Pomôcky na čistenie medzizubných priestorov: aké chcieť a prečo? + VIDEO
Čistenie medzizubných priestorov by malo byť rovnako samozrejmé ako čistenie zubov klasickou kefkou. Poďme sa do toho spoločne pustiť! A aby vás hneď na začiatku neskolila výberová paralýza, prečítajte si náš prehľad pomôcok na čistenie medzizubných priestorov.
Možno ste už počuli, že klasická zubná kefka dokáže vyčistiť len necelé tri štvrtiny zubov, a že zvyšok musia zaistiť medzizubné kefky alebo iné pomôcky na čistenie medzizubných priestorov. Alebo sa vám v ústach z ničoho nič objavil medzizubný kaz a vy nemáte tušenie, ako sa tam vzal? Nech je vaša motivácia pre zaradenie medzizubnej starostlivosti do každodennej rutiny akákoľvek, chválime vás. A aby ste si nemuseli lámať hlavu pri výbere pomôcok na čistenie medzizubných priestorov, pripravili sme pre vás ich prehľad.
Ako vyzerajú vaše medzizubné priestory?
Veľmi úzke: vyčistiť sa dajú všetky medzizubné priestory vrátane tých najužších. Ak máte naozaj málo miesta medzi zubmi a medzizubná kefka sa tam nevojde, skúste zubnú niť alebo flosspick.
Štandardné: práca pre medzizubné kefky. Správnu veľkosť určí váš stomatológ alebo dentálna hygienička. Ak sa nemôžete dočkať návštevy, kúpte si súpravu s viacerými veľkosťami a skúšajte, ktorá kefka je tá pravá. Každý medzizubný priestor si žiada vlastný rozmer kefky, a tak sa najskôr stane, že ich budete mať viacero.
Často hádžeme pri prvých pokusoch flintu do žita s tým, že sa nám medzi zuby nevojde ani tá najmenšia medzizubná kefka. Nemusí to tak byť. S výberom pomôcok medzizubnej starostlivosti aj s ich zavádzaním a technikou čistenia najlepšie poradí zubár alebo dentálna hygienička.
Veľké: aj naozaj veľké medzery si zaslúžia pozornosť, aj keď by sa mohlo zdať, že sa v nich nečistoty nezachytia. Ale kdeže – obyčajnou kefkou ich nevyčistíte a ďasná aj nevyčistené plochy zubov zostanú plné baktérií, ktoré môžu následne spôsobiť zubný kaz, zubný kameň alebo napríklad zápal ďasien (gingivitídu).
So zmeraním medzier medzi zubmi opäť pomôže zubár alebo dentálna hygienička. Najväčšie veľkosti medzizubných kefiek sú schopné bežne vyčistiť medzery od troch milimetrov a väčšie. Použiť môžete aj špeciálnu zubnú niť s tuhými koncami a rozšíreným stredom.
V prípade naozaj veľkých medzizubných priestorov vám v odstránení nečistôt počas dňa niť alebo špáradlo väčšinou nepomôžu. Jednoduchá pomoc? Noste so sebou široké medzizubné kefky a v prípade potreby použite ich.
Medzikorunkové, so zubným strojčekom: ak nosíte fixný zubný strojček, retainery, máte v ústach mostíky alebo korunky, je priamo pre vás určená špeciálna zubná niť. Hodiť sa môžu aj väčšie veľkosti medzizubných kefiek a skvelú službu urobí aj ústna sprcha – majte však na pamäti, že tá je iba doplnkom a nie náhradou plnohodnotného medzizubného čistenia.
Čistenie zubov so zubným strojčekom alebo implantátmi je občas výzva, navštívte preto dentálnu hygienu a nechajte si poradiť, ako na to.
Druhy medzizubných pomôcok
Medzizubná kefka
Medzizubná kefka je najefektívnejší nástroj na čistenie medzizubných priestorov. Tenký drôtik s vláknami odstráni povlak a nečistoty jedna báseň. O tom sa žiadnej dentálnej niti nemôže ani len snívať… Snažte sa preto, aby kefka bola vždy vašou prvou voľbou. Ak máte pocit, že tá pravá pre vás neexistuje, možno to nie je pravda: nechajte si poradiť od odborníkov.
Výhody
- najefektívnejšie odstraňuje povlak a nečistoty
- veľký výber veľkostí aj rôznych tvarov rukovätí
- vhodná na opakované použitie (vydrží zhruba týždeň pravidelného používania)
Nevýhody
- na stopercentné čistenie je nutná správna veľkosť (a ideálne aj zmeranie medzizubných priestorov u odborníka)
- ťažké začiatky (ťažkosti pri zavádzaní, hľadanie správneho uhla)
- v prvých dňoch používania sa môže objaviť krvácanie
Ako pri výbere medzizubných kefiek nesiahnuť vedľa? Zapamätajte si farbu, výrobcu a ideálne aj veľkosť alebo ISO priechodnosť svojich kefiek (tieto informácie nájdete na obale). Každý výrobca totiž na rozlíšenie veľkostí kefiek používa inú farebnú paletu. Veľkosť červenej kefky od TePe teda nie je to isté ako rovnaká farba od Curaproxu.
Zároveň sa nemusí vždy vyplatiť skúšať neznačkové varianty kefiek. Nemajú vždy dostatočnú kvalitu a ťahať vypadnutý drôtik z medzizubného priestoru na zubnej pohotovosti nikto nechce, však áno?
