KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Správné čistenie zubov

„Čistenie zubov mám v malíčku!“ A viete to iste? + VIDEO

Ako dlho si čistiť zuby? Koľko dať pasty a ktorú kefku vybrať? Kedy si ráno čistiť zuby? A čo čistenie jazyka? Toľko otázok okolo niečoho takého jednoduchého a samozrejmého, ako je čistenie zubov. A čo vy? Ste si 100 % istí, že viete, ako na to?

Správne čistenie: základ pre spokojné zuby

Čistenie manuálnou kefkou je väčšinou prvou schopnosťou, ktorú v detstve v súvislosti s ústnou hygienou odkukáme od rodičov. Nie je však čistenie ako čistenie a jedna vec je istá: ak si nečistíte zuby správne, dajú vám to skôr či neskôr pocítiť.

Nesprávnou technikou čistenia riskujete zubné kazy, zápal ďasien alebo napríklad odhalené zubné krčky. Správne čistenie zubov však nie je žiadna veda a k dokonalosti niekedy stačí len malý krôčik. Ako teda správna technika čistenia zubov vyzerá?

Ako si správne čistiť zuby

Je to jednoduché, pozrite::

  1. Kefku priložte ku krčku zuba pod uhlom 45 stupňov. Pre lepšiu predstavu: zhruba polovica kefky bude spočívať na zube a tá druhá na ďasne. Vlákna kefky by sa mali dostať do miesta medzi zubom a ďasnom (ďasnového žliabku). Tu sa totiž najčastejšie usadzuje povlak, ktorý sa môže premeniť na zubný kameň a zároveň spôsobovať zápaly ďasien a ďalšie nepríjemnosti.

  2. Čistite jemnými vibračnými pohybmi. Nedrhnite zuby horizontálne ako kefou a veľmi na kefku netlačte, aby ste nezaťažovali sklovinu.

  3. Ak vám vibračné pohyby robia problém, začnite jemnými krúžkami a k vibráciám sa postupne dopracujete.

  4. Týmto spôsobom vyčistite všetky predné aj zadné plochy zubov. Na hryzacích plôškach si vystačíte s horizontálnym pohybom.

  5. Po vyčistení všetkých zubov si vypláchnite ústa, umyte kefku pod tečúcou vodou a nechajte ju vyschnúť na vzduchu.

S dočistením ťažko dostupných miest vám môže pomôcť aj televízna kefka. Že neviete, čo to je? Stačí jedno kliknutie a všetko sa dozviete.

Aby ste nevynechali žiadny zub, je výhodné a prehľadné čistiť chrup po častiach. Zubní profesionáli používajú delenie na 4 sekcie (kvadranty), ktoré sa čistia postupne. Toto delenie nájdete aj v aplikáciách elektrických kefiek (napríklad pri populárnych Oral-B iO), ktoré vám pomôžu zaistiť, že žiadne miesta pri čistení nevynecháte.

Medzizubie je tiež vaše

Nezabudnite ani na priestory medzi zubmi. Na tie vám klasická manuálna ani elektrická kefka nestačí. Riešenie sa volá medzizubná starostlivosť: jednoduché drobné kefky hravo zažehnajú veľké problémy, ako je medzizubný kaz alebo paradentóza. Prečo ich zaradiť do starostlivosti a ako na ne? To všetko sme prehľadne opísali v článku venovanom stopercentnej ústnej hygiene.

Niekedy sa do medzizubných priestorov nevojde ani tá najmenšia medzizubná kefka, napríklad v prípade tesných zubov a ďalších ortodontických anomálií. Nerezignujte na čistenie a použite zubnú niť. Výber pomôcok na čistenie vám uľahčí konzultácia so stomatológom alebo dentálnou hygieničkou.

Viete, že

...baktériám sa páči aj na povrchu jazyka? Urobíte preto najlepšie, keď ho zhruba 2× týždenne vyčistíte a všetky nečistoty vyženiete. Použite buď jednoducho kefku, alebo špeciálne škrabky. Ale pozor, každodenné čistenie jazyka nie je nutné ani prospešné a mohlo by viesť k poškodeniu citlivých papíl.

Čistí sa elektrickou kefkou rovnako?

Ako čistiť zuby manuálnou kefkou, už viete. Stále obľúbenejšie sú však elektrické zubné kefky (čomu sa vôbec nedivíme). Technika čistenia je síce podobná, ale rozhodne nie rovnaká. Preto sme pre vás napísali samostatný návod, ako si čistiť zuby elektrickou kefkou.

