KošíkLen 400 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Zápal zuba: čo naň platí a ako sa s ním nestretnúť

Zápal zuba: čo naň platí a ako sa s ním nestretnúť

Úporná stupňujúca sa bolesť, ktorá končí čistením koreňových kanálikov u lekára. Vinník týchto komplikácií sa volá zápal zuba (zubnej drene) alebo pulpitída a nie je to nič, s čím by ste sa chceli zoznámiť na vlastnej koži. Dobrá správa je, že mu môžete ľahko predísť. A ak vás už zápal zuba nahlodal, zistite, čo teraz okamžite urobiť.

Príčiny zápalu zubnej drene

Zápal zuba je naozaj nepríjemný a úporný nepriateľ, ktorý, ak vás navštívi, vŕta stále hlbšie a nemá sa sám na odchod. Spôsobujú ho baktérie prenikajúce cez poškodenú zubnú sklovinuzubovinu (dentín) až do vnútorných tkanív zuba, ktorým hovoríme zubná dreň. Najpriamejšou cestou k zápalu zubnej drene je neliečený zubný kaz, keď dôjde k rozrušeniu ochranných vrstiev zuba a následnému preniknutiu baktérií dovnútra. Tu potom hravo spôsobí zápal.

Pri prekrvení pulpy často citlivosť zubov zmizne rovnako rýchlo, ako sa objavila. Toto štádium pulpitídy je však zároveň jediným prípadom, kedy sa je možné včasným ošetrením kazu vyhnúť nepríjemnému čisteniu kanálikov, takže s návštevou lekára rozhodne nevyčkávajte.

Bc. Natália Drgová, dipl. d. h.
dentálna hygienička, Smile Clinic Piešťany

Ako spoznať zápal zuba

V najranejšom štádiu zápalu zuba, ktoré nazývame prekrvenie pulpy, pozorujeme opuch ďasna, bolestivosťzvýšenú citlivosť zhoršujúca sa pri konzumácii horúcich, studených a sladkých potravín alebo nápojov. Ohnisko zápalu (a bolesti) ešte nie je možné presne lokalizovať.

Rozvinutý zápal zubnej drene sa potom prihlási o slovo už pomerne nevyberavo: k citlivosti zubov sa pripojí intenzívna pulzujúca bolesť, ktorú spôsobuje zapálené (a stále viac opúchajúce) tkanivo tlačiace na okolité nervy. Postihnuté miesto už v tejto fáze s istotou spozná aj úplný laik.

Bolestivosť sa často zhoršuje v noci, a keďže nervové spojenia sú v oblasti hlavy veľmi husté a vzájomne prepojené, vie aj jeden malý zub urobiť zo života naozajstné peklo. Objaviť sa môže aj zvýšená teplota, horúčka, zápach z úst (halitóza) alebo opuch naplnený hnisom na ďasne pri koreni zuba (peridontálny absces).

Zaujíma vás, prečo sa zuby najčastejšie ozývajú v noci a ako sa bolesti zbaviť doma? Ráčte tade.

Vedeli ste, že…

…jednou z príčin narušenej skloviny a zuboviny môže byť aj bruxizmus (škrípanie zubami)? Tento problém trápi až štvrtinu populácie, takže sa možno týka aj vás bez toho, aby ste o tom tušili. Riešení môže byť kopa: od nosenia chráničov na zuby až po psychoterapiu.

Prevencia alebo ako sa mu vyhnúť

Prevenciou zápalu zubnej drene nie je nič jednoduchšie než dôsledná a komplexná ústna hygiena a pravidelné preventívne prehliadky u stomatológa. Ten môže vďaka moderným metódam odhaliť aj tie najmenšie kazy alebo praskliny a zabrániť baktériám, aby sa touto cestou dostávali do zubnej drene.

Ako (vy-)liečiť zápal zuba

Ako sme už si povedali, liečba pulpitídy závisí od stupňa postihnutia zápalom. V najranejšom štádiu stačí vyriešiť zanedbaný zubný kaz, v tých ďalších už prichádza na rad endodontické ošetrenie (čistenie koreňových kanálikov). V najvážnejších prípadoch nezostáva nič iné než zub vytrhnúť (extrahovať) a v prípade rozsiahlejšej infekcie aj nasadiť antibiotickú liečbu.

Liečba zápalu zuba doma neprináša trvalé výsledky, dokáže poslúžiť maximálne na tlmenie bolesti. Dočasnú úľavu môže priniesť prikladanie studených obkladov, výplachy antiseptickými ústnymi vodami alebo soľným roztokom, klinčekový olej alebo voľne dostupné lieky proti bolesti.


Samotnú príčinu pulpitídy, bohužiaľ, doma nevyliečiť nemožno a na zápal zuba pomáha jedine návšteva lekára. Domácou liečbou síce možno na chvíľu potlačíte príznaky zápalu, pre omeškanie sa však môže stav vašej zubnej drene ešte zhoršiť. Naozaj teda nie je na čo čakať.

Strašiak menom čistenie kanálikov

Endodontické ošetrenie nie je nič príjemné, ale dokáže zachrániť zub so zapálenou alebo odumretou zubnou dreňou. Dochádza pri ňom k odstráneniu napadnutých tkanív, dezinfekcii dreňovej dutiny zuba, spriechodneniu a vyčisteniu koreňových kanálikov a vyplneniu prázdnych miest výplňou. Zub tak môže ďalej slúžiť a nie je nutné ho vytrhnúť.

Dobrý deň, kazy von!

Sme radi, ak ste dočítali až sem, a takisto budeme radi, ak predchádzajúce odseky nikdy nebudete potrebovať. Tým skôr, keď už vieme, aké jednoduché je zápalu zubnej drene účinne predchádzať.

Preto sa prihovárame za vaše zuby: čistite dôkladne a choďte raz za rok na pravidelné prehliadky. Návštevy lekára budú v najhoršom prípade rutinou a nie nutnosťou spojenou s riešením zdravotných problémov a predchádzajúcou bolesťou.

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakcia Nazuby.eu

7. apríla 2025

Bc. Natália Drgová, dipl. d. h.
garantka článku

Bc. Natália Drgová, dipl. d. h.

dentálna hygienička,

Smile Clinic Piešťany

7. apríla 2025

  • https://dentalhealthsociety.com/endodontics/how-do-i-know-if-i-have-pulpitis-symptoms-and-risk-factors/
  • DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektív. Stomatológia. 1. vydanie. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet strán 196. ISBN 978-80-247-2700-4.
  • https://heroesdental.com/toothache-be-gone-7-methods-for-at-home-pulpitis-pain-relief/
  • https://www.zuby.cz/a/ii-onemocneni-zubni-drene