KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Elektrická alebo klasická kefka?

Manuálna alebo elektrická zubná kefka? Nemusíte vyberať jednu, obidve majú niečo do seba

Možno už nejaký čas premýšľate, či je lepšia elektrická alebo klasická manuálna kefka. A viete čo? Odpoveď pokojne môže znieť „obidve“. Ako je to možné? Prečítajte si naše porovnanie zubných kefiek.

Vedeli ste, že podľa americkej Akadémie všeobecného zubného lekárstva si priemerný človek čistí zuby iba 45 až 70 sekúnd denne? Pritom z každej strany počúvame, že by sme mali denne čisteniu zubov venovať aspoň 2 × 2 minúty. Ak predĺžite čistenie zo 45 sekúnd na rovné 2 minúty, môžete odstrániť až o 26 % viac zubného povlaku – úchvatné, však áno?

V takých chvíľach môže byť fajn mať pomocníka, ktorý dĺžku čistenia postráži. Ako to však súvisí s porovnaním zubných kefiek? Čítajte ďalej a uvidíte!

Manuálna zubná kefka

Tradičný pomocník preverený storočiami, ktorý stále zastane skvelú službu. Nezastupiteľný vo svojej šetrnosti, dostupný a nezávislý od vonkajších okolností. Toto všetko je klasická (manuálna) zubná kefka. Ako to už však býva, je to niečo za niečo: aby dobre čistila, musíte mať správnu techniku a věnovat mu dostatek času (alespoň 4 minuty denně). A aby sme nezabudli, samotná kefka by mala byť hustá, mäkká a s rovno strihanými vláknami.

I keď pozvete do svojej domácnosti elektrickú zubnú kefku, neznamená to, že sa musíte vzdať tej klasickej. Skúste napríklad ranné čistenie s klasickou kefkou a večernú starostlivosť s elektrickou a medzizubnými kefkami.

Klady a zápory klasickej kefky:

  • vždy a všade pripravená
  • skladná a ľahko prenosná
  • šetrná k ďasnám
  • cenovo dostupná
  • nevybije sa
    • vyžaduje precíznu techniku čistenia
    • nehlási, keď je čas na výmenu
    • udržanie konzistentne dobrého čistenia môže byť výzva
    • často mu nevenujeme dostatok času
    • neozve sa, keď tlačíte na kefku málo alebo, naopak, veľmi

Elektrická zubná kefka

V diskusii na tému „Elektrická zubná kefka: áno či nie?“ odpovedá čím ďalej viac ľudí kladne: podľa štúdie agentúry Mintel z roku 2023 používa elektrickú zubnú kefku 41 % Američanov. My sme oveľa konzervatívnejší, v roku 2020 preferovalo elektrickú kefku iba 16 % obyvateľov. Obľuba elektrických zubných kefiek však stále rastie aj u nás a nie je sa čomu diviť.

V rámci jednej z veľkých štúdií (publikovanej v roku 2019) v USA odborníci 11 rokov sledovali a pravidelne vyšetrovali takmer 3-tisíc respondentov používajúcich rôzne zubné kefky. Tie elektrické vyšli z porovnania víťazne.

Najčastejším zisteným dôvodom úspechu bolo efektívnejšie odstraňovanie povlaku a kontrola času stráveného čistením (ako sme si už povedali v úvode, väčšina z nás má tendenciu tráviť čistením menej času, než je potrebné, a kontrola sa preto naozaj hodí).

Za najdôležitejšiu funkciu považujem senzor tlaku – ľudia všeobecne veľmi tlačia na kefku a myslia si, že čím viac sa zuby vydrhnú, tým lepšie ich vyčistia. To nie je pravda. Najdôležitejší je smer, akým sa vlákna k zubu prikladajú. Všeobecne odporúčam pacientom po obstaraní elektrickej kefky navštíviť dentálnu hygienu a nechať si poradiť, ako s kefkou zaobchádzať – technika čistenia je iná než s klasickou kefkou.

MDDr. Lenka Gregora
Ordinace Gregora s. r. o., České Budějovice

Ako to, že môžu čistiť lepšie? Je to jednoduché: aj s najlepšou technikou čistenia klasickou kefkou sme schopní vykonať maximálne 600 čistiacich pohybov za minútu. Elektrické kefky začínajú na 8 000 pohyboch za minútu a tie najvýkonnejšie zvládnu za minútu až 84 000 pohybov. V intenzívnejších režimoch čistenia však môže dochádzať k dráždeniu ďasien a jemných tkanív úst, takže aj tu platí pravidlo „všetko s mierou a nechajte si poradiť od odborníkov“.

Pre koho je elektrická kefka skvelá voľba?

Leviu službu urobia elektrické zubné kefky všetkým, pre ktorých môže byť klasické manuálne čistenie komplikované: napríklad ľuďom s postihnutím, seniorom alebo osobám nosiacim zubný strojček.

