10 najčastejších otázok o elektrických kefkách
Nákup (prvej) elektrickej kefky je veľké rozhodnutie. Zaujíma vás, čo počas výberu riešia ostatní ľudia najčastejšie? Vybrali sme pre vás desať otázok, ktoré by vás možno nenapadli.
Na čo sa najčastejšie pýtate?
- 1. Sonická alebo oscilačná kefka?
- 2. Čo je to magnetická technológia?
- 3. Parodontóza a sonická kefka?
- 4. Elektrická kefka a zubné náhrady?
- 5. Akú kefku pre rodinu?
- 6. Hodí sa pre dvojročné dieťa?
- 7. Nástavce pre dieťa ako pre dospelých?
- 8. Akú kefku na zubný strojček?
- 9. Aké hlavice vybrať?
- 10. Elektrická kefka a zápaly ďasien?
1. Je lepšia sonická alebo oscilačná kefka?
Nedá sa povedať, že ktorákoľvek technológia by bola univerzálne lepšia, než tá iná, druhá, tretia. Každá má niečo do seba a záleží len na vás, vašich zuboch, poprípade odporúčaní dentálneho profesionála, ktorú zvolíte.
Hodí sa však pripomenúť, že oscilačným kefkám v podobe, v akej sme ich roky poznali, už odzvonilo. Nastúpila tzv. magnetická technológia.
2. Čo znamená tá magnetická technológia?
Magnetické kefky nepoháňa elektromotorček, ale pohyb magnetov, ktoré prenášajú vibrácie priamo do hlavice. Tým sa stáva odozva kefky výrazne jemnejšia a tichšia, než sme boli doteraz zvyknutí v prípade oscilačných (predtým známych ako rotačných) modelov. Inak povedané, telo kefky vibruje len minimálne, čo pri čistení oceníte.
Chcete s výberom začať pekne od začiatku, alebo zháňate elektrickú kefku ako darček? Pomôžeme vám sa zorientovať.
Technológiu popularizoval výrobca Oral-B so svojimi kefkami iO. Ak teda hľadáte práve známy typ kefky s „okrúhlou hlavou“, odporúčame sa pozrieť práve sem. Magnetický pohon však nájdete aj na tých sonických, napríklad u výrobcu Oclean.
3. Môžem s parodontózou používať sonickú kefku?
Parodontózu (respektíve parodontitídu) by ste mali vždy riešiť so zubným lekárom – odporúčame sa s ním rovno poradiť, či je elektrická zubná kefka tým správnym riešením práve pre vás.
Všeobecne však platí, že aj pri liečbe parodontitídy si elektrické čistenie spravidla môžete dopriať. Rozhodne vyberajte model s jemným, prípadne veľmi jemným režimom a ideálne aj nastaviteľnou intenzitou programov. Vďaka takej kombinácii zaistíte, že pohyby vlákien budú naozaj maximálne šetrné. Vybraný model by mal mať aj senzor tlaku (aby ste na choré ďasná netlačili príliš) a dostupné hlavice s jemnými vláknami.
4. Môžem používať elektrickú kefku aj napriek tomu, že mám zubné náhrady?
5. Akú elektrickú kefku pre rodinu?
Hľadáte elektrickú kefku pre dvoch, tzv. rodinnú? Odporúčame siahnuť po duopacku – bývajú cenovo zvýhodnené a nebudete si závidieť 🙂. Vašou druhou možnosťou je kúpiť jednu spoločnú elektrickú kefku, na ktorej striedate hlavice. Počítajte s tým, že intenzívnym používaním znižujete jej životnosť – v podstate dvakrát rýchlejšie.
6. Môžeme pre dvojročné dieťa kúpiť elektrickú kefku?
Na trhu také kefky nájdete – spravidla ide o batériové modely, ktoré neponúkajú príliš veľa funkcií. Odporúčame k nim pristupovať skôr ako k hračke – blikajú, svietia, pre deti predstavujú niečo nové a zaujímavé. Môžu vám pomôcť nájsť cestu k zábavnejšej ústnej hygiene.
Na samotné poctivé čistenie malých detských zúbkov však odporúčame do 3 rokov používať obyčajnú detskú kefku (zaujíma vás, ako ju vybrať?), prípadne tú jednozväzkovú. Deťom lepšie ukážete techniku a presnejšie ich naučíte starať sa o zúbky.
Nech už sa rozhodnete akokoľvek, nezabudnite deťom zuby dočisťovať, prípadne kontrolovať, ako sa im darí. Dokedy odporúča spolupracovať na čistení zúbkov zubná lekárka?
7. Môže dieťa používať rovnaké nástavce (hlavice) na elektrickú kefku ako dospelí?
8. Akú by ste odporučili kefku na čistenie s fixnými zubným strojčekom?
Skúste sa pozrieť na také kefky, na ktoré zoženiete hlavice určené špeciálne pre zubný strojček – zatiaľ ich príliš veľa výrobcov neponúka, ale veríme, že sa ponuka bude rozširovať. S čistením drôtikov totiž skvele pomáhajú.
I štandardnými hlavicami vyčistíte zuby so zubným strojčekom dobre, len počítajte s ich rýchlejším opotrebovaním. Na precízne dočistenie okolo zámčekov vrele odporúčame jednozväzkovú kefku.
Potrebujete poradiť s konkrétnym modelom kefky? Neváhajte sa na nás obrátiť v online poradni, odpovieme do 48 hodín. Alebo rovno zavolajte.
9. Aké hlavice vybrať k elektrickej kefke (…doplňte svoju značku)?
Pri dokupovaní náhradných hlavíc dávajte veľký pozor: rozhodne neplatí pravidlo, že na každú elektrickú kefku sedí akákoľvek hlavica.
Ako teda vybrať správnu? Odporúčame vyhľadať presný názov kefky u nás na webe a jednoducho pozrieť do sekcie príslušenstva. Všeobecne vždy začnite od výrobcu práve vašej kefky, potom prípadne doplňte konkrétny model.
10. Môžem používať elektrickú zubnú kefku, aj keď trpím na zápaly ďasien a odhaľovanie krčkov?
Zápal ďasien aj odhalené krčky by ste mali riešiť v ordinácii zubného profesionála. Odporúčame sa poradiť práve s ním, či je pre vás elektrické čistenie vhodné.
šeobecná rada znie, že je lepšie správne používať elektrickú kefku so šetrným režimom a jemnými hlavicami, než mať veľmi zlú čistiacu techniku s manuálnou kefkou – tá môže zubom a ďasnám ublížiť, prípadne chrup nevyčistíte tak poctivo.