KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Najčastejšie chyby v starostlivosti o detské zúbky. Nerobíte ich aj vy?

Najčastejšie chyby v starostlivosti o detské zúbky. Nerobíte ich aj vy?

Vyspovedali sme skúsenú zubnú lekárku MDDr. Vendulu Hellerovú, ktorá prezradila, s akými prehreškami rodičov sa denne stretáva. Aké to sú?

1. S akými najčastejšími prehreškami rodičov sa stretávate?

Napadajú mi 3 najčastejšie prehrešky.

  • Čo sa týka toho prvého – čistiaceho, tak tu sa pravidelne stretávam s tým, že rodičia nevedia, ako čistiť, kedy začať a ani aké zubné pomôcky vybrať.

    Preto sa zakaždým v našej ordinácii, prípadne v ordinácii dentálnej hygieničky, snažíme rodičov vzdelávať. Rozdávame zadarmo edukačné letáčiky, ktoré máme práve poruke, a zároveň odporúčame online kurzy, ktoré sa na internete dajú zohnať – tie už sú však často za poplatok.

  • Obavy rodičov, že deťom uškodia. Ako? Tým, že ich niekedy musia dostať do určitého nepohodlia a hlavne vo chvíli, keď nemajú náladu… a tak im radšej zúbky nečistia. To je druhý prehrešok, ktorý v ordinácii pravidelne počúvam.

    Iste – dieťa sa niekedy môže vzpierať, jednoducho nechce, dostávate ho (ale aj seba) do diskomfortnej zóny, ale vždy je lepšie naučiť deti čistiť si zuby doma – v pokojnom prostredí –, než riešiť následky nesprávnej ústnej hygieny v ordinácii. Tým myslím ošetrovanie kazov „vŕtaním” alebo v horšom prípade ich extrakciou. Ako sa hovorí… čistý zúbok sa nepokazí. 🙂

MDDr. Vendula Hellerová

„Veľa rodičov sa mi snaží nahovoriť, že ide „len“ o domácu limonádu alebo čaj „zľahka sladený medom“. Bohužiaľ, ani jedno z toho nie je ideálne. Najlepším pitím pre deti je obyčajná voda.“

  • Tretí prehrešok je ten stravovací. Sladkostí v jedálnom lístku detí stále pribúda, a to (nielen) zubom, mliečnym aj stálym, vôbec neprospieva.

2. Ako je to so sladkosťami u detí dnes?

Čím skôr dieťa naučíte na sladké – či už nápoje alebo potraviny, tým viac vám bude odmietať obyčajnú vodu, prípadne „nesladké“ pochutiny.

Nehovorím, že by som úplne zakázala konzumáciu sladkého, ale všetkého s mierou. Ideálne dopriať ako odmenu, napríklad za zjedený obed. A čo po sladkom jedle musí nasledovať? Správne – večerné čistenie zúbkov. 🙂

roblém vidím aj v tom, že deti po celé dni popíjajú sladké nápoje, stále si namáčajú zuby v cukre, a potom je veľmi ťažké ustrážiť zdravie dutiny ústnej. I keď majú precízne čistenie. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete dávať dieťaťu sladké nápoje, tak nech ich vypijú naraz a neusrkávajú ich celý deň.

3. Stretávate sa ešte s čistením zúbkov prstiačikom alebo plienkou?

Občas ma samotnú prekvapí, kde sa moji pacienti dozvedajú také nepravdivé informácie. To je, bohužiaľ, sila internetu.

Aby som to teda uviedla na pravú mieru: prstiačik je vhodný na masírovanie ďasien, ak sa zuby prerezávajú –a vo chvíli, keď sa prereže hoc len špička zúbka, je potrebné vymeniť silikónovú kefku klasické vlákna. Ideálne teda za jednozväzkovú kefku alebo prvú detskú zubnú kefku.

MDDr. Vendula Hellerová

„Asi si sami dokážete predstaviť, ako často bývajú rodičia nervózni z preventívnych prehliadok s deťmi, a preto sa stáva, že si všetky tipy a triky od nás nezapamätajú a jednoducho ich vypustia – aj keď ani nechcú! Na to sú skvelé edukačné letáčiky na doma, ktoré vám pripomenú správne informácie.“

4. Stále ešte rodičia nezačínajú čistiť včas prvé zúbky?

Áno, bohužiaľ, je to tak. V našej ordinácii upozorňujeme mamičky (už v čase tehotenstva) na správnu starostlivosť o detské zúbky. Bohužiaľ, nie všetky naše odporúčania padnú na úrodnú pôdu a nie všetky mamičky chodia na preventívne prehliadky.

Rodičia často nevedia, aké dôležité je začať čistiť včas – teda od prvého zúbka, ale zároveň netušia, aké dôležité je aj samotné čistenie mliečnych zúbkov pre celkové zdravie.

