Ústna sprcha: ako ju používať a prečo vám prospeje
Wellness pre vaše ústa? Ale určite, ozvalo sa z čarovného slúchadla. Na to je tu ústna sprcha. Prečítajte si, na čo je dobrá a ako vám môže pomôcť.
Čo je to ústna sprcha?
Ústna sprcha (dentálna sprcha, ústny irigátor) e prístroj, ktorý pomôže spríjemniť a zlepšiť starostlivosť o vaše ústa. Ústnu sprchu môžete mať doma s pripojením na kohútik alebo s nádržkou, kúpiť si môžete aj skladnejší cestovný variant alebo, naopak, tzv. ústne centrum, ktoré v jednej platforme spája dentálnu sprchu a elektrickú kefku.
Malý zázrak
Ústna sprcha – jednoducho použiteľná a vhodná pre všetkých vrátane osôb s chorobami ďasien.
Kto by nechcel dopriať osviežujúcu sprchu aj svojim zubom? Prečítajte si, čo všetko dokáže a na čo, naopak, jej sily nestačia.
Ako ústna sprcha funguje?
Cez trysku (hlavicu) vstrekuje ústna sprcha pod tlakom vodu do vašich úst a odplavuje nečistoty, ktoré jej stoja v ceste. Existujú aj ústne sprchy vytvárajúce v prúde vody mikroskopické bublinky kyslíka, ktoré sa dostanú pod líniu ďasien a tam prasknú. To sa nepáči anaeróbnym baktériám (žijúcim v miestach bez prístupu vzduchu), ktorých výskyt sa tak redukuje. Na každej sprche si môžete vybrať z rôznych intenzít prúdu vody: silnejší tenší prúd sa napríklad hodí na dočistenie medzizubných priestorov, nižší tlak je zas najprospešnejší pri masáži ďasien.
Nahradí ústna sprcha medzizubnú kefku?
I keď veľa výrobcov spŕch sľubuje rozrušenie zubného povlaku a jeho odstránenie zo všetkých miest úst vrátane medzizubia, také ľahké to, bohužiaľ, nie je.
Prúd vody dokáže odplaviť veľké kusy nečistôt a dokonca aj povrchovú vrstvu plaku (tzv. materia alba), na hlbšie bakteriálne vrstvy však nestačí. Ústna sprcha preto nedokáže nahradiť mechanické čistenie pomocou medzizubných kefiek, ale na doplnenie čistenia medzizubnými kefkami je skvelá.
Zahraničné štúdie dokonca dokázali, že kombinácia medzizubných kefiek a ústnej sprchy je najefektívnejším spôsobom odstraňovania plaku a baktérií z medzizubia.
Pre a proti ústnej sprchy
- ľahké a pohodlné dočisťovanie
- uľahčuje starostlivosť o ťažko prístupné miesta
- skvelá pre osoby so zubným strojčekom a zubnými náhradami
- vhodná aj pre ľudí s parodontózou, odhalenými krčkami alebo gingivitídou
- zlepšuje kondíciu ďasien a parodontu
- nedokáže nahradiť medzizubné kefky
- vyššia obstarávacia cena
- odstrekujúca voda nebýva v začiatkoch úplne pod kontrolou
Pre koho je ústna sprcha najlepšia?
Ústna sprcha sa hodí pre každého, kto chce povzniesť svoju ústnu hygienu na vyššiu úroveň. Pomôže so starostlivosťou o zuby so zubným strojčekom, mostíkmi, korunkami aj implantátmi a neoceniteľná je pre osoby trpiace zápalom ďasien alebo parodontitídou.
Nie je náhoda, že už prvá verzia ústnej sprchy (vyvinutá pred päťdesiatimi rokmi v USA) bola iniciatívou dentistu, ktorý sa pokúšal pomôcť svojmu pacientovi s paradentózou. Vďaka masáži prúdom vody zvyšuje ústna sprcha prekrvenie ďasien a zlepšuje ich kondíciu. Dá sa preto považovať za jeden z nástrojov prevencie aj liečby ochorenia ďasien a parodontitídy.
Ústnu sprchu môžu používať aj deti, len bude potrebná pomoc dospelej osoby, ktorá smeruje prúd sprchy vždy na tie správne miesta, a zabráni tak potope v kúpeľni.
Ako používať ústnu sprchu?
Použitie je jednoduché a po pár použitiach už vám to pôjde samo.
- Pripojte sprchu k vodovodnému kohútiku alebo naplňte jej nádobku vlažnou vodou (prípadne ústnou vodou).
- Vložte trysku do úst – začnite pri stoličkách a držte sprchu kúsok od zubov a ďasien, nie priamo na nich. Predkloňte sa nad umývadlo, aby voda pri zapnutí nestriekala tam, kam nechcete.
- Čistite postupne každý zub a prúd smerujte na líniu ďasien a do medzizubných priestorov. Začnite na najnižšej intenzite prúdu vody a postupne ju zvyšujte tak, aby vám to stále bolo príjemné.
- Každý zub ošetrujte asi dve sekundy z vonkajšej aj vnútornej strany. Celé ústa vám tak zaberú približne 2 minúty.
- Po každom použití ústnu sprchu vyčistite – zložte trysku a vypláchnite ju, umyte hlavicu a obe časti nechajte rozobraté vyschnúť na vzduchu. Nakoniec vylejte z nádržky zvyšnú vodu, ktorá by inak mohla poslúžiť ako liaheň baktérií.
Prúd vody z ústnej sprchy dokáže pomerne efektívne čistiť ďasnový žliabok, prípadne pomôcť s liečbou ďasnových chobotov. Na tento účel sa najlepšie hodia sprchy využívajúce technológiu mikrobubliniek kyslíka. Hodí sa však pripomenúť, že dôležitou prevenciou ochorení ďasien sú medzizubné kefky a tie ústna sprcha, bohužiaľ, nahradiť nedokáže.
Dobré vedieť
Hlavice sprchy je potrebné raz za čas vymeniť. Klasické celoplastové dýzy doslúžia väčšinou po cca 6 mesiacoch a hlavice s vláknami alebo výstupkami majú podobnú trvanlivosť ako vlákna kefiek: ich kariéra končí zhruba po 3 mesiacoch.
Pre extra účinné čistenie môžete do nádržky sprchy miesto obyčajnej vody naliať ústnu vodu alebo jej roztok. Túto možnosť najviac oceníte, ak vás trápi parodontitída, ďasnové choboty a podobné zdravotné komplikácie.
Je to ľahké!
Sami vidíte, že používanie ústnej sprchy je naozaj jednoduché. A príjemné! Keby zuby mohli hovoriť, určite by vás o osviežujúcu sprchu po náročnom dni už dávno poprosili. Vyhoviete im?