KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Najlepšia zubná pasta: ako vyzerá tá vaša? A potrebujete ju vôbec?

Najlepšia zubná pasta: ako vyzerá tá vaša? A potrebujete ju vôbec?

Fluoridy, abrazíva, penidlá, mikroperličky, enzýmy… Kto sa v tom má vyznať? I keď to tak často nevyzerá, vybrať tú najlepšiu zubnú pastu nie je žiadna veda. Stačí poznať svoje zuby a vedieť, čo hľadať. Že to zatiaľ neviete? Poradíme vám!

Hľadá sa najlepšia zubná pasta. Čím začať?

Možností je hŕba a alfou aj omegou ste vy. Vaša chuť, túžba po belších zuboch, alergia, preferencie týkajúce sa dopĺňania fluoridov a predovšetkým zdravotný stav vašich zubov a ďasien. Preto ak chcete niečo zmeniť alebo zlepšiť v súvislosti so zubnou pastou, začnite v kresle stomatológa a pozrite so svojím zubom dôkladne na zúbok.

Ako sa majú vaše zuby?

U lekára sa dozviete pravdu o aktuálnom stave svojho chrupu, čo môže byť určujúce pre ďalší výber zubnej pasty. Iná pasta sa hodí pre zdravé, iná pre citlivé zuby a ďalšia zas pre krvácajúce ďasná.

Citlivé zuby

Citlivé zuby trápia viac než štvrtinu populácie, ktorú bolestivými pocitmi trestajú za každú horúcu alebo studenú potravinu a úsmev v mraze. Pri čistení vyžadujú šetrné zaobchádzanie s kefkou a pastu s vyšším obsahom fluoridov (alebo iných látok pomáhajúcich uzatvárať citlivé dentínové kanáliky – ako napríklad hydroxyapatit). Nemusíte hneď študovať latinské zloženie pást, pasty pre citlivé zuby sú bežnou kategóriou a na vás je len vybrať si svoju najobľúbenejšiu. Vyhnúť by ste sa, naopak, mali bieliacim zubným pastám s vysokou abrazivitou (s RDA nad 80).

Zápal a krvácanie ďasien

S krvácaním ďasien sa niekedy za život stretnú skoro tri štvrtiny z nás, napriek tomu nie je radno ho podceňovať. Veľmi záleží na tom, ako ďaleko sa nechá jeho pôvodca, zápal ďasien alebo gingivitída, zájsť. V pokročilejších prípadoch je už každá rada drahá, takže na nič nečakajte a utekajte k lekárovi.

Začínate používať medzizubné kefky? Chválim vás! Počas prvých dní čistenia medzizubnou kefkou je krvácanie ďasien bežné. Ak však neustáva ani po dvoch týždňoch čistenia, poraďte sa s lekárom alebo dentálnou hygieničkou, či nie je v ústach ešte iný problém.

MDDr. Lenka Gregora
Ordinace Gregora s. r. o., České Budějovice

Pravdepodobne vám odporučí protizápalové pasty so sťahujúcimi účinkami redukujúcimi krvácanie, enzymatické pasty, prípadne antibakteriálne pasty s chlorhexidínom. Ale pozor – produkty s chlorhexidínom by ste mali brať skôr ako prvú pomoc, na dlhodobé používanie sa nehodia. Ak im vystavíte svoje zuby dlhšie než na dva týždne, riskujete ich ofarbenie.

Obnažené zubné krčky

Obnažené (odhalené) krčky a ustupujúce ďasná nie sú nič príjemné. Spôsobujú vysokú citlivosť aj bolestivosť zubov a prísť k nim môžete väčšinou dvoma spôsobmi: buď keď máte zlú techniku čistenia, veľmi „tlačíte na pílu“ a používate príliš tvrdú kefku, alebo ako sprievodný jav parodontitídy (paradentózy) vznikajúcej v dôsledku dlhých rokov nedostatočnej ústnej hygieny. Návšteva zubnej ordinácie je na mieste v oboch prípadoch a v závislosti od výsledkov vyšetrenia potom vyberte aj zubnú pastu: buď pre citlivé zuby alebo na paradentózu. Vyberať si môžete aj medzi pastami určenými špecificky pre odhalené zubné krčky.

