KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Tiež si čistíte len 70 % zubov? Zmeňte to s medzizubnými kefkami

Prečo by ste používali medzizubné kefky, keď ste si doteraz vystačili aj bez nich, hovoríte si. A potom, zčistajasna, príde ten kritický okamih. Váš zubár objaví prvý zubný kaz. Nastáva čas spytovať svedomie. Prečo ste sa iba o zuby nestarali lepšie? Prevencia vyjde na pár korún, na pár minút a je bezbolestná – pravý opak nápravy škôd.

Nikdy nie je neskoro začať :)
Nikdy nie je neskoro začať :)
 

70 % zubov – len tak málo vyčistíte kefkou

Áno, to znamená, že každý deň zostáva vyše 30 % plochy vašich zubov nevyčistenej. S trochou prepočtov môžeme povedať, že to je, ako keby ste si 9 z plného počtu 32 zubov nečistili vôbec.

Ako je to možné?

Práve zhruba 30 % povrchu zubov tvoria tzv. medzizubné priestory. Miesta medzi jednotlivými zubmi, kam sa žiadna manuálna ani elektrická kefka nikdy nemôže poriadne dostať..

Neveríte? Urobte si ľahký test doma. Kúpte si tablety alebo roztok, ktoré zafarbujú zvyšný zubný plak po čistení. Za pár sekúnd uvidíte na vlastné oči, ako ste na tom.

Nejde však len o nedostupnosť medzizubných priestorov, proti nášmu zdravému chrupu hrá aj čas. Už pár minút po vyčistení zubov vytvárajú baktérie na ich povrchu mikrofilm (jednoducho zubný povlak). V ňom sa výborne darí patogénnym mikroorganizmom –⁠ a len čo sa premnožia, zubný kaz je na svete.

Akoby toho nebolo málo, pri zubnom kaze ťažkosti nemusia končiť: „Patogénne baktérie (...) ssa dostávajú do krvného riečiska, a to môže viesť k vážnym ochoreniam napr. kardiovaskulárneho systému alebo zápalu mozgu či obličiek.“1

 

Čo preukázateľne dokážu medzizubné kefky?

✓ čistia vyše 30 % plochy povrchu zubov, ktorý by ste inak nemali šancu vyčistiť

✓ výrazne znižujú riziko vzniku paradontitídy, zápalu ďasien, zubného kazu atď.

✓ odstraňujú zvyšky potravín z medzizubných priestorov

 

Naozaj musím? A čo napríklad zubná niť?

Možno vás predchádzajúce čísla zaskočili. Váš vnútorný hlas sa však ešte snaží odvrávať – ⁠ však používate zubnú niť, ústnu sprchu, špáradlá, preplachujete ústnou vodou… Vari to nestačí?

Tieto nástroje medzizubnej hygieny sú rozhodne dobrý začiatok. Narušujú jednoliatu štruktúru zubného plaku –⁠ bez toho by nemohli začať pôsobiť aktívne látky z hoci drahých a účinných zubných pást a ústnych vôd.

Nie každá z týchto pomôcok však stačí sama o sebe a tiež nemusí byť vhodná pre všetkých:

 

Zubná niť

Na precízne dočistenie a extra úzke medzery

Zubná niť(flossovanie) využijete pre extra úzke medzizubné priestory, do ktorých nevtesnáte ani najmenšiu medzizubnú kefku. Málokomu však stačí sama o sebe.

  • spravidla nestačí sama o sebe
  • často máme zlú techniku flossovania

Naši zákazníci hovoria: Táto dentálna niť mi vyhovuje a nesmie chýbať.“

Ústna sprcha (airfloss)

Veľmi efektívne čistenie medzizubných priestorov

„Voda sa dostane všade,“ hovorí sa. A je to pravda ⁠– prúd vody z sa krásne prebojuje aj do medzizubných priestorov. Ústnu sprchu môžeme odporučiť, ak nosíte zubný strojček, máte mostíky alebo implantáty. Ocenia ju však aj ľudia s parodontitídou –⁠ do nádobky sprchy totiž môžete naliať výplachovú dezinfekciu (napr. chlórhexidín).

