Ako vybrať správnu zubnú niť a nezamotať si hlavu
Zubná niť (alebo aj medzizubná či dentálna niť) slúži na čistenie predných zubov, ale zároveň priestoru medzi zubmi, kam sa nevojdú medzizubné kefky. Pomôže aj v starostlivosti o stiesnené zuby a pri čistení koruniek a mostíkov. Aká je tá najlepšia pre vás?
Medzizubné priestory nečistite len tak od oka: treba ich zmerať a to vie váš zubný lekár alebo dentálna hygienička, ktorí vám poradia s výberom pomôcok na čistenie medzizubných priestorov. Ak používate menšiu veľkosť kefiek, než treba, alebo nepoužívate správne zubnú niť, nikdy si zuby nevyčistíte stopercentne. Neverili by ste, do ako malých medzierok sa medzizubné kefky dokážu s trochou cviku a trpezlivosti dostať!
Ako a prečo vybrať zubnú niť
Vedeli ste, že s klasickou zubnou kefkou si vyčistíte len 70 % zubov? Zvyšných 30 % predstavujú medzizubné priestory, ktorých čistenie najčastejšie zaistia medzizubné kefky. Zanedbávaním čistenia si môžete privodiť zápal ďasien (gingivitídu), zubný kameň, medzizubné kazy alebo dokonca paradentózu (odborne známu ako parodontitídu).
Mimochodom, vedeli ste, že krvácaním ďasien (čo je najčastejší prejav zápalu ďasien) trpí až 70 % dospelej populácie? Nie je to, samozrejme, nevyhnutné. Stačí, keď sa o svoje ústa postaráte naplno. Čo však robiť, keď máte medzi zubmi tak málo miesta, že sa tam ani ten najtenšia kefka nevojde? Nečistoty pomôže vyhnať zubná niť.
Druhy zubných nití
Klasická zubná niť (medzizubná niť, dentálna niť)
Klasická medzizubná niť je jednou z najrozšírenejších pomôcok v starostlivosti o priestory medzi zubmi. Dnes však panuje zhoda na tom, že pre prevažnú väčšinu zubov sú vhodnejšie medzizubné kefky, a zubná niť by sa preto mala používať len pre naozaj uzučké medzizubné priestory, kam sa kefka nedostane. Dokáže taktiež pomôcť so starostlivosťou o stiesnené zuby, a to opäť v prípadoch, keď sa nedá použiť medzizubná kefka.
Výhody
- vojde sa naozaj všade
- dá sa použiť v prípade stiesnených zubov
- široká škála výberu (voskované, nevoskované, s fluoridmi aj bez atď.)
Nevýhody
- nevyčistí tak precízne ako medzizubné kefky
- často môžeme mať nesprávnu techniku čistenia s niťou (flossovanie)
- pri nesprávnej technike hrozí poranenie ďasna
Zubné nite majú často mentolovú príchuť, ktorá zaistí svieži pocit medzi zubmi. Môžu byť voskované, a tým pádom sa dajú ľahšie zaviesť do medzizubného priestoru a kúpiť si môžete aj expandujúce nite, ktoré sa pri kontakte so slinami dokážu roztiahnuť na väčšiu plochu, a vyčistiť tak oveľa viac nečistôt.
Pri čistení zle prístupných miest, kde sa zuby dotýkajú, sa môže klasická dentálna niť strapkať. Na čistenie nesmiete rezignovať ani v týchto prípadoch. Použite radšej tzv. dentálne pásky. Strapkanie zubnej nite môže znamenať aj medzizubný kaz, previsnutú zubnú výplň alebo korunku, prípadne zubný kameň v medzizubnom priestore. Ak sa vám niť strapká opakovane, nebojte sa vyhľadať svojho zubného lekára.
Flosspick (flosser)
Flosspick je také inteligentnejšie špáradlo. Je vždy pripravené vo vrecku alebo v kabelke, dobre sa drží, dokáže odstrániť zvyšky jedla a môžete ho použiť kedykoľvek cez deň – bez nutnosti mať dokonale čisté ruky držiace zubnú niť. Je vybavené natiahnutou zubnou niťou, s ktorou sa ľahko dostanete aj do naozaj úzkeho medzizubného priestoru. Niektorým flosspickom nechýba ostrý „špáradlovitý“ koniec, výrobky určené pre deti potom môžu mať držadlo v tvare obľúbených zvieratiek. 🙂
Výhody
- okamžitá pomoc pri nečistotách medzi zubmi
- vhodné aj pre veľmi úzke priestory
- skvelé pre začiatočníkov a deti
Nevýhody
- nevyčistí tak dokonale ako medzizubná kefka
Aby sme boli spravodliví k špáradlám: nemusí vždy ísť o drevené triesky pochybnej kvality. Dnes už existujú aj pomerne sofistikované špáradlá alebo dokonca krížence medzi špáradlami a medzizubnými kefkami, pozrite!
Zubné nite na mostíky, korunky a zubné strojčeky
Na čistenie zubných mostíkov, koruniek alebo zubných strojčekov sa používa špeciálna zubná niť. Má hrubšie vlákno než klasické nite a nepredáva sa v kotúčiku, ale nastrihaná na kúsky. Na oboch koncoch ústrižku je spevnená, aby sa lepšie zavádzala do medzizubného priestoru, pod mostíky alebo do okolia implantátov a aparátu zubných strojčekov aj retainerov. Väčšina nití má mäkkú rozšírenú strednú časť umožňujúcu precíznejšie čistenie.
Čistenie zubov so zubnými strojčekmi a implantátmi vám môžu uľahčiť aj ústne sprchy. Ale pozor – ústnu sprchu berte ako skvelého pomocníka, ktorý vyčistí veľké kusy nečistôt, medzizubnú kefku však nenahradí.
Výhody
- ľahké použitie so zubnými strojčekmi a implantátmi
- šetrná k ďasnám
- dobre sa drží aj zavádza
Nevýhody
- je drahšia než klasická zubná niť v kotúčiku
Rada na záver
Čistenie medzizubných priestorov nie je žiadna veda a aj pomocou malej nite alebo maličkej kefky dokážete dosiahnuť obrovský rozdiel: rozdiel medzi zdravou a chorou ústnou dutinou. Títo pomocníci vám dokážu ušetriť stovky eur a tonu nepríjemností v zubárskom kresle. A to už za to stojí, čo hovoríte? 🙂