KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Ako si udržať zdravé zuby? Tajomstvo, ktoré zmení váš úsmev

Ako si udržať zdravé zuby? Tajomstvo, ktoré zmení váš úsmev

Možno vás oslníme tvrdením, že opraty zdravia svojich zubov držíte vo vlastných rukách. Pevne ich stlačte a poďte nazrieť do princípov, ktoré udržia úsmev žiarivý pri každom tempe. Bude to jazda, to nám môžete veriť!

Ako vyzerajú zdravé zuby?

Majú prirodzenú farbu. To však neznamená čisto bielu, ako máme tendencie si domýšľať. Každý človek má originálny odtieň, ktorý je určený farbou zuboviny a hrúbkou zubnej skloviny. Ak sa však predsa len trápite so žltými zubami, máme pre vás 9 najčastejších príčin – napríklad vás milo prekvapí, že existuje riešenie.

Nie sú citlivé. Nemajú tendencie na seba upozorňovať pri konzumácii sladkých, horúcich alebo napríklad studených potravín.

Nekývajú sa a nebolia. A ak áno, na vine môže byť veľa faktorov. Od zápalu ďasien, zubného kameňa a parodontitídy až po hormonálne zmeny. V každom prípade je ideálnym riešením použiť „čarovné slúchadlo“, objednať sa k zubárovi a zistiť pravú príčinu.

Orálny mikrobióm

Čo je to a ako súvisí so zdravím zubov? Prostredie v ústach, ktoré tvoria baktérie a pod., nazývame orálny mikrobióm. Pre zuby je kľúčový, pretože podporuje harmonickú rovnováhu a predchádza infekciám aj ďalším problémom, ako je zubný kaz alebo parodontálne ochorenie. Na jeho zloženie má vplyv aj genetika, stravovacie návyky, kvalita ústnej hygieny a lieky.

Ako dosiahnuť zdravé zuby? 6 osvedčených tipov

1. tip: Ovládnite techniku čistenia

Správne čistenie zubov by malo byť dostatočne pevným koreňom pre ich zdravie. Platí tu totiž zlaté pravidlo – dôkladne odstráňte všetok zubný povlak a majte spokojné zuby. Zatrhnete tak hneď v začiatkoch bujaré večierky nechcených baktérií a zabránite vystrájaniu zubného kazu.

2. tip: Vyberte správnych pomocníkov

Pozornosť zamerajte na výber vhodných pomôcok. Hlavnú rolu v starostlivosti o zuby nehrá iba „tá pravá“ kefka na zuby. Existuje celý rad pomocníkov na čistenie medzizubných priestorov, jednozväzkové kefky na dočistenie atp.


Šancu môžete dať aj zubným pastám s fluoridom – že neviete, na čo je fluorid dobrý? A ako spoznáte, že fluorid v paste máte? Prevedieme vás.

3. tip: Stavte na zdravú stravu

Nie je tajomstvo, že zloženie taniera ovplyvňuje prostredie v celom tele. Týka sa teda aj zubov. Poďme nazrieť do tajov konkrétnych potravín, ktoré by sme mali pravidelne vyhľadávať. á se tedy i zubů. Pojďme nahlédnout do tajů konkrétních potravin, které bychom měli pravidelně vyhledávat.

  • Mlieko a mliečne výrobky. Bohatý zdroj vápnika, základného stavebného kameňa zubnej skloviny a aktéra remineralizácie (proces posilňovania skloviny chrániaci zuby pred poškodením). Mliečne výrobky prispievajú aj k neutralizácii kyslého prostredia v ústach, ktoré by mohlo inak slúžiť ako živná pôda pre baktérie povlaku.

Je pre vás dodržiavanie zdravej stravy stresujúce? Dovoľte si občas zhrešiť a aplikujte pravidlo 80: 20 (tzv. Paretov princíp). Skladajte si teda jedálny lístok z 80 % zdravých surovín a zvyšných 20 % si nechajte napríklad na dezert. Tento prístup nie je taký striktný, naopak, je dlhodobo udržateľný.

  • Ryby a morské plody. Obsahujú fosfor, ktorý prispieva k posilneniu skloviny, a taktiež fluoridy, ktoré pre ich dentálne superschopnosti pridávame do zubných pást a ďalších produktov ústnej hygieny.

  • Vitamín C. Starý známy posilňujúci imunitu. Hodí sa nielen na zuby a ďasná: pred infekciami pomôže ochrániť celý organizmus. Je obsiahnutý v ovocí a zelenine: citrusoch, šípkach, jahodách, paprike, brokolici alebo v kyslej kapuste.

  • Vitamín A. Prispieva k zdraviu slizníc a ďasien. Nájdeme ho napríklad v mrkve a v pečeni.

  • Vitamín D. Zlepšuje vstrebávanie vápnika a fosforu. Nemusíte sa práve napchávať rybím tukom, aby ste si zaistili jeho dostatok: stačí sa každý deň vystaviť slnečným lúčom. Poďakujú vám nielen zuby, ale aj vaša psychika.

  • Chrumkavá zelenina a ovocie. Pomáhajú mechanicky odstraňovať nečistoty a stimulujú tvorbu slín, ktoré neutralizujú škodlivé kyseliny v ústach.

  • Orechy. Sú priamo nabité zdravými tukmi a širokou paletou minerálov podieľajúcich sa na špičkovej kondícii zubov.

