KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Čo na afty? Zbavte sa ich rýchlo

Už sú tu zas: afty v ústach. Zbavte sa ich rýchlo

Málokto z nás ich nepozná. S aftami sa za život aspoň raz stretneme prakticky všetci. A čo viac, tieto malé otravné pľuzgieriky a odreniny sa veľmi rady vracajú. Poradíme vám, čo na ne zaberá!

Čo sú afty a ako ich spoznať?

Afty (odborne aftózna stomatitída) sú biele alebo nažltnuté odreniny, vriedky a pľuzgieriky veľké od niekoľkých milimetrov až po jeden centimeter. V ich okolí býva červený lem. Na rozdiel napríklad od oparov ich nájdeme výhradne na mäkkých tkanivách v ústach – najčastejšie na vnútorných stranách líc a pier, na ďasne alebo na jazyku, menej často sa môžu objaviť na mandli, v krku a na mäkkom podnebí. Ďalšou nepríjemnou vlastnosťou áft je ich záľuba v mnohopočetnom výskyte. Jedna afta v ústach je skôr raritou, najradšej vás poctia svojou návštevou v skupinke 2 až 4 kusov.

Ako sa afty prejavujú?

Afty sú často bolestivé, zvlášť pri jedle, pití alebo rozprávaní. Bolesť sa môže zhoršovať pri konzumácii korenených alebo kyslých potravín. Ešte pred tým, ako sa objaví (obvykle cca 6 až 24 hodín vopred), môžete pociťovať varovné príznaky, ako pálenie, mravčenie alebo citlivosť v oblasti budúcej afty. Jej rozpuku už väčšinou nezabránite, ale čím skôr zasiahnete, tým lepšie pre vás.

Čo spôsobuje afty v ústach?

Prečo sa afty robia? Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoduchá, pretože presná príčina vzniku áft stále nie je úplne jednoznačná.

Afty v ústach pravdepodobne spôsobuje autoimunitná reakcia (naša imunita sa spletie a zameria sa proti svojmu „domácemu“ organizmu). Najčastejšie títo nezbedníci zaútočia, keď sa k imunitnému omylu pridá jeden alebo viac rizikových faktorov:

Citlivejším jedincom môžu k rozvoju áft pomôcť aj nevhodné zubné pasty s penidlami SLS a SCS. Ak cítite, že by to mohol byť váš prípad, siahnite po paste bez týchto penidiel alebo po prírodnej zubnej paste. Zaujíma vás viac? O výbere zubnej pasty sme písali tu.

  • oslabená imunita (pozor, choroba na obzore)

  • genetické predpoklady

  • stres a únava (psychosomatika je mocná čarodejka a niektoré zdroje jej afty dokonca prisudzujú

  • nedostatok vitamínov (najmä skupiny B a C), kyseliny listovej, zinku alebo železa

  • alergie (najčastejšie na potraviny, ako sú orechy, paradajky, citrusy, mlieko a podobne)

  • nadmiera štipľavých a dráždivých jedál (okrem ostrého korenia aj citrusových plodov alebo čokolády)

  • poranenie sliznice (pri hryznutí sa do tváre, odrení mäkkých tkanív od chrumkavých potravín alebo po zubárskom ošetrení)

  • menštruácia alebo hormonálne zmeny (napríklad v tehotenstve)

Možné komplikácie spojené s aftami

Ako sme si už povedali, priemerná afta meria od niekoľkých milimetrov zhruba po jeden centimeter. Ak vás trápi naozaj veľká afta, môže to byť problém: aj jeden taký pľuzgierik totiž dokáže znepríjemniť (alebo dokonca znemožniť) konzumáciu potravín, nápojov aj spôsobiť problémy s rozprávaním. V takom prípade na nič nečakajte a navštívte lekára. Takisto, ak afta nezmizne do 14 dní, keď ucítite bolesť v krku, zväčšia sa lymfatické uzliny alebo sa k aftám pripojí horúčka.

Prevencia áft

Ako predchádzať vzniku áft? To je ošemetná otázka vzhľadom na to, že doteraz nevieme, čo presne ich spôsobuje. Všeobecne sa odporúča vyvarovať sa rizikových faktorov, ako sú stres, nedostatok vitamínov alebo nadmiera korenených jedál. To sa ľahko povie, ale horšie robí, však áno?

Suplementácia vitamínov a minerálnych látok by mala byť presne zacielená. Vedeli ste, že v rámci tzv. krvných testov pre samoplatcov môžete zo svojej krvi zistiť ich presné hodnoty? Vyhnete sa tak zbytočným nákupom doplnkov stravy, ktoré možno ani nepotrebujete, a navyše budete presne vedieť, čo vám chýba alebo, naopak, čoho máte nadbytok.

MDDr. Lenka Gregora
Ordinace Gregora s. r. o., České Budějovice

Ak sa chcete vyhnúť aftám, určite nič nepokazíte vyváženým jedálničkom zaisťujúcim dostatok všetkých látok, ktoré telo potrebuje. Vitamíny skupiny B, ktoré okrem iného prispievajú k zdraviu a regenerácii slizníc, nájdete v mäse (najmä vo vnútornostiach, napríklad v pečeni), mlieku a mliečnych výrobkoch, vajciach, orieškoch, droždí alebo strukovinách. Tieto zdroje väčšinou obsahujú aj železo a zinok, prvky dôležité pre správne fungujúcu imunitu. Prospešný pri posilňovaní obranyschopnosti je aj vitamín C, ktorý sa skrýva najmä v ovocí a zelenine. Nie ste si istí pestrosťou svojej stravy? Potom môžete tieto prvky suplementovať (dodať umelo) vo forme potravinových doplnkov.