Pri nečistení zubov môže vzniknúť tzv. zápal ďasien. Predstavte si situáciu – na tele vášho dieťaťa nájdete červený opuchnutý fľak veľkosti detskej dlane. S takým fľakom by ste okamžite bežali k lekárovi, je to tak? A keď má dieťa rovnako veľký zápal v ústach okolo zubov, rodičia to neriešia. Verte, že nevhodná ústna hygiena v prípade mliečnych zúbkov sa podpíše tak na celkovom zdraví, ako aj na budúcich zuboch stálych.

5. V koľkých rokoch je najideálnejšie prvýkrát s dieťaťom navštíviť zubára?

Sama odporúčam, aby rodičia už odmala brali deti so sebou na svoje pravidelné preventívne prehliadky. Prečo?

Keď dieťa vidí, že mamička bez problému otvára ústa a nechá si zuby skontrolovať lekárom, dieťa to prijme ako samozrejmosť. (A často lekár zvládne skontrolovať ústa obom naraz.) Pamätajte však, že najneskôr v jednom roku by mal lekár ústa dieťaťa prezrieť.

6. Akú motiváciu by ste odporučili na čistenie zubov?

Viem, že čistenie občas býva (so zveličením) „zážitok“ pre všetkých. Niekedy aj pre susedov… Osvedčilo sa mi spoločné čistenie zúbkov a vytvorenie každodenného rituálu – návyku s príjemným zakončením v podobe pochvaly alebo maznania. Prípadne najprv dieťa vyčistí zuby mne, potom ja jemu.

Skvelé je, keď hráte hru, že niekde vynechal kúsok zuba. Upozorníte ho, že v tomto mieste môže ešte trochu dočistiť a ono s radosťou vykoná – naučí sa precíznosti a bude vedieť, že zúbky sa musia čistiť na 100 %.

MDDr. Vendula Hellerová

„Nedávno som sa stretla s názorom, že „mliečne zuby nie je potrebné čistiť – aj tak vypadnú“, čo je (s odpustením) blbosť! Často si ani my sami neuvedomujeme, ako zdravie dutiny ústnej môže úzko súvisieť s celkovým zdravím – nielen u dieťaťa.“

U starších detí, kde si už neviete rady, si ch položte do lona, dajte im do rúk tablet a zapnite rozprávku. Niekto môže namietať, ale keď niečo funguje, tak sa toho držte. Čistiť sa musí, a nervy predsa máme tiež len jedny!

Niekedy môže trvať, kým dieťa začne spolupracovať. Je však nutné ho držať pri čistení – lepšie párkrát podržať a potom pomaznať, než s ním bojovať na stomatologickom kresle a vypestovať mu odpor a strach z lekára na celý život. Tomu sa dá predsa krásne predísť, no nie? 🙂

7. Kedy začať s medzizubnými kefkami?

Hneď ako sa dotýkajú prvé dva zuby (väčšinou to bývajú zadné stoličky), je potrebné naštartovať medzizubné čistenie. Správnu veľkosť medzizubných kefiek a názornú ukážku čistenia vám vždy predvedie zubný lekár, prípade dentálne hygienička.

MDDr. Vendula Hellerová

„Asi najhoršie je, keď rodičia prenesú averziu zo zubárov na dieťa. To sa potom veľmi ťažko odnaučí a ošetrenie býva komplikované.“

Čistiť môžete tzv. flosspicky (zubnou niťou na držiaku). Chce to však oveľa väčšiu prax, aby ste odstránili všetok zubný plak. Najlepšou voľbou sú však správne medzizubné kefky, ktorými je možné jednoducho vyčistiť medzizubné priestory dieťaťa.

8. Čo také dočisťovanie zubov u detí? Je to potrebné?

Tu by som chcela zdôrazniť, že dočisťovanie zubov u detí je nutnosť – vek dieťaťa je však individuálny. Niektoré dieťa si zvláda čistiť zuby perfektne samo už v 10 rokoch, iné ešte v 13 rokoch potrebuje kontrolu.

Hovorí sa, že dieťaťu by sme mali dočisťovať zuby až dovtedy, pokým nemá takú dobrú motoriku, aby sme mu zverili manikúrové nožnice a nechali si od nich ostrihať nechty na nohách.

Je mi jasné, že nie každý deň je svätý, nemusíme mať náladu, môžeme mať zlý deň – to nám však nedáva právo, aby sme zanedbali zdravie zubov našich detí. Majú na celý život zásobu len dvoch „súprav“, tak sa im o ne starajme správne. 🙂

Klára Lípová, DiS.
autor článku

Klára Lípová, DiS.

redakcia Nazuby.eu

24. mája 2024

MDDr. Vendula Hellerová
garant článku

MDDr. Vendula Hellerová

zubná lekárka,

České Budějovice

24. mája 2024