Všetko o cumlíku: vyberte ten najlepší
Máloktorá pomôcka pre deti je opradená toľkými mýtmi ako cumlík. Ako vybrať ten najlepší? Ako naučiť dieťa na cumlík? A ako sa pri tom nezblázniť? Pomôžeme vám!
Cumlík: dobrý sluha a zlý pán. Alebo nie?
Hlavný hrdina nášho článku, detský cumlík, má mnoho tvárí. Používa sa ako piktogram označujúci detský vek, čo dokladá jeho neotrasiteľnú rolu v našich životoch, mnohí mu však nemôžu prísť na meno kvôli možnému vplyvu na dojčenie a detské zúbky. Ako je to naozaj?
Uspokojuje detskú potrebu sať a tým navodzuje pohodu tak u bábätka, ako aj v domácnostiach, kde je prítomný. Pomáha nedonoseným deťom znížiť hladinu stresu a pripraviť sa na budúce sanie. Je však tiež pravda, že nevhodné použitie cumlíka po narodení môže mať negatívny vplyv na dojčenie, pokiaľ ešte nie je ustálená tvorba mlieka a bábätko nezvláda dojčenie celkom bez problémov.
Ešte horšie ale je, ak si bábätko na uspokojovanie sacích reflexov vyberie napríklad palec, ktorý je na rozdiel od akéhokoľvek cumlíka nepoddajný a môže sa tak na budúcom úsmeve podpísať oveľa razantnejšie.
Zlý typ cumlíka a jeho prílišné používanie môže mať negatívny vplyv na vývoj čeľustí a postavenie budúcich zúbkov dieťaťa (tzv. otvorený zhryz).
Ak chcete, aby cumlík urobil tú najlepšiu službu:
- počkajte, až sa ustáli sací reflex dieťaťa a dojčenie. Nedávajte cumlík bábätku hneď po narodení a počkajte s jeho použitím do druhého mesiaca veku. Cumlík do pôrodnice určite vziať môžete, ale najskôr ho pre svojho novorodenca nebudete potrebovať,
- ponúkajte cumlík vždy až po uspokojení základných potrieb dieťaťa ako je jedlo, blízkosť ošetrujúcej osoby, tepelný komfort alebo čistá plienka,
- ak bábätko cumlík nechce, nikdy ho neslaďte alebo neochucujte. Skúste to inokedy alebo dajte šancu odlišnému cumlíku, napr. s cumlíkom z iného materiálu,
- s postupujúcim vekom skracujte čas, počas ktorého má dieťa cumlík v ústach.
Ako vybrať ten najlepší? A existuje vôbec?
Cumlík
Môžete vyberať buď priehľadné silikónové, alebo žltohnedé z prírodného kaučuku. Silikón lepšie drží tvar a odporúča sa pre deti so sklonom k alergiám, latex je pre zmenu odolnejší, pružnejší a mnohokrát ho deti lepšie prijímajú.
Vyberajte podľa veku dieťaťa
Prispôsobiť veľkosť cumlíka aktuálnej veľkosti úst bábätka je absolútne kľúčové, preto sme u nás v Nazuby.eu rozdelili všetky cumlíky do troch kategórií podľa veku dieťaťa: najmenšiu veľkosť použijete od narodenia ešte pred prerezaním prvého zuba, cumlíky do veku 18 mesiacov poslúžia počas väčšiny kariéry cmúľania a najväčšia veľkosť cumlíkov tu bude pre vás aj vaše dieťa v časoch odvykania od cumlíka. Vo všetkých kategóriách môžete navyše cumlíky ďalej filtrovať a radiť, či už podľa ceny, materiálu cumlíka alebo napríklad hodnotenia ostatných rodičov, ktorí u nás nakúpili.
Vyberajte cumlík so skôr plochejším, ortodontickým cumlíkom
Zubní lekári a dentálni hygienisti odporúčajú používanie plochejších či ortodontických cumlíkov, ktorých špeciálne vytvarované cumlíky sú vyvinuté tak, aby znížili riziko krivého rastu zúbkov a neovplyvňovali negatívne vývoj ústnej dutiny.
