 mSv.
  • Ožiarenie z potravín? Áno! Ročná dávka sa rovná približne 60 zubným snímkam. Najviac radiácie obsahujú brazílske orechy, fazuľa lima, banány, biele zemiaky, mrkva, červené mäso a dokonca aj pivo.

Ako sami vidíme, klady prevažujú zápory a dávka ožiarenia u stomatológa je zanedbateľná. Hurááá! Odteraz sa už nikdy nebudeme musieť obávať jednej snímky v zubárskom kresle.


Komu sa, naopak, röntgen neodporúča? Iba budúcim mamičkám (nielen u zubného lekára, ale aj inde), ak to nie je nevyhnutné.

Kazy v zuboch? Zamávajte im šatôčkou

Prevencia zubného kazu je najlepším receptom na zdravý chrup. Vložíte do nej síce čas a nejaké-to euro mesačne, ale v konečnom dôsledku vám ušetrí pekných pár stovák za zásahy zubného lekára. A nakoniec – zdravý úsmev je predsa len tá najlepšia investícia, ktorú si môžete sami dopriať, čo hovoríte?

Bc. Veronika Nováková
autor článku

Bc. Veronika Nováková

redakcia Nazuby.eu

12. marca 2025

MDDr. Kristýna Karmazínová
garant článku

MDDr. Kristýna Karmazínová

zubná lekárka,

Zdravotnícke zariadenie Vlašim

12. marca 2025

  • https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/what-does-a-cavity-look-like
  • https://www.frontiersin.org/journals/dental-medicine/articles/10.3389/fdmed.2022.1060177/full
  • https://implantandcosmeticdentistry.com/tooth-decay-under-filling/
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/tooth-decay#symptoms
  • https://www.dhconcepts.com/the-truth-about-dental-x-ray-exposure/
  • https://www.nzip.cz/clanek/658-pece-o-zuby-v-tehotenstvi
  • https://www.schill.cz/zubni-rentgen-pritel-ci-nepritel/