  • jednoducho a efektívne čistí medzizubné priestory
  • výber z mnohých typov vrátane intenzity prúdu vody
  • vhodná skôr ako doplnok k medzizubným kefkám
  • vyššia obstarávacia cena

Naši zákazníci hovoria: „I po vyčistení zubov sónickou kefkou, tento produkt vyplaví posledné zvyšky. Navyše príjemne premasíruje ďasná.“

Zubná niť s držiakom (flosspick)

Rýchla pomoc na každý deň

Špeciálne a jednoduché špáradlo, na ktorom je natiahnutý krátky kus zubnej nite. Oceníte jednoduchosť a rýchlosť, každý flosspick však máte len na jedno použitie – navyše sám o sebe nestačí na kompletnú medzizubnú hygienu.

  • rýchla pomoc pri odstránení zvyškov jedla medzi zubmi
  • ľahká manipulácia, nízka cena
  • nestačí na precíznu medzizubnú hygienu
  • vhodné iba na jedno použitie

Naši zákazníci hovoria: Výborné jednorazovky do kabelky, na cesty, do práce a na rýchle vyčistenie medzizubných priestorov.“

Zubné špáradlo (easypick)

Opakovateľne použiteľné a bez drôtika

Vyberáte z dvoch variantov: silikónové špáradlo aalebo špáradlo, ktoré má na jednom konci medzizubnú kefku. Ani v jednej z nich nenájdete kovový drôtik, zubné špáradlá tak môžu vyhovovať tým, ktorí nedokážu manipulovať s medzizubnými kefkami.

  • bez kovového drôtika, teda nezraní ďasná
  • nízka cena, pomerne dlho vydrží
  • možné použiť kdekoľvek a opakovane (môžete aj vyvariť)
  • výsledky čistenia nie sú tak precízne ako v prípade medzizubnej kefky

Naši zákazníci hovoria: „Klasické medzizubné kefky sú drahšie, tieto sú lacné, sú navyše jemnejšie a nehrozí nepríjemné zájdenie drôtika do ďasna.“

Prezrite si všetky pomôcky medzizubného čistenia na vlastné oči vo videu.
 

Ako si vyberiem veľkosť, značku a typ kefiek?

Veľkosť?

Zubná lekárka MDDr. Lenka Gregora odporúča: „Ideálna je konzultácia s vaším stomatológom alebo hygieničkou, ktorí skontrolujú celkovú úroveň ústnej hygieny a vyberú vám veľkosť kefiek na mieru. U niektorých pacientov býva problém, že sú medzizubné priestory zapchaté zubným kameňom a kefku tam skrátka neprestrčia a akurát ich to odradí.“

Ak nevydržíte čakať na návštevu špecialistov, siahnite zatiaľ po najmenšej veľkosti, bude sa vám používať najľahšie.

Pozor však dajte na označenie veľkosti medzizubných kefiek, ktoré je naprieč výrobcami, úprimne povedané, neprehľadné. Ako to? Veľkosť by síce mala byť štandardizovaná, problém je však v tom, že každý výrobca meria kefku inak… Navyše nie všetci na trhu ISO veľkosť uvádzajú. Tzv. ISO veľkosť určuje veľkosť (priemer) kefky v milimetroch:

ISO priechodnosť 1 2 3 4 5 6 7
Priemer kefky 0–⁠0,6 mm 0,7–⁠0,8 mm 0,9–⁠1 mm 1,1–⁠1,2 mm 1,3–⁠1,5 mm 1,9–⁠2,5 mm nad 2,5 mm
I tak sa líši označenie. Zatiaľ čo v prípade TePe nájdete najmenšiu veľkosť pod ISO 0 (0,4 mm) a v ružovom vyhotovení, v prípade Sofdentu sa dívate na veľkosť XS (0,4 mm) a oranžovú farbu –⁠ a modré najmenšie kefky GUM znamenajú tiež ISO 0, ale s rozmerom 0,6 mm.

Značka?

Výrobcovia sa rôznia kvalitou vlákien, ponúkanými veľkosťami, ale aj napríklad hrúbkou drôtika. Zďaleka nnie vždy platí, že nákupom najlacnejších kefiek ušetríte –⁠ napríklad rýchlejšie opotrebíte vlákna kefky.

Každému z nás však vyhovuje niečo trochu iné a je v poriadku si chcieť vyskúšať viac variantov kefiek či už podľa typu, alebo podľa ceny.

U nás na Nazuby.cz patria k najviac kupovaným známe značky TePe a Curaprox, ktoré zároveň najčastejšie odporúčajú zubní lekári a dentálne hygieničky. Navyše v prípade väčších balení vychádzajú medzizubné kefky cenovo priaznivo (okolo 40 centov za kus).

Typ?

