KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Medzizubná starostlivosť

Začnite s medzizubnou starostlivosťou už dnes: pomôžeme vám!

Medzizubné kefky a zubné nite by mali byť každodennou súčasťou našich životov rovnako ako klasické kefky. Vraj už ich používate? Skvele! Ak nie, ničoho sa nebojte. My v Nazuby dobre vieme, že začiatky sú vždy najťažšie, a pripravili sme pre vás sprievodcu prvými krôčikmi svetom medzizubnej starostlivosti.

Medzizubná starostlivosť? Prečo a ako na ňu

Vedeli ste, že klasickou zubnou kefkou si vyčistíte nanajvýš 70 % zubov? Zvyšných 30 % predstavuje priestor medzi zubmi a ak chcete mať v ústach ako v izbičke, nemali by ste na takých miestach nechať ani smietko.

Možno neviete, kde začať. Ako si vybrať medzizubnú kefka? Alebo snáď zubná niť? Ako sa o ne starať? Prečo mi krvácajú ďasná? Otázok je na začiatku vždy hŕba a my sme tu na to, aby sme vám na ne pomohli nájsť odpovede.

Prečo sa starať o medzizubné priestory?

Už sme si povedali, že bežná (manuálna aj elektrická) zubná kefka stačí na vyčistenie zhruba 70 % zubov, ale čo ten zvyšok? Jeho čistotu obstarajú pomôcky medzizubnej starostlivosti. Ak si zuby čistíte len klasickou zubnou kefkou, na horšie dostupných miestach zostáva zubný povlak, v ktorom si tak rady lebedia patogénne baktérie. Zanedbaná ústna hygiena môže viesť k zápachu z úst, zápalu ďasien (gingivitíde), vzniku zubného kameňa, medzizubných kazov alebo dokonca paradentóze (parodontitíde).

Nič nie je stratené, ak si začnete aspoň raz za deň čistiť všetkých 100 % zubov, povoláte do služby medzizubné kefky a dentálne nite. Precízna medzizubná starostlivosť osvieži váš dych a zaistí, aby váš úsmev vydržal roky.

Objednali ste sa na dentálnu hygienu, ale čakacie lehoty sú dlhé a vy túžite vyskúšať medzizubné kefky hneď teraz? Kúpte si balenie obsahujúce všetky veľkosti medzizubných kefiek, vyhraďte si čas a skúšajte, aká veľkosť je tá pravá. Ako ju spoznáte? Medzizubná kefka sa bude dať zaviesť do medzizubného priestoru trochu ťažšie, ale zároveň nebudete mať pocit, že vám dráždi ďasno a príliš drhne.

Ako si vybrať medzizubnú kefku?

Dentálna niť alebo kefka zavádzajúca sa medzi zuby predsa nie je žiadna raketová veda, hovoríte si. Vybrať si správnu medzizubnú kefku však na začiatku nie je úplne jednoduché a najlepšie urobíte, keď sa s výberom obrátite na stomatológa alebo dentálnu hygieničku. Medzizubné priestory by sa totiž mali zmerať a jednotlivé kefky vybrať na základe týchto rozmerov.

Pri laickom výbere máme často tendenciu zvoliť cestu najmenšieho odporu, čo v prípade medzizubných priestorov väčšinou znamená príliš malú veľkosť kefky a nedokonalé vyčistenie.

Krvácanie ďasien a ďalšie začiatočnícke ťažkosti

Je bežné, že počas prvých dní čistenia medzizubnou kefkou dochádza k miernemu krvácaniu ďasien. Tento stav môže trvať jeden až dva týždne. Ak krvácanie pretrváva dlhšie, môže byť na vine nesprávne veľkosť kefky, ale napríklad aj neodstránený zubný kameň. Preto sa nevyplatí krv v umývadle ignorovať a mali by ste sa obrátiť na svojho stomatológa alebo zubnú hygieničku.

Väčšina začiatočníkov na poli medzizubnej starostlivosti bojuje so zavádzaním kefiek medzi zuby. Niekedy je problém nájsť ten správny uhol, najčastejšie v okolí krivých zubov a vzadu v ústach v priestoroch medzi stoličkami. Niekomu pomôže dlhšia rukoväť, niekomu kovový držiak medzizubných kefiek a niekedy stačí proste len prísť na ten správny „grif“.

Pri hľadaní správneho uhla pre zavedenie kefiek pomôžu silikónové dentálne špáradlá. Síce nenahradia medzizubnú kefku, sú však flexibilné a vďaka tomu vás ľahko naučia zavádzať kefky do medzizubných priestorov. Balenia obsahujú veľa kusov, ale nezúfajte. Až zistíte, ako sa najlepšie dostať kefkou medzi všetky zuby, hravo ich využijete počas dňa miesto klasických drevených špáradiel.

Kvôli ľahkému zavádzaniu sa často odporúča voskovaná dentálna niť. Je síce tenšia a voskovaný povrch uľahčuje pohyb medzi zubmi, ale zároveň často reže a to môže veľa ľudí odradiť. Pre prvé pokusy s niťou preto zvoľte radšej expandujúcu niť, ktorá je síce o niečo hrubšia, ale o to bezpečnejšia

Lucie Zídková, DiS.
DentalCare, České Budějovice

Čo s miestami, kam sa kefka nevojde?

Môže sa stať, že vaše medzizubné priestory alebo prekrížené zuby neumožňujú použiť medzizubné kefky. Ani vtedy by ste však nemali na medzizubnú starostlivosť rezignovať. Naopak! Existuje kopec riešení.