A zvyšok je už len zábava: v dizajne cumlíkov ani príslušenstva žiadne odporúčania odborníkov riešiť nemusíte a všetko tak záleží čisto od vášho vkusu. Poďte si vybrať!
Starostlivosť o cumlík
Viete už, ako sa môže cumlík postarať o spokojnosť vašej ratolesti. Ako sa však postarať o cumlík?
- pred prvým použitím cumlík vždy vyvarte 5 minút,
- cumlík sterilizujte niekoľkokrát týždenne. Ak sa chcete vyhnúť klasickému vyváraniu, môžete použiť parné sterilizátory alebo sterilizačné boxy do mikrovlnky (tie bývajú častou súčasťou balenia cumlíkov),
- nikdy cumlík „nečistite“ pomocou vlastných slín. Predídete tak možnému prenosu baktérií spôsobujúcichh zubný kaz. Cumlík radšej opláchnite v čistej vode,
- cumlík, na ktorom vidieť známky používania alebo hryzenia, nahraďte novým,
- udržať cumlík v čistote pri cestovaní pomôže niektoré z puzdier na cumlíky,
- v prípade, že má vaše dieťa múčnivku alebo inú infekciu ústnej dutiny, cumlík vyhoďte, nasaďte liečbu a po preliečení kúpte nový.
Dávajte pozor – niektoré deti môžu byť na latex alergické, takže v prípade akýchkoľvek príznakov cumlík vymeňte za silikónový a kontaktujte lekára.
Nebojte sa, nie je to žiadna atómová veda a po pár dňoch už všetko pôjde samo. V každom prípade pomôže mať doma dva až tri náhradné cumlíky, aby ste mali zálohu pre prípad vyvárania alebo prehryznutia a tiež aby ste predišli hľadaniu cumlíkov, ktoré sa vždy najradšej túlajú na tých najmenej pravdepodobných miestach vašej domácnosti.
Kedy a ako odnaučiť dieťa od cumlíka?
Kedy sa teda zbaviť cumlíka? S denným cmúľaním by malo dieťa prestať okolo jedného roku veku, na spanie je možné cumlík používať o rok dlhšie a aby sa predišlo riziku rozvoja chýb zhryzu a krivých zubov, malo by sa dieťa bez cumlíka celkom zaobísť do veku troch rokov.
Ak vaše dieťa cmúľa ešte stále celý deň aj noc, prvým krokom k úspechu je obmedziť použitie cumlíka len na noc.
Ale ako na to?
- pozorujte, kedy dieťa túži po cmúľaní,
- ponúknite za cumlík inú zábavnú alternatívu: hojdanie, knihu alebo hrkálku,
- ak to vyzerá, že na vine je prerezávanie zúbkov, skúste hryzátko ,
- na dieťa netlačte, a ak sa to nepodarí hneď, skúste to po čase znovu,
- ak sa vám darí udržať dlhšiu periódu bez cumlíka, stanovte dátum, kedy sa ho zbavíte úplne. Tento dátum potom môžete poňať ako oslavu novej etapy bez cumlíka a spojiť ju s nejakou odmenou,
- niekedy pomôže dohodnúť sa s dieťaťom na rituálnom odstránení cumlíka: môžete ho zavesiť na kŕmidlo pre vtáčie bábätká alebo odniesť do lesa vílam.
Nebuďte na seba ani na svoje deti zbytočne prísni. Jedného dňa sa vám podarí, že cumlík budete používať už len na noc, a potom príde čas, keď sa bez neho zaobídete úplne. Rodičovská láska sa predsa nemeria vekom, kedy sa deti naučia zaspávať bez cumlíka alebo chodiť na nočník. Skúste si častejšie povedať onú okrídlenú frázu „je to len obdobie“, užívať si život s deťmi a nechať sa inšpirovať ich bezstarostnosťou a radosťou z drobností.