Ako na afty?

Keď už sa vriedok v ústach objaví, snaží sa liečba o jediné: potlačiť bolestivosť a citlivosť v oblasti afty a prispieť k čo najrýchlejšiemu hojeniu a regenerácii tkanív. Vyskúšať môžete spreje, gély, roztoky aj tinktúry. Výber je naozaj široký a záleží čisto na vás, akú cestu si zvolíte.

Priaznivci prírodných produktov môžu staviť na bylinné výťažky. Často využívanými rastlinami sú sťahujúci repík, hojivý harmanček, antiseptická mäta, šalvia alebo čajovník (často vo forme oleja tea tree oil) alebo anesteticky a dezinfekčne pôsobiaci klinček. Mnohí výrobcovia liečiv aj pacienti nedá dopustiť na včelí všeliek a prírodné antibiotikum propolis (avšak pozor, nejde len o zázračnú prísadu produktov ústnej hygieny, ale aj o pomerne silný alergén).

Babské rady na afty pracujú s podobnými ingredienciami. Skúste žuvať klinček a výplachy bylinnými čajmi, liečba po domácky môže zahŕňať aj trochu bizarné rady, ktorým je vhodné (na základe toho, čo vieme o aftách) sa radšej vyhnúť: sem patrí napríklad konzumácia citrónovej šťavy alebo jablkového octu, ktoré môžu mať síce antiseptické účinky, ale ich kyseliny často afty skôr zhoršujú. Okrem toho hrozí, že svojím agresívnym pôsobením môžu narušiť zdravie skloviny.

Ak skôr než bylinkám holdujete modernej medicíne, aj tu nájdete veľa možností v boji proti aftám. Často používanými látkami sú anestetikum lidokaín, ktoré postihnuté miesto dočasne zbavia bolesti, kyselina hyalurónová napomáhajúca hojeniu tkanív alebo dezinfikujúca zložka chlórhexidín, ktorú môžete nájsť aj v mnohých ústnych vodách. Nemusíte rovno do lekárne, my z Nazuby vás v tom nenecháme: aj u nás v ponuke nájdete veľa produktov na afty:


Pozor, ústne vody s chlórhexidínom môžu pri dlhodobejšom používaní prispieť k nežiaducemu zafarbeniu skloviny alebo slizníc. Maximálna odporúčaná dĺžka je 14 dní. Ak vám ani po dvoch týždňoch afta nezmizne, navštívte svojho lekára.

Afty X alebo mýty a fakty okolo áft

Koho afty najviac postihujú?

Najčastejšími obeťami áft je veková skupina 15–30 rokov. V bezpečí pred nimi však nie je prakticky nikto: postihujú tak najmenšie deti (zhruba od roku života), ako ľudí v strednom veku aj seniorov.

Ako rozoznať aftu od oparu?

Opary a afty, tie malé pľuzgieriky, čo dokážu poriadne bolieť, majú veľa spoločné vrátane rizikových faktorov predchádzajúcich ich výskytu. Na rozdiel od áft však pri opare presne poznáme vinníka problémov: ide o  vírus herpes simplex typu 1. Ďalší rozdiel je v tom, že zatiaľ čo afty nájdeme iba vnútri úst, opary sa obvykle objavujú aj mimo úst – obvykle pod nosom, okolo pier alebo pod bradou.

Sú afty nákazlivé?

Opary sú vďaka svojmu vírusovému pôvodu veľmi nákazlivé. Dobrá správa je, že v tomto sa od nich afty zásadne líšia: infekčné nie sú, pretože žiadne prenosné vírusy neobsahujú.

Ako dlho trvá liečba áft?

Afty sa hoja obvykle pár dní až týždeň. Ak uplynulo 14 dní a vaša afta sa stále nechystá odísť, je na mieste kontaktovať lekára. Aby sa afty nevrátili, pokúste sa nabudúce eliminovať čo najviac rizikových faktorov.

Afty u detí

U menších detí bývajú afty často spojené s teplotou a odmietaním jedla a pitia. Liečba prebieha symptomaticky (miernenou ťažkosťou) a závisí od veku dieťaťa, poraďte sa preto s pediatrom alebo detským stomatológom. Ako rodičia postrážte, aby dieťa dostatočne pilo a predišlo sa dehydratácii organizmu. Na to môžu skvele poslúžiť napríklad vodové nanuky!

Zbohom, afty

Na rozdiel od iných problémov v dutine ústnej, o ktorých obvykle píšeme v našom Magazíne, sú afty síce nepríjemným, ale relatívne neškodným a hlavne pomerne ľahko riešiteľným problémom. Keď už tu sú, musíme staviť na potlačenie príznakov, ale zároveň môžeme ich výskyt chápať ako varovanie organizmu pri nadmernom zaťažení organizmu a naučiť sa s tým pracovať. Za to nám potom poďakuje celé telo.

Ak sa vás afty držia dlho a objavujú sa častejšie, než je vhodné, určite ničomu neuškodí konzultácia s odborníkom, či už ide o stomatológa, obvodného lekára alebo alergiológa. Spoločnými silami ich hravo porazíte.

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakcia Nazuby.eu

25. apríla 2024

Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakcia Nazuby.eu

25. apríla 2024

MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubná lekárka,

ordinácia Gregora

25. apríla 2024

  • https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2014/01/18.pdf
  • https://www.pharmanews.cz/clanek/zelezo-a-jeho-uloha-v-lidskem-organismu-vcetne-sportovcu-rekreacnich-i-vrcholovych/
  • https://www.webmd.com/oral-health/canker-sores