KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Ako vybrať správnu zubnú kefku?

Ako vybrať správnu zubnú kefku? + VIDEO

Je lepšia tvrdá, mäkká, dlhá, krátka, plastová alebo snáď prírodná? Máloktorá pomôcka ústnej hygieny budí toľko emócií ako obyčajná kefka. Hneď ako nájdeme „tú svoju“, držíme sa jej zubami-nechtami a nedáme na ňu dopustiť. Ako však vlastne vybrať tú najlepšiu?

Čím začať

Pri výbere kefky nezáleží na vzhľade ani na cene. Už ste si na to asi zvykli: čo sa týka pomôcok ústnej hygieny, je vždy na prvom mieste aktuálny stav vašich zubov (a ďasien). Ak ho nepoznáte, utekajte k lekárovi, nech zistíte, na čom ste.

Najlepšia kefka na zuby bez problémov

A teraz prichádza onen univerzálny návod na výber tej najlepšej zubnej kefky. Ak máte zdravý chrup bez jediného problému, bude pre vás výber hračka, pozrite:

Vaša kefka snov by mala mať tieto vlastnosti:

  • Mäkké vlákna: príliš tvrdé vlákna môžu postupne obrusovať sklovinu a dráždiť ďasná. Nebojte sa, aj mäkké vlákna sa dostanú všade, kde treba (napríklad do priestorov ďasnového žliabku).

Samozrejme, aj u nás v Nazuby sme si všimli, že čím ďalej populárnejšie sú elektrické zubné kefky a vzhľadom na ich kvality nás to vôbec neprekvapuje. Ako vybrať najlepšiu elektrickú zubnú kefku sme preto opísali v samostatnom článku. elektrickým kefkám pre deti sme sa potom podrobne venovali tu.

  • Rovno strihané vlákna so zaoblenými koncami: žiadne funky moderné zostrihy nepotrebujete, pri správnej technike zuby najlepšie vyčistíte kefkou s rovnými vláknami. Konce (špičky) vlákien by, naopak, mali byť zaoblené. Sú totiž šetrnejšie k zubom aj ďasnám.

  • Menšia hlavička: pre dospelých maximálne 2,5 cm a pre deti nanajvýš 1,5 cm. Príliš veľkou hlavičkou sa nedostanete na zadné skryté miesta v ústach a baktérie v nich budú mať hody.

  • Husto umiestnené vlákna: na kefke chceme 4 až 5 radov naozaj husto umiestnených vlákien. Prečo? Je to jednoduché: čím viac vlákien na hlavičke, tým viac ich pracuje na čistote našich zubov (stiera povlak).

Vedeli ste, že...

...červená v umývadle naozaj nie je v poriadku? Ak po čistení pľujete krv, môže to znamenať začínajúci zápal ďasien, čo si zaslúži návštevu lekára a úpravu čistiacej rutiny. Výnimkou môžu byť prvé dni s medzizubnými kefkami. Tam býva ľahké krvácanie pomerne bežné.

  • Ergonomická rukoväť: kefku by ste mali držať pohodlne a jemne, ale zároveň iste, mať v nej cit a môcť zľahka čistiť zuby zo všetkých strán. I tu platí, že v jednoduchosti je krása. Rovná a mierne pružná rukoväť vám pomôže strážiť uhol, pod ktorým zuby čistíte, úplne najlepšie. Jej ideálna dĺžka je zhruba 17 až 25 cm.

  • Mierne zahnutý krčok: krčok kefky (časť medzi hlavičkou a rukoväťou) by mal byť mierne prehnutý. Predsa si nebudete pri čistení zbytočne namáhať zápästie.

Pri dodržaní týchto parametrov neurobíte chybu. A potom si už len vyberte svojho favorita, farbu, dizajn a zamilujte si ho. Veď budete spoločne začínať aj končiť každý deň.


Ako vybrať zubnú kefku pre deti

Určite už viete, že aj tie najmenšie zúbky by sa mali čistiť. A to už od začiatku prerezávania špičiek zúbkov. Akú kefku na prvé zúbky však zvoliť?

Tá najlepšia detská zubná kefka sa pomerne dosť podobá svojmu dospelému náprotivku, len je o niečo menšia. Má malú hlavičku schopnú dostať sa na všetky miesta, je veľmi mäkká s veľkým množstvom vlákien a má širokú rukoväť, ktorú môžu pri čistení použiť rodičia, ale aj deti nedisponujúce precíznou jemnou motorikou.

Zaujíma vás viac? O výbere prvej pasty a kefky sme už písali. Chcete rýchlejšiu odpoveď? Pozrite sa na naše video o výbere kefky na detské zúbky:

Silikónové prsťáčiky ú síce populárne, ale na samotné čistenie zúbkov bábätka sa nehodia. Slúžiť majú primárne na masáž ďasien pri otravnom prerezávaní zúbkov. Vašej ratolesti prinesú úľavu od bolesti, zlepšia prekrvenie ďasien, a pomôžu tak od opuchov.