Zubná (medzizubná, dentálna) niť
Patrí medzi najpoužívanejšie pomôcky medzizubnej starostlivosti a dostane sa úplne všade, do najtenších medzizubných priestorov aj medzi skrížené zuby. Väčšinou však nestačí len sama o sebe a mala by slúžiť ako doplnok čistenia medzizubnými kefkami.
Zubná niť môže mať veľa vychytávok, ako je napríklad osviežujúca mentolová príchuť, voskované vlákno na ľahšie zavádzanie, obsah fluoridov, vlákno expandujúce pri kontakte so slinami a podobne. Pre deti môžete kúpiť medzizubné nite s jahodovou alebo škoricovou príchuťou.
Výhody
- vhodná pre najužšie priestory a prekrížené zuby
- jednoduché použitie
- široká paleta možností výberu
- jedno balenie vystačí pomerne dlho (pokojne 2 mesiace)
Nevýhody
- menej efektívne čistenie
- pri nesprávnej technike (ktorá je, bohužiaľ, pomerne častá) hrozí poranenie ďasien
Zamotali ste sa do výberu zubnej nite? Vieme, že začiatky sú vždy ťažké… Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu.
Flosspick (flosser, špáradlo s niťou)
Pomocník, ktorý počas dňa čaká vo vrecku alebo v kabelke na svoju chvíľu, to je flosspick. Ide o malý kúsok zubnej nite v držiačiku, s ktorým sa naozaj dobre pracuje a za chvíľku tak uvoľní nečistoty z medzizubných priestorov. Rovnako ako zubná niť sa dá použiť aj pre naozaj úzke priestory, navyše bez nutnosti dvoch čistých rúk. Vďaka jednoduchému použitiu je vhodný aj pre deti, ktorým môžete kúpiť flosspicky s rukoväťami v tvare obľúbených zvieratiek. Rovnako ako dentálna niť však nevyniká veľkou efektivitou a mal by slúžiť iba ako doplnok medzizubnej starostlivosti.
Výhody
- ľahké použitie a zavádzanie
- vždy pripravený (ideálny na použitie kedykoľvek počas dňa)
- vhodné aj pre medzizubné priestory detí
Nevýhody
- nepríliš precízne čistenie
- jednorazové použitie
Dentálne špáradlo (easypick)
Zabudnite na drevené triesky lámajúce sa už pri pohľade na zuby a zaobstarajte si moderné medzizubné špáradlá. Tie pomôžu od zaseknutého kúsku mäsa medzi zubmi a zároveň sa dajú použiť v začiatkoch práce s kefkami – pri hľadaní správneho uhla pre ich zavádzanie do medzizubného priestoru. Špáradlá neobsahujú drôtik, a sú tak oveľa poddajnejšie. Zároveň nemajú vlákna, ale iba výstupky z gumy alebo silikónu a vďaka tomu nemôžu v efektivite čistenia súťažiť s medzizubnými kefkami.
Výhody
- ľahké použitie a zavádzanie do medzizubného priestoru
- vždy poruke
- poslúžia v začiatkoch práce s kefkami
- skvele nahradia drevené špáradlá z reštaurácií
Nevýhody
- nevyčistia ako medzizubné kefky
Ústna sprcha
Ústna sprcha prepláchne ťažko dostupné miesta prúdom vody a zároveň masíruje ďasná. Skvele poslúži pri starostlivosti o zuby so zubným strojčekom alebo implantátmi a dá sa plniť aj špeciálnymi ústnymi vodami, čo sa hodí najmä u pacientov riešiacich zápaly ďasien alebo paradentózu (parodontitídu). I tu však platí, že bez práce nie sú koláče: ústna sprcha je síce skvelý pomocník, ale medzizubné kefky nedokáže nikdy plne nahradiť.
Výhody
- ľahké a príjemné použitie
- umožňuje masáž ďasien
- hodí sa aj pre pacientov s parodontitídou
- ľahké dočistenie zubov so zubným strojčekom, implantátmi alebo mostíkmi
- možnosť vyplachovať medzizubné priestory špeciálnymi ústnymi vodami
- cestovné verzie môžete vziať všade so sebou
Nevýhody
- nenahradí medzizubné kefky
- vyššia obstarávacia cena
Zubné nite na mostíky a korunky
Na čistenie zubných mostíkov, koruniek, retainerov alebo zubných strojčekov sa používa špeciálna zubná niť. Kúpite ju nastrihanú na úseky so spevnenými koncami kvôli ľahšiemu zavádzaniu. Na začiatkoch má hrubšie vlákno než klasické nite a mäkký rozšírený stred, aby precíznejšie vyčistila ťažko dostupné miesta. Dentálna niť skvele poslúži aj pri čistení veľmi širokých medzizubných priestorov.
Výhody
- jednoduché použitie so zubnými strojčekmi, implantátmi, korunkami aj mostíkmi
- šetrná k ďasnám
- ľahké zavádzanie
Nevýhody
- drahšia než klasická zubná niť v kotúčiku
Čistenie so zubným strojčekom alebo implantátmi je zložité, ale úplne zásadné pre zdravie zubov. Netrápte sa doma a nechajte si poradiť od odborníka, nie je to žiadna hanba. 🙂
To zvládnete
Čistenie medzizubných priestorov je nutnou súčasťou každodennej starostlivosti o ústnu dutinu, ktorú by nemal nikto opomínať. Výber správnych pomôcok môže na začiatku pôsobiť zložito, ale s naším prehľadom sa rýchlo zorientujete a udržíte si zuby v najlepšej kondícii. 🙂
Čistenie medzizubných priestorov je malý krok pre vás a veľký skok pre zdravie vašich zubov. Ničoho sa nebojte a pustite sa do toho ešte dnes. Za pár dní už to bude hračka..