V zásade vyberáte medzi týmito medzizubnými kefkami:

  • s krátkou rukoväťou: využijete predovšetkým na zuby vpredu (rezáky, špičiaky, črenové zuby), manipulácia s nimi je veľmi ľahká
  • s dlhou rukoväťou: hodia sa na medzery medzi stoličkami (poznáme však prípady, kedy možnosť kefku pevnejšie uchopiť za rukoväť uľahčila čistenie zubov vpredu)
  • s kovovou rukoväťou: na každý koniec rukoväti si môžete umiestniť inú veľkosť medzizubnej kefky, meníte teda len nástavce
  • s drevenou rukoväťou: ak je vám predstava spotreby toľkých plastov nepríjemná
  • vyrobené z ďalších materiálov: napríklad celogumové medzizubné kefky (známe tiež ako zubné špáradlá)
 

Najčastejšie sa pýtate:

Je rozdiel medzi drahými a lacnými medzizubnými kefkami?

Podľa nás – áno. To však nutne neznamená, že drahšia rovná sa lepšia. Rozdiel robia práve vaše preferencie. Z našej skúsenosti každému sadne trochu niečo iné.

Pri prvom nákupe medzizubných kefiek môžete skúsiť vziať lacnejší aj drahší variant a vyskúšať si rozdiel.

Koľko veľkostí sa tak bežne používa naraz?

Každý máme iné zuby a inak veľké medzery medzi nimi. Je teda možné, že si vystačíte s jednou veľkosťou alebo ich, naopak, užijete pätoro. Väčšina ľudí však používa asi 2 až 3 veľkosti medzizubných kefiek.

Používam (napr.) modrú medzizubnú kefku TePe, aká veľkosť zodpovedá od značky (napr.) Humble?

Zmätok v označení medzizubných kefiek naprieč výrobcami sme už opisovali. Ako teda riešiť podobné situácie?

Buď sa môžete opýtať u nás v online poradni na konkrétny prípad, alebo sa poraďte so zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou. Prípadne sa pozrite na veľkosť vašej súčasnej kefky v milimetroch a skúste vybrať rovnakú u nového výrobcu. Prinajhoršom by mala byť kefka len nepatrne menšia či nepatrne väčšia. Poslednou schodnou možnosťou je vziať balenie s mixom veľkostí a vyskúšať ich.

 
 

Hurá na to! Ako používať medzizubnú kefku?

Obvyklá rada znie: dôjdite k dentálnej hygieničke alebo stomatológovi a naučte sa kefky používať spoločne s nimi. Prečo? Odborníci vám ukážu, ako s medzizubnými kefkami pracovať a vyberú s vami správnu veľkosť. Predovšetkým vám však odstránia prípadný zubný kameň, ktorý by používanie kefiek mohol veľmi komplikovať.

To však neznamená, že medzizubné čistenie nemôžete doma vyskúšať a naučiť sa ho sami. Nebojte sa, začiatky môžu byť ťažké, ale po pár dňoch máte čistenie pevne v rukách.

Ako teda na to?

  1. medzizubnú kefku vložte do medzery medzi zubmi a posuňte ňou dopredu a dozadu – a opakujte vo všetkých medzerách
  2. nepotrebujete špeciálnu zubnú pastu – ak si však chcete čistenie spríjemniť, vyskúšajte zubný gél
  3. medzizubnú kefku používajte pred čistením manuálnou/elektrickou kefkou aj pred prepláchnutím ústnou vodou
  4. medzizubné kefky stačí používať iba večer
  5. Tip od Nazuby: ohnite drôtik do nepatrného oblúčika, kefku ľahšie zavediete medzi zuby

Nezabudnite, že kefka sa bude v začiatkoch zavádzať tuho. Radšej začnite menšou veľkosťou, aby ste si zvykli. Dobre zvolená veľkosť medzizubnej kefky zľahka drhne, ale rozhodne by ste pri zavádzaní nemali vynakladať hrubú silu.

Je to jednoduché. Medzizubnú kefku vložte medzi zuby a posuňte ňou aspoň raz tam a späť.

Možno vás bude skraja trápiť…

Nepríjemné krvácanie ďasien

Nebojte sa, maximálne do týždňa je preč! Pri niekoľkých prvých použitiach medzizubnej kefky môžu ďasná krvácať. Skúste však vydržať. Krvácanie bude ustupovať a ustupovať – až v priebehu asi 5 až 10 dní zmizne úplne.

Po týždni si nebudete vedieť predstaviť, ako ste mohli chodiť do postele bez pocitu tak skvele vyčistených zubov. Do poslednej medzery.