Akú kefku zvoliť?

Máte zuby a ďasná ako zo škatuľky a netrápia vás žiadne zdravotné komplikácie? Potom zvoľte mäkký kefku, ktorá so správnou technikou zvládne odstrániť všetok zubný plak z priestoru ďasnového žliabku, a zubné kazy na krčkoch nebudú mať šancu. Príliš tvrdé kefky (s nesprávnou technikou čistenia) nie sú ohľaduplné k sklovine a ďasnám.

A zvyšok už je jednoduchý: najlepšie (a k ďasnám najšetrnejšie) váš chrup vyčistí kefka s nepríliš veľkou hlavičkou osadenou rovno zastrihnutými a dostatočne husto umiestnenými vláknami so zaoblenými koncami. Zaujíma vás viac? O výbere tejto najlepšej kefky sme písali tu.


Koľko (a akej) pasty použiť?

Tu platí, že menej je viac. U menších detí nedávajte na kefku viac zubnej pasty než množstvo zodpovedajúce zrnku ryže a u dospelých si vystačíte s veľkosťou hráška. A aká že je tá najlepšia zubná pasta? No, pre každého iná. Prečítajte si, aká by mohla byť tá vaša.

Pred alebo po raňajkách?

Odpoveď na túto otázku spočíva v správnom načasovaní. V prípade, že sa do čistenia pustíte príliš skoro po jedle (alebo pití, ako je napríklad obľúbený ranný pomarančový džús), dostanú sa ústnej hygiene do cesty kyseliny z potravy. To môže zaťažovať zubnú sklovinu, ktorá je po jedle aj pití (s výnimkou vody) mäkšia a náchylnejšia na obrúsenie a poškodenie. Dajte preto slinám dostatok času na neutralizáciu prostredia v ústach. Potrebujú na to zhruba 30 minút.

Najnovšie štúdie týkajúce sa otázky, kedy je najlepšie čistiť si zuby, sa preto prikláňajú k čisteniu pred raňajkami: odstránite tak baktérie povlaku, ktoré sa v ústach namnožili cez noc, a vďaka fluoridom v pastách ochránite sklovinu pred pôsobením agresívnych zložiek v potravinách.

A čo na to deti?

Čistenie detských zúbkov často nie je žiadna prechádzka ružovým sadom. Deti sa bránia, hryzú kefku (a v horšom prípade aj vás), jedia pastu alebo ju, naopak, pľujú všade okolo, tie väčšie už protestujú verbálne a pýtajú sa stále dokola „Prečo si musím čistiť zuby?

Že vám to znie povedome? Technika čistenia najmenších zubov sa od tých dospelých nijako nelíši, čo však potrebujete navyše, sú rodičovské čistiace superschopnosti. Získajte ich v našom online magazíne Nazuby.


Čas sú peniaze? Nie – zdravé zuby

Ako dlho sa majú čistiť zuby? Určite ste už počuli o odporúčaných dvoch až troch minútach. Tento čas na jedno čistenie rozhodne nie žiadna dogma: s čistením prestaňte až vo chvíli, keď sú vaše zuby dokonale čisté. Ak tápate, poradíme vám, ako to spoznať.

A teraz trocha matematiky a štatistiky: tie dve až tri minúty vychádzajú z výpočtu, keď na vyčistenie každého zuba potrebujeme zhruba 3 – 5 sekúnd. Vynásobené 32 zubmi to predstavuje 1,6 až 2,7 minúty, krát dve čistenia za deň, to máme nejakých 192 až 320 sekúnd denne. Podľa vedeckých štúdií však priemerne strávime čistením len 45 až 70 sekúnd za deň. A to je k odporúčanému limitu dosť ďaleko, čo hovoríte?

Ostatne, skúste si sami preveriť svoje čistenie a zistiť, koľko času skutočne potrebujete. Uvidíte, že so správnou technikou čistenia a trochou trpezlivosti navyše budú vaše zuby len žiariť.

Mgr. Zuzana Junková
autor článku

Mgr. Zuzana Junková

redakcia Nazuby.eu

28. februára 2025

MUDr. Michaela Kotyzová
garant článku

MUDr. Michaela Kotyzová

zubná lekárka,

České Budějovice

28. februára 2025

  • https://www.healthline.com/health/dental-oral-health/brushing-your-tongue
  • https://www.healthline.com/health/how-long-should-you-brush-your-teeth
  • https://www.healthline.com/health/should-you-brush-your-teeth-before-or-after-breakfast
  • https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/2516
  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5846348/