KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Má vaše dieťa škvrny na zuboch? Zatočte s nimi!

Má vaše dieťa škvrny na zuboch? Zatočte s nimi!

Škvrny na detských zuboch majú rôznych vinníkov: od nedostatočnej ústnej hygienycez konzumáciu niektorých potravín, doplnkov stravy či liekov až po obyčajnú chemickú reakciu. Od príčiny sfarbenia zuba sa odvíja taktiež riešenie.

Čierne škvrny na zuboch

Čierne fľaky na zuboch (black dots) sú spôsobené chemickou reakciou medzi sírovodíkom produkovaným baktériami a zvýšenou hladinou železa v tkanivách a slinách. Tú môže mať na svedomí krvácanie ďasien, ale aj potraviny bohaté na železo, medikácie alebo doplnky stravy. Taktiež môže byť vyššia z prirodzených príčin, ktoré nemôžeme ovplyvniť.

Nezúfajte však, do dospelosti si váš potomok čierne fľaky na zuboch neprenesie: vďaka zmenám ústneho mikrobiómu sa tento problém obmedzuje takmer výhradne na mliečny chrup. Dobrou správou je aj to, že tieto škvrny nemajú žiadnu súvislosť so zubným kazom, ba naopak: niektoré štúdie uvádzajú, že deti, ktoré ich majú, vykazujú nižšiu kazivosť zubov.

Čo ale robiť, aby zuby vášho dieťaťa boli zase bez (po)škvrnky?

  • Vyhnite sa odstraňovaniu škvŕn doma a babským radám, ako je drhnutie zubov aktívnym uhlím alebo jedlou sódou v prášku. Tieto látky pracujú na princípe obrusovanie povrchu zuba a môžu tak poškodiť zubnú sklovinu.

  • Čierne škvrny na zuboch si vezme do parády dentálna hygienička pomocou profesionálnych čistiacich techník, ako je čistenie ultrazvukom, pieskovanie (Air-Flow) a leštenie.

Chcete vedieť viac? Prečítajte si náš článok o čiernych škvrnách na zuboch u detí.

Žlté a hnedé škvrny na zuboch

Hnedé či nažltnuté sfarbenie na detských zuboch má niekoľko príčin: od zubného kazu, kameňa a plaku cez dedičnosť a úrazy až po konzumáciu nevhodných potravín. Rovnako ako aj pri ostatných druhoch zmien farebnosti platí aj tu nutnosť pýtať sa po príčine, a to najlepšie v kresle detského stomatológa, ktorý hravo odhalí vinníka problému a pomôže vám s jeho vyriešením.

Aby zubný kaz, zubný kameň ani povlak nemali šancu:

  • zamerajte sa na dôsledné dodržiavanie zubnej hygieny. Ak sa vám nedarí dieťa nadchnúť pre čistenie, prečítajte si naše tipy, ako na to.

  • zaraďte do rutiny čistenia zubov aj starostlivosť o medzizubné priestory a zavolajte na pomoc jednozväzkovú zubnú kefku, s ktorou bude čistenie maličkých detských zubov hračka,

  • vyhnite sa potravinám, ktoré sa prichycujú na zuboch (napr. cukrovinky, čokoláda, sušienky, chrumky alebo sušené ovocie),

  • obmedzte cukor a sladkosti, perlivé a sladené nápoje alebo ovocné džúsy,

  • zaraďte, naopak, spojencov čistých zubov – potraviny bohaté na vápnik a vitamíny, ako sú mlieko a mliečne výrobky, mandle, strukoviny, niektoré orechy alebo listová zelenina.

K zmene farby zubov prispievajú farbivá obsiahnuté v potravinách alebo nápojoch, či už ide o umelé farbivá v limonádach alebo cukríkoch či o prirodzene sa vyskytujúce pigmenty v zelenine, ovocí alebo napríklad v čaji. I tu pomôže zamerať sa na dôslednú zubnú hygienu;a miesto dofarbovaných nápojov siahnuť po vode.

Za vznikom hnedých škvŕn na zuboch u detí môže byť aj úraz v oblasti zubov, keď sa vinou krvácania vnútri zuba zmení sfarbenie dohneda alebo dosiva až dočierna. Také zmeny sa môžu prejaviť aj niekoľko dní, týždňov či dokonca mesiacov po úraze, ale nemusia nutne znamenať stratu postihnutého zuba. Navštívte preto čo najskôr svojho lekára.

Biele škvrny na zuboch

Biela farba nemusí byť v prípade zubov vždy taká výhra, ako by sa mohlo zdať. A platí to u detí aj u dospelých.