Predčasná likvidácia kefiek

Začiatočníci nedokážu kefku dostať do medzizubného priestoru, preto ju pri „zápasení“ často nenávratne ohnú. Za pár dní si efektívnu techniku doslova osvojíte. Ak nie, skúste zmeniť značku a typ kefky.

Nezabudnite medzizubné kefky meniť včas. Ako spoznáte tú opotrebovanú? Pozrite sa naozaj zblízka: vlákna uvidíte rozstrapkané, polámané, veľmi často sa bude zdať, ako by na kefke nezostali žiadne štetinky. Tiež k sebe môžete priložiť novú a používanú medzizubnú kefku –⁠ rozdiel vám trkne priamo do očí.

Najčastejšie sa pýtate...

A vážne musím každý deň?

Rýchla odpoveď: áno.

Každý deň konzumujete pitie, jedlo, v ústach máte nonstop sliny. Zubný plak, a s ním riziko zubného kazu, si neberie dovolenku.

Teraz vás však potešíme. Medzizubné kefky stačí používať každý deň raz, a to radšej pri večernej čistiacej rutine.

Podľa zahraničných štúdií urobíte lepšie, keď si najprv vyčistíte medzizubné priestory (všetkými nástrojmi, ktoré používate) a až potom prejdete na čistenie manuálnou alebo elektrickou kefkou a k prepláchnutiu ústnou vodou.

Ako často mám medzizubnú kefku vymeniť?

Jedna bežná medzizubná kefka vydrží zhruba týždeň až 10 dní.

Záleží na:

  • kvalite kefky,
  • ako šikovne s ňou zaobchádzate,
  • či ju používate na celé ústa alebo striedate viac kefiek rôznych veľkostí.

Mám sa o kefku špeciálne starať, napríklad ju dezinfikovať?

Medzi čistením jednotlivých zubov odporúčame kefku prepláchnuť, najlepšie rýchlo pod prúdom vody.

Vzhľadom na to, že vám kefka vydrží zhruba týždeň až 10 dní, nie je nutné ju nijako dezinfikovať alebo špeciálne čistiť.

Ak by ste však chceli byť naozaj učebnicoví a puntičkárski, môžete kefku namáčať do kalíška s ústnou vodou, ktorá likviduje prípadné baktérie na vláknach.

Kde neposedné kefky skladovať?

Medzizubné kefky nechávajte oschnúť vo vertikálnej polohe – ako aj klasickú zubnú kefku. Stačí obyčajný malý pohárik, ak si však chcete zachovať vyladenú kúpeľňu, siahnite po krásnych stojančekoch.

 

Pre deti a pre tých, čo nosia zubný strojček? Ale isteže!

 

Kúpte medzizubné kefky deťom

Koľko presvedčovania a námahy stojí začať s medzizubným čistením v dospelosti… Uľahčite starostlivosť o chrup ratolestiam a veďte ich k čisteniu medzizubia od raného veku. Navyše sa deti skôr vyhnú zubným kazom, a to si praje každý rodič.

  • skúste deti nalákať veselými pomôckami
  • deťom s čistením pomáhajte (spravidla aspoň do 10. roku)
  • medzizubné čistenie je dôležité hlavne v prípade stoličiek
  • stavte na menšie veľkosti medzizubných kefiek
  • starajte sa už o mliečne prvé zúbky (prečo starostlivosť o ne nepodceňovať?)
  • poradiť sa môžete so zubným lekárom (pozrite sa na video, ako vyzerá prvá návšteva dieťaťa u zubára)
 

Udržujte zubný strojček v blesku

Možno ste nad tým nepremýšľali, ale ak práve nosíte zubný strojček, medzizubné kefky si zamilujete. Dostanete sa s nimi nielen do medzizubných priestorov, zároveň s nimi vyčistíte ťažko dostupné miesta medzi drôtikmi strojčeka.

Pozrite sa, ako na zubnú starostlivosť, keď nosíte zubný strojček..

 
 

Pripravení začať?

 

Odkiaľ sme čerpali?

1 Praktické lekárnictvo (Dentálna hygiena – základ pevného zdravia)

A network meta-analysis of interproximal oral hygiene methods in the reduction of clinical indices of inflammation

An Overview of Different Interdental Cleaning Aids and Their Effectiveness

Interdental Brushing: What Is It and Why Is It Effective

Taking Care of Your gGums: The Ultimate Guide

Interdental Cleaning, Extremely Important, but Still Underestimated


MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubná lekárka,

ordinácia Gregora

Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakcia Nazuby.eu