Elektronika pomôže aj pri čistení detských zúbkov. Elektrické kefky pre deti majú aplikácie, ktoré premenia čistenie na súťaž alebo dobrodružstvo s obľúbenými postavami z rozprávok alebo seriálov.

Ak ste milovník najnovších technológií, prídete si na svoje! Inteligentné aplikácie vám umožnia mať čistenie 100 % pod kontrolou. Sledovať môžete 3D modely svojich zubov a plochy, ktoré sa vám darí alebo nedarí čistiť. Samozrejmosťou je aj mapovanie tlaku, ktorý vyvíjate na kefku, štatistiky času čistenia aj mapovanie progresu vašej čistiacej techniky alebo tipy na zlepšenie v budúcnosti.

Ako sa starať o elektrickú kefku?

Spísali sme pre vás 5 tipov, ako udržať kefku v top kondícii. V zásade je to skoro rovnako jednoduché ako v prípade klasickej manuálnej kefky. Zubná kefka nie je karierista, takže platí 3 mesiace a dosť. Minimálne raz za štvrťrok preto vymeňte hlavicu za novú. Samozrejme, že môžete aj skôr, zvlášť ak má kefka polámané a rozstrapkané vlákna. Dobrá správa je, že čím ďalej viac elektrických zubných kefiek myslí za vás potrebu výmeny hlavice vám jednoducho nahlási.

Rozdiel bolo možné spoznať hneď, elektrická kefka Oral-B iO je ako malý zázrak. A tie mäkké hlavice – skrátka dokonalé. Je to možno trošku úsmevné, ale teší ma, keď ma na záver čistenia kefka pochváli! Keď som ju vyberal, vôbec som nehľadal nejaký časovač alebo senzor tlaku – je však pravdou, že teraz už by som si bez toho čistenie nedokázal predstaviť.

Jan, hlava IT oddelenia
spoluzakladateľ Nazuby

Klady a zápory elektrickej kefky:

  • konzistentnejšie čistenie
  • efektívnejšie odstraňovanie povlaku
  • atraktívnejšie čistenie pre deti
  • 100 % dohľad nad priebehom a časom čistenia
  • vďaka vibráciám lepšie čistí horšie dostupné miesta
    • vyššia obstarávacia cena
    • nutnosť nabíjať a sledovať stav batérie
    • pri nesprávnej technike môžu dráždiť ďasná

    Je možné používať elektrickú kefku aj na zuby s parodontitídou alebo na čistenie zubných náhrad? Je lepšia sonická, oscilačná alebo snáď magnetická zubná kefka? Našli sme pre vás odpovede na 10 najčastejších otázok týkajúcich sa elektrických zubných kefiek.

    Chcete si zároveň preveriť efektivitu čistenia priamo pri sebe doma? Kúpte si tablety alebo roztok na indikáciu zubného povlaku. Podrobte skúmaniu čistiace schopnosti vašej elektrickej aj manuálnej zubnej kefky.

Ideálna kefka existuje pre každého!

Každý z nás má trochu iné zuby a s nimi súvisiace aj odlišné problémy. Niekoho trápia citlivé zuby, niekoho parodontitída, niekto nosí zubný strojček a niekoho len zaujíma, aké kúzla dokáže v ústach elektronika. Čo sa hodí pre zuby jedného, nemusí vyhovovať zubom druhého človeka – nič preto nepokazíte, keď si s výberom tej najlepšej kefky necháte poradiť u dentálnej hygieničky alebo stomatológa.

Či už zvolíte jednoduchú manuálnu kefku alebo tú najinteligentnejšiu elektrickú zubnú kefku, majte na pamäti, že s nimi tak či onak nevyčistíte viac než 70 % svojich zubov. Nezabúdajte preto na medzizubnú starostlivosť. Vaše zuby vás za to budú milovať! 🙂

Mgr. Zuzana Junková
autor článku

Mgr. Zuzana Junková

redakcia Nazuby.eu

30. augusta 2024

Lucie Zídková, DiS.
garant článku

Lucie Zídková, DiS.

dentálna hygienička,

klinika DentalCare

30. augusta 2024

  • https://www.dentistryiq.com/personal-wellness/article/14301285/manual-vs-electric-toothbrush-whats-the-best-choice
  • https://www.dentistryiq.com/practice-management/patient-relationships/article/16359938/how-long-does-the-average-person-brush-check-out-this-infographic
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jcpe.13126
  • https://store.mintel.com/report/us-oral-health-market-report
  • https://www.techradar.com/health-fitness/oral-health/sonic-vs-rotating-toothbrushes-which-is-better
  • https://jdh.adha.org/content/jdenthyg/83/3/111.full.pdf