Žiarivo biele škvrny na zuboch u detí obvykle znamenajú tzv. demineralizačné lézie, teda jav, ktorý predstavujepoškodenie zuba a proti ktorému treba začať okamžite bojovať.

Demineralizácia

Tento pojem označuje proces uvoľňovania minerálnych iónov (najmä vápnika a fosfátov) z tkanív, ako je sklovina alebo kosť. V kontexte zubov sa preto stretávame aj s označením odvápnenie skloviny. Výsledkom tohto procesu je oslabenie skloviny, ktorá tvorí ochrannú vrstvu zuba, a tvorba zubného kazu.

Ale nebojte, to nemusí byť koniec. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré sú podobné ako v prevencii žltých a hnedých škvŕn na detských zuboch, takže zabijete dve muchy jednou ranou:

  • obmedzte pitie ovocných štiav, džúsov a limonád s bublinkami. Ak sa bez nich vaše dieťa nezaobíde, vypláchnite mu po ich konzumácii ústa vodou

  • vynechajte cukor, sladkosti a potraviny, ktoré majú tendenciu zachytávať sa v zuboch, ako sú sušienky, chrumky alebo sušené ovocie

  • zamerajte sa na ústnu hygienu a skúste svoje dieťa nadchnúť pre čistenie zubov. Že neviete, ako na to? My áno!

Liečba demineralizačných lézií zahŕňa rôzne postupy vrátane použitia lasera alebo lokálnej fluoridovej terapie. Vždy je kľúčové lézie monitorovať a sledovať ich progres, aby sa zabránilo nevratnému poškodeniu zubnej skloviny.

Syndróm MIH

Nie všetky biele škvrny znamenajú demineralizáciu. vláštnu kategóriu predstavujú škvrny spôsobené tzv. syndrómom MIH. Najčastejšie sa objavujú na prvých spodných stoličkách a horných stredných rezákoch (jednotkách). Vyzerajú ako zubný kaz, ale sú spôsobené vrodenou chybou, ktorej príčiny zatiaľ presne nepoznáme. V súčasnosti mu však čelí každé siedme dieťa.

Syndróm MIH môže spôsobovať odlomenie zubnej skloviny a mali by ste preto čo najskôr navštíviť detského stomatológa.

Demineralizácia, žlté a hnedé škvrny na zuboch so zubným strojčekom

Ak vaša ratolesť nosí fixný zubný strojček, treba ústnej hygiene venovať zvláštnu pozornosť. Prítomnosť zubného strojčeka znamená nárast počtu miest, kam sa s obyčajnou kefkou nedostanete. Nedočistené plochy v ústach sa potom môžu stať obľúbeným domovom baktérií spôsobujúcich nielen farebné zmeny na zuboch, zápal ďasien, ale aj zubný kaz.

Ak vám čistenie so zubným strojčekom pripadá ako španielska dedina, prečítajte si náš článok o čistiacej rutine so zubným strojčekom. Uvidíte, že po pár dňoch už to bude hračka.

To zvládnete!

Nech už sú príčiny nerovnomerného sfarbenia zubov vašich detí akékoľvek, nie ste v tom sami a nie je najmenší dôvod, aby sa škvrny na zuboch držali dlhšie, než je nutné.

Nestrácajte hlavu a zamerajte sa spoločne na zlepšenie svojich stravovacích návykov a čistiacej rutiny. Zuby vášho dieťaťa vám poďakujú a nepekné škvrny budú čoskoro minulosťou.

Mgr. Zuzana Junková
autor článku

Mgr. Zuzana Junková

redakcia Nazuby.eu

7. júna 2024

MUDr. Michaela Kotyzová
garant článku

MUDr. Michaela Kotyzová

zubná lekárka,

České Budějovice

7. júna 2024

  • www.balsallcommondental.com/2017/08/uncategorized/follows-tooth-discoloration/
  • www.bauersmiles.com/2020/05/black-stain-on-childrens-teeth.html/
  • https://dentiste-enfant.com/en/child-tartar/
  • https://drspillers.com/what-causes-teeth-demineralization/
  • www.pediatricdentistsf.dentist/faq-are-the-stains-on-my-childs-teeth-cavities
  • www.premierorthodontics.com/top-6-foods-that-can-stain-teeth-and-what-to-do-about-it/
  • www.stomateam.cz/cz/obecna-stomatologie/molarova-a-incizalni-hypomineralizace-skloviny-mih#confirm