Problémy so zubami a kefky na mieru

Ale čo ak vaše zuby niečo trápi? Tu je každá rada drahá, pretože čo situácia, to iná najlepšia kefka. Na citlivé zuby sa nehodí to isté ako na skrížené zuby alebo na zuby so zubným strojčekom. Tu sú štyri najčastejšie situácie komplikujúce výber kefiek a ich ideálne kefkové riešenia:

Zuby s fixným zubným strojčekom

Ortodontické kefky

  • nemajú rovnako dlhé vlákna, ale kratšie stredné partie
  • lepšie sa dostanú do záhybov okolo zámčekov a drôtika
  • na dokonalé odstránenie plaku nestačia
  • potrebovať budete aj sólo kefky, medzizubné kefky a prípadne aj špeciálnu zubnú niť (superfloss)

Citlivé zuby a ďasná

Veľmi mäkké kefky

  • majú síce najmäkšie (a najtenšie) vlákna, ale majú ich najviac zo všetkých kefiek
  • šetrné ku sklovine a ďasnám
  • môžu byť menej efektívne pri čistení ďasnového žliabku
  • do záhybov sa najlepšie dostanú sólo kefky, medzizubné kefky a zubné nite

Zubné náhrady aj čiastočne prerezané osmičky

Špecializované kefky na dočisťovanie

  • podobné ortodontickým kefkám
  • užšie než klasické kefky (často len s dvoma radmi vlákien)
  • na 100 % odstránenie plaku nestačia
  • hodiť sa budú aj medzizubné a jednozväzkové kefky a zubná niť superfloss

Snímateľné zubné náhrady

Kefky na čistenie protéz

Na trhu nájdete aj obojstranné kefky na protézy. Väčšinou sú veľmi tvrdé a určené na čistenie snímateľných náhrad, ktoré dokážu vydrhnúť k dokonalosti. Vašim ďasnám a sklovine zostávajúcich zubov sa však také zaobchádzanie určite páčiť nebude. Na čistenie v okolí zubných protéz preto zvoľte radšej iné pomôcky.

„Malá, ale šikovná!“

Už sme na to narazili pri zuboch so špecifickými požiadavkami a platí to aj v prípade zdravých zubov zapadajúcich do tabuliek: „obyčajná“ kefka nikdy nevyčistí 100 % všetkých zubov. Na to potrebujete menších pomocníkov.

O medzizubné priestory sa postarajú maličké medzizubné kefky a o dočistenie horšie prístupných plôšok (napríklad na zadných stranách zubov alebo na posledných stoličkách) zase jednozväzkové (sólo) kefky. Obe tieto kategórie sú kľúčové pre vyhnanie aj tej poslednej baktérie žijúcej v plaku a dokonalé zdravie vašich zubov.

Aby najlepšia kefka zostala najlepšou

Vášho favorita medzi kefkami by sme mali, ako však zaistiť, aby vám vydržal čo najdlhšie a nerobil viac škody než úžitku? Je to prosté: odmeňte sa mu za starostlivosť trochou pozornosti po každom čistení a nenechajte ho slúžiť nadčasy.

Aby ste predišli množeniu baktérií v ústach, nemali by ste zabúdať ani na čistenie jazyka. S tým vám pomôžu špeciálne kefky na jazyk (škrabky), poslúžiť vám však dokáže aj obyčajná kefka. Čistiť stačí párkrát týždenne, každodenné čistenie by mohlo dráždiť citlivé jazykové papily.

  • Po každom čistení kefku dôkladne očistite pod tečúcou vodou.

  • Na dokonalé odstránenie baktérií použite antiseptickú ústnu vodu, do ktorej kefku raz za čas na noc namočte.

  • Zbaviť sa baktérií môžete aj pomocou sanitizéra.

  • Umytú kefku nechajte vyschnúť na vzduchu v stojančeku.

  • Pri cestovaní môžete na ochranu pred patogénmi použiť antibakteriálnu krytku.

  • Preverte svoju techniku čistenia. Z každého čistenia tak dostanete maximum a neublížite sebe ani kefke.

  • Kefku najneskôr po 2 – 3 mesiacoch vymeňte za novú (v prípade, že už vidíte jej opotrebovanie, pokojne aj skôr).

  • Kefku vymeňte aj po prekonaní infekčnej choroby. Mohla by vám totiž spôsobiť návrat ochorenia.

A je to!

Výber kefky ani jej správne použitie nie je žiadna veda, musíte len tušiť, ako na to. Veríme, že sa nám podarilo pomôcť vám s tým, na to sme predsa tu. Teraz už sa môžete s čistou hlavou vrhnúť na čistenie a zdravým úsmevom rozžiariť každý deň.


K tématu