Afty

Ak trpíte na afty, mali by ste si dávať pozor na zloženie pást a vyhýbať sa zubným pastám s penidlami SLS (sodium laureth sulphate), prípadne aj o niečo menej dráždivému SCS (sodium coco sulphate). U citlivejších osôb môžu penidlá spôsobiť vyrážku okolo úst. Zubné pasty, ktoré ich neobsahujú, síce menej penia, ale sú šetrnejšie k ústnej dutine.

Alergie

I niektoré zložky v pastách môžu byť alergény. Najčastejšie ide o fluór a jeho zlúčeniny (fluoridy) a mentol. Nezúfajte, aj tak máte veľa možností a hravo vyberiete pastu, ktorá váš alergén neobsahuje.

Používate homeopatiká? Potom je dobré vedieť, že pri homeopatickej liečbe sa neodporúčajú niektoré látky, medzi ktoré patrí aj mätová silica mentol. Vyberajte preto pasty, ktoré ju neobsahujú. Kúpiť si môžete aj špeciálne pasty vhodné pri užívaní homeopatík, ktoré dnes už ponúkajú aj veľkí výrobcovia Herbadent alebo Elmex.

Alergia nemusí byť jediným dôvodom na používanie zubné pasty bez fluóru. V posledných rokoch sa objavili obavy v súvislosti s bezpečnosťou fluoridov, následkom čoho sa mnohí ľudia rozhodli im vyhýbať. Odborné štúdie však nepreukázali ich rizikovosť a pri správnom použití sú aj naďalej považované za cennú zbraň v boji proti zubnému kazu.

More možností pre zdravé zuby

Ak vás ani vaše zuby netrápi žiadny zdravotný neduh, fantázii sa medze nekladú. Páčila by sa vám čokoládová, prírodná, prúžkovaná, mikroperličková alebo napríklad bieliaca zubná pasta? Žiadny problém! Máte radi Gin & Tonic? Potom aj túto príchuť si môžete dopriať každé ráno a večer pri čistení zubov (samozrejme, bez alkoholu).

Ak pokukujete po belšom odtieni chrupu, nie ste v tom sami: téme bielenia zubov sme sa preto venovali v samostatnej kapitole nášho Magazínu. Nakoľko vám môžu k žiarivejšej farbe pomôcť bieliace zubné pasty (a dokonca aj čím ďalej obľúbenejšie čierne pasty), sme sami vyskúšali v teste najpopulárnejších pást na bielenie zubov. A zároveň pre vás spísali, na čo sa pri výbere takej pasty zamerať.

Kde sa berú prúžky v paste?

Určite vám to už tiež niekedy napadlo: ako sa stane, že je pasta prúžkovaná a odtiene sa nezmiešajú? My to tajomstvo poznáme, a nielen to. Radi ho prezradíme aj vám.

Populárne sú aj prírodné zubné pasty. I tu je paleta pomerne široká, jedno majú však spoločné. Snažia sa v maximálnej možnej miere využiť silu rastlín a prírodných prostriedkov, či už ide o antibakteriálne výťažky, upokojujúce zložky alebo prosté ochucovadlá. Najčastejšími ingredienciami používanými v prírodných pastách sú osviežujúca mäta, analgetický a antiseptický klinček, upokojujúci harmanček, voňavá škorica, abrazívne aktívne uhlie alebo napríklad kokos.

Ak vyznávate organickú kozmetiku, nie je problém zohnať bio zubné pasty. Veľmi obľúbené sú pasty s propolisom, včelím všeliekom s dezinfekčnými a protizápalovými účinkami (pozor však na alergie, propolis je pomerne silný alergén!), a  bežne sa dajú kúpiť aj produkty pre vyznávačov alternatívnej medicíny, ako napríklad ajurvédské zubné pasty.

Možností je skrátka kopa. Aká bude tá vaša?