Obmedzte, naopak, jedlá, ktoré sa na vzniku zubného kazu podieľajú. Napríklad ide o praclíky a keksy lepiace sa na zuby. Ďalej potraviny, ktoré obsahujú veľa cukru, ako sú sušienky, čokoláda a cukríky, sladené limonády, ale aj zdravo sa tváriace müsli tyčinky, sladké cereálie alebo sušené ovocie.

4. tip: Ochraňujte svoj chrup

Najmä pri kontaktných športoch, ako sú box, hokej a futbal, používajte chrániče. Pomáhajú zbrzdiť nárazy a rozkladajú silu úderu, čím znižujú riziko zlomenia alebo vyrazenia zubov.

Budíte sa v noci škrípaním zubov či už vlastným, alebo napríklad drahej polovičky? I proti nemu (bruxizmu 😉) .

5. tip: Nezabúdajte na dušu

Ako spolu súvisia duševné zdravie a zuby? Veľmi. Napríklad stres aj úzkosť sú hlavnými príčinami škrípania zubov, ktoré ich môže poškodiť.

Stres sa podieľa aj na znižovaní účinnosti imunitného systému a môžete byť tak viac ohrození ochorením ďasien. A čo dlhodobý stres? Ten nám môže sťažovať dodržiavanie zdravých návykov pri čistení, čo môže opäť viesť k tvorbe zubného kazu.


V rýchlosti všedných dní teda nezabúdajte na vnútornú pohodu. A ak sa do vás zahryzne stres, skúste ho odohnať napríklad meditáciou, mindfulness technikami alebo dychovými cvičeniami.

6. tip: Dôverujte očiam stomatológa

Nezanevrite na preventívne prehliadky u zubného lekára. Pri preventívke vám vyšetrí stav chrupu, parodontu, sliznice a ďalších tkanív. Zisťuje anomálie v postavení zubov aj čeľustí, pátra aj po prednádorových, nádorových zmenách a zameriava sa na zisťovanie zmien v dutine ústnej, ktoré by mohli signalizovať iné ochorenie. Prípadne odstráni zubný kameň a poradí so správnou ústnou hygienou.

A pri dodržiavaní všetkých odporúčaných tipov vám môžete pokojne zaručiť, že z kresla u zubára (raz ročne) vyskočíte po pár minútkach.

Jana

Na pravidelné kontroly k zubárovi chodím každých 12 mesiacov a už 5 rokov (vďaka správnemu čisteniu) som našťastie nemusela stráviť v ordinácii dlhšie ako 5 minút. A pritom za prevenciu dám mesačne maximálne 8 €!

Jana Tesárková
Kráľovná velkoobchodu Nazuby

Zdravé zuby aj v pokročilom veku

Zdravotné problémy v ústach – najmä (medzi)zubný kaz a parodontálne ochorenie – významne ovplyvňujú kvalitu života starších dospelých. Starnutie však nie je rizikovým faktorom pre zhoršenie orálneho zdravia, berme ho teda s úsmevom. Stále môžeme urobiť veľa pre to, aby ústa vyzerali a cítili sa mladšie.

Základný stavebný kameň je stále prístup k zubnej starostlivosti, ktorú si, mimochodom, s pribúdajúcim vekom môžete uľahčiť napríklad prechodom na elektrickú kefku. Zaujíma vás, ako čistenie s ňou vyzerá a či je čistenie naozaj efektívnejšie a ľahšie?? Hurá k novým skúsenostiam.

Pozornosť venujte aj zubnej sklovine. S vekom sa opotrebováva a stenčuje. Taktiež nervy v jadre zuba strácajú s vekom na citlivosti. Akýkoľvek problém teda môžete pocítiť až v pokročilejšom štádiu.

Viete, ako spoznať začínajúci zubný kaz? A či jeho vznik dávame za vinu génom? Pripravili sme článok, ktorý odpovie na všetky zvedavé otázky. Možno vás (milo) prekvapíme aj tipmi, ako kazy raz a navždy odvrátiť.

Dbajte na pravidelné návštevy zubára, aby ste predišli komplikáciám a mohli si užívať „zlatý vek" plnými dúškami. 🙂

To zvládnete!

Všetky tajomstvá zdravých zubov môžu znieť trochu komplikovane, ale v podstate ide len o jedno: aplikovať ich pomaly krok za krokom, až sa stanú automatickými každodennými návykmi, nad ktorými už ani nebudete musieť premýšľať. Verte nám – stojí to za to. Telo, úsmev aj spokojná duša s vami budú po celý život. A nebojte sa, ideme v tom spoločne.


Bc. Veronika Nováková
autor článku

Bc. Veronika Nováková

redakcia Nazuby.eu

24. marca 2025

Jindřiška Gališová
garant článku

Jindřiška Gališová

redakcia Nazuby.eu

24. marca 2025

  • https://ifmv.cz/mikrobiom-dutiny-ustni/
  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6503789/
  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8859414/
  • https://www.mdpi.com/2076-2607/12/9/1797
  • https://www.health.harvard.edu/topics/nutrition
  • https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/the-aging-mouth-and-how-to-keep-it-younger
  • https://www.news-medical.net/news/20241010/Oral-health-strategies-for-healthy-aging-A-call-to-action.aspx