Tým najznámejším je zubná niť (medzizubná, dentálna niť). O tom, ako vybrať tú najlepšiu, sme písali tu. Paleta zubných nití je totiž naozaj široká. Ako začiatočník môžete zvoliť voskovanú dentálnu niť, ktorá sa lepšie zavádza, môžete si vybrať niť s mentolovou príchuťou alebo napríklad niť schopnú zväčšiť svoj objem pri kontakte so slinami.

Na čistenie zubov so zubným strojčekom, korunkami, retainermi alebo mostíkmi vám najlepšie poslúži špeciálna zubná niť Nepredáva sa v kotúčiku, ale nastrihaná na kúsky. Na oboch koncoch ústrižka je spevnená, aby sa lepšie zavádzala, a má mäkkú rozšírenú strednú časť umožňujúcu precíznejšie čistenie.

Na okamžitú starostlivosť počas dňa môžete použiť tzv. flosspick neboli flosser (dentálne špáradlo s niťou). Ide o jednorazový držiačik s pripevneným kúskom zubnej nite. Odvedie rovnakú prácu ako zubná niť, a to bez potreby dvoch dokonale čistých rúk. Dostane sa do naozaj úzkych priestorov a vďaka jednoduchosti použitia sa hodí aj pre deti, ktorým medzizubnú starostlivosť spríjemnia držiačiky detských flosspickov v tvare obľúbených zvieratiek.

Užitočnými a sympatickými pomocníkmi v starostlivosti o ťažko prístupné miesta sú ústne sprchy. Dokážu masírovať ďasná, zlepšiť ich prekrvenie aj vypláchnuť veľké kusy nečistôt. Medzizubnú kefku však rozhodne nenahradia. Nepoužívajte ich preto ako náhradu medzizubných kefiek, ale ako ich doplnok.

Lucie Zídková, DiS.
DentalCare, České Budějovice

Ako sa starať o medzizubnú kefku?

Životnosť medzizubnej kefky sa väčšinou pohybuje medzi jedným až dvoma týždňami. Záleží na častosti používania a údržbe. Opotrebovaná medzizubná kefka nielenže zle čistí, ale môže zároveň dráždiť ďasná a poškodzovať ústne tkanivá.

Aby vám medzizubné kefky slúžili čo najlepšie:

  • Kontrolujte stav vlákien a kefky s opotrebovanými, ohnutými alebo rozstrapkanými vláknami bez milosti vymeňte.
  • Ak je pre vás kontrola stavu vlákien náročná, stanovte si deň v týždni, kedy budete kefky obmieňať.
  • Po každom použití kefky dôkladne opláchnite vodou a nechajte voľne oschnúť bez krytky.
  • Na oplach nepoužívajte horúcu vodu, ktorá môže poškodiť vlákna.
  • Umyté a osušené kefky skladujte v čistej a suchej nádobe alebo stojančeku.
  • Ak chcete zaistiť, že na kefkách neprežijú žiadne baktérie, môžete ich cez noc namočiť do antibakteriálnej ústnej vody s alkoholom.

Zároveň – zamyslite sa nad umiestnením kefiek v kúpeľni. Obzvlášť v prípade, že je jej súčasťou aj WC, môže pri splachovaní a umývaní rúk dochádzať ku kontaminácii kefiek baktériami. Neklaďte preto kefky voľne na umývadlo, ale do stojančekov umiestnených aspoň 1,5 m od možného zdroja kontaminácie.

Kam s ňou, keď doslúži?

Medzizubné kefky majú väčšinou plastové telo, ku ktorému je pripevnený drôtik s vláknami. Keď kefka doslúži, je preto najlepším spôsobom likvidácie odstrihnutie časti s drôtikom a jej vyhodenie do zmiešaného odpadu. Rukoväť potom putuje do plastu.

V prípade, že sa snažíte o udržateľnejší životný štýl a redukciu odpadov, môžete si kúpiť kovový držiak, do ktorého dokupujete iba časti s drôtikom a vláknami. Také držiaky vyrába napríklad Curaprox.

Ekologickým riešením sú aj medzizubné kefky s rukoväťou z bambusu. Vyskúšajte napríklad švédsku značku The Humble. Po skončení životnosti ich jednoducho rozoberiete na bambusovú časť, ktorú je možné vyhodiť na kompost, a drôtik s vláknami umiestnite do zmiešaného odpadu.

Ak vás zaujíma o čistení medzizubných priestorov prvé a posledné, určite by vám nemal utiecť náš článok, kde sa dozviete naozaj všetko, čo ste kedy chceli vedieť o medzizubnej starostlivosti.

To zvládnete

Čistenie medzizubných priestorov nie je žiadna veda. S trochou praxe môžete medzizubné kefky pozvať k večernému sledovaniu seriálu a dennú rutinu premeniť na zábavnú voľnočasovú aktivitu. Vaše zuby aj ďasná budú zdravšie a citeľne čistejšie a vy ušetríte veľa peňazí za odstraňovanie zubného kameňa na dentálnej hygiene a času v zubárskom kresle.

Mgr. Zuzana Junková
autor článku

Mgr. Zuzana Junková

redakcia Nazuby.eu

30. júla 2024

Lucie Zídková, DiS.
garant článku

Lucie Zídková, DiS.

dentálna hygienička,

klinika DentalCare

30. júla 2024

  • https://dentistsatpymble.com.au/interdental-brushes/
  • https://www.ourdentist.co.uk/blog/interdental-brushes-why-you-should-be-using-them-for-better-oral-health/