Zvláštna disciplína menom detské zubné pasty

Pripravte sa, vstupujeme na tenký ľad. Všetci chceme pre svoje deti to najlepšie, ale čo je tým najlepším, v tom sa často ako rodičia nezhodneme.

Kedy a ako začať s čistením? Do akého veku deťom pomáhať s dočisťovaním? A čo sladkosti? V našom článku o detskom chrupe sme sa zamerali na najčastejšie prehrešky v starostlivosti o najmenšie zúbky. Prečítajte si ho a (už) neurobíte chybu!

Nemusíte však prepadať bezradnosti, univerzálne pravidlá pre výber (tej najlepšej) detskej pasty predsa len existujú.

Rozhodujúcim faktorom je vek dieťaťa. Je rozdiel, či vyberáte zubnú pastu pre bábätká alebo pre školákov. Detské zubné pasty môžeme rozdeliť do troch pomyselných skupín podľa veku, pričom určujúcim meradlom je ich zloženie (a najmä množstve obsiahnutých fluoridov).

0–3 roky

S čistením začnite hneď po prerezaní prvej špičky zúbku. Pasta v tomto veku poslúži skôr ako ozvláštnenie a motivátor, stačiť vám bude aj navlhčená kefka.

  • Keďže najmenšie deti nedokážu pastu vypľúvať a konzumujú ju, najvhodnejšia je detská pasta bez fluóru (respektíve fluoridov) alebo s obsahom do 400 ppm.
  • Na čistenie nepotrebujete viac pasty než množstvo zodpovedajúce zrnku ryže.

4–6 rokov

V tomto veku dochádza k postupnej obmene mliečnych zubov za stále. Fluoridy v paste pomôžu chrániť sklovinu práve sa prerezávajúceho chrupu, veľa detí v predškolskom veku však ešte časť pasty konzumuje – pozor na to.

  • I v tomto veku si vystačíte s množstvom s veľkosťou ryžového zrnka.

od 7 rokov

Školákom už ľahko vysvetlíte, že pasta sa neje, takže hurá na posledný predstupeň pasty pre dospelých! Pasty pre väčšie deti navyše chutia viac „dospelácky“, čo môže zvyšovať motiváciu na čistenie.

  • Fluoridy v paste môžu prekročiť hranicu 1000 ppm.
  • Na kefke postačí množstvo zodpovedajúce hrášku.

A vôbec, prečo vlastne byť (či nebyť?) pri deťoch opatrní s fluoridmi? Síce pomáhajú v prevencii zubného kazu, ale ich príliš vysoké dávky v ranom veku môžu viesť k fluoróze, nevratnému poškodeniu skloviny prejavujúcemu sa bielymi až hnedými škvrnami na zuboch.

Posledné odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2021 udáva ako odporúčanú hladinu fluoridov pre deti aj dospelých 1000 – 1500 ppm. Ak sa obávate príliš veľkej dávky tohto prvku a neblahých následkov na detské zúbky alebo zažívanie, zvoľte pokojne pasty s menším množstvom fluoridov alebo úplne bez nich.

Ideálny denný príjem fluoridov je okolo 0,05 mg na kilogram telesnej hmotnosti. Nepočítajú sa však iba pasty. Základom by mala byť vyvážená a na minerály bohatá strava.

Je vôbec pasta potrebná?

Túto kacírsku otázku ste na e-shope s ústnou hygienou zrejme nečakali. A čo až odpoveď na ňu: pravda je totiž taká, že zubnú pastu na čistenie nepotrebujete. Stačí vám správne vybavenie a technika čistenia, ktorá zaistí odstránenie 100 % zubného povlaku. Ak sa teda nechcete zaoberať výberom pasty alebo ste si ju na svojich cestách zabudli, nič sa nedeje. Zubnému kazu a ďalším nerestiam sa ubránite aj bez čarovnej tuby v ruke. Ale ruku na srdce: väčšine z nás pasty pri čistení chutia viac než navlhčená kefka a trocha sviežeho dychu tiež nie je na zahodenie, však áno?

K tématu