KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Najväčšie mýty o čistení zubov

Verte, neverte… 10 mýtov o zuboch, ktoré musíte poznať

Svet starostlivosti o zuby je plný poloprávd, fám a mýtov, ktoré sa šíria rýchlosťou svetla. Na internete aj mimo neho sa dozviete veci, ktoré vám môžu zničiť úsmev na tvári. Rovnako ako v známom seriáli, aj dnes si odhalíme 10 najväčších mýtov a raz a navždy odlíšime pravdu od fikcie v starostlivosti o chrup. Zistite jasné fakty a nenechajte sa už nikdy napáliť.

1. FIKCIA: Citrón so sódou na bielenie zubov

Možno ste to už počuli: citrón, sóda, kurkuma a kokosový olej ako domáce prostriedky na bielenie zubov. Tento mix by však mal patriť skôr do kuchyne než do kúpeľne. Hoci môžu mať zmienené ingrediencie svoje výhody, pre belší odtieň zubov sú rozhodne nevhodné. Prečo? Citrónová šťava so sódou vytvára veľmi kyslé a abrazívne prostredie, čo môže nevratne poškodiť zubnú sklovinu.

Ak teda túžite po bielych zuboch a žiarivom úsmeve, siahnite radšej po osvedčených metódach. Verte alebo nie, vaša sklovina to 100 % ocení. 🙂

Nazuby: Ak máte citlivejšiu ústnu sliznicu a trpíte na opakujúce sa afty, vyberajte zubné pasty bez penidiel (SLS) – môžu vaše problémy len zhoršiť.

2. PRAVDA: Afty ako následok stresu aj nevhodnej pasty

Afty sú viac než len nepríjemné vriedky v ústach. Často sú odpoveďou na stres, nedostatok spánku alebo dokonca nevhodnú zubnú pastu.

Zistite, prečo práve vás trýznia afty a overte si zloženie svojej pasty – možno zistíte, že pre vás je najlepšia zubná pasta úplne iná.

3. FIKCIA: Ústna sprcha nahradí medzizubné kefky

Hoci sa mnohí domnievajú, že ústna sprcha je novodobý zázrak a uprednostňujú ju vždy pred medzizubnými kefkami, zvládne sa aj krásne pomstiť. Zaujíma vás, ako je to možné?

Prúd vody síce odplaví veľké zvyšky jedla, poslúži všetkým čo nosia zubný strojček, ale baktérie spôsobujúce medzizubný kaz zostávajú, ako boli. Je skvelým doplnkom v starostlivosti o dutinu ústnu, medzizubné kefky sú však (a veríme, že ešte dlho budú) číslom jedna v medzizubnej starostlivosti.


4. PRAVDA: Zuby stačí čistiť 1× denne, ale…

Všeobecne známe pravidlo v čistení zubov znie: 2× denne – ráno aj večer. Nebudeme však predstierať, že sa nám samotným niekedy nestalo, že sme zabudli alebo to jednoducho nešlo (...ach tie piatkové večierky!).

Máme však pre vás dobrú správu: aj keď sa už po dvoch hodinách po vyčistení objavujú na zuboch baktérie zodpovedné za zubný kaz a začína sa vytvárať biofilm známy ako zubný povlak, kazivý proces väčšinou začína až po 24 hodinách.

Ak teda normálne (a pravidelne) dodržiavame 100 % ústnu hygienu, používame všetky odborníkom odporúčané zubné pomôcky a raz za čas zabudneme 1× denne na čistenie, nemusíme prepadať panike. Zuby na nás – jeden deň – počkajú.

5. FIKCE: Elektrická kefka čistí zuby lepšie

Čistenie s elektrickou kefkou je pohodlné aj moderné – bohužiaľ, sama o sebe však zuby lepšie nevyčistí.

Aj s najlepšou technikou čistenia manuálnou kefkou sme schopní vykonať maximálne 600 čistiacich pohybov za minútu. Elektrické kefky začínajú zhruba na 8 000 pohyboch a tie najvýkonnejšie zvládnu až 84 000!

Nahliadli sme pod pokrievku: výkonnostne je rozdiel v čistení významný, ale div sa svete – pri správnej technike čistenia a so správnym výberom si bez problému poradíte aj s manuálnou kefkou.

Potom však prichádza otázka... stojí tá drina navyše za to, keď máte možnosť kúpiť si elektrickú kefku, ktorá všetko odmaká za vás, vydrží niekoľko rokov, pochváli na konci čistenia a ešte ukáže, ktoré miesta ste vynechali?

6. PRAVDA: Zubnú pastu na čistenie netreba

Pripravte sa na šok – zubnú pastu na správne vyčistené zuby nepotrebujeme. Bohato postačí vhodne zvolená zubná kefkasprávna technika čistenia. Priznajme si však… s pastou je čistenie príjemnejšie, zanecháva v ústach lepší pocit a umožňuje nám čistiť dostatočne dlho, aby sme odstránili všetok zubný plak.

Dokonca sa dajú zohnať také príchute, ktoré vás nenechajú spať! Čo tak napríklad čokoládová, pistáciová alebo melónová príchuť? Ti si určite vyberiete.


7. FIKCIA: Kazivosť zubov je dedičná

Od rodičov si môžeme prevziať návyky v starostlivosti o chrup, genetika môže ovplyvniť hrúbku skloviny, odtiene zubov, zloženie slín alebo chuťové preferencie, ale (medzi)zubné kazy, zápal ďasien (gingivitídu) alebo samotnú parodontitídu si privodíme iba vlastnou chybou – nedostatočnou ústnou hygienou.

Zaujíma vás, prečo zuby tak bolia a ako si doma (čo najrýchlejšie) pomôcť z najhoršieho? So zubnou lekárkou MDDr. Lenkou Gregora sme vám priniesli jasné odpovede.

Nestrácajte však hlavu: nikdy nie je neskoro začať znovu a správne.

8. PRAVDA: Tehotenstvo nekončí chýbajúcim zubom

Ženy vedia, ostatne aj samotní muži, že vďaka hormónom v tehotenstve nezostáva kameň na kameni. To však nič nemení na fakte, že ak žena dodržiava 100 % ústnu hygienu, zuby aj ďasná zostanú v poriadku aj v priebehu deviatich (pre obe strany náročných) mesiacov. Žena tak nemusí prísť o žiadny zub, ako sa často hovorí.

Že vás aj napriek tomu trápi zápal ďasien v tehotenstve a neviete si rady? Hlavne žiadny stres – radi vám pomôžeme. Dá sa ho zbaviť zhruba do 10 dní.

Viete, čo je to „televízna kefka”? Ak nie, môžete nám veriť, že si na ňu budete myslieť hneď, ako to zistíte. Je šikovná na prvé zúbky, zubný strojček, osmičky, rany po extrakcii… Odporúča 10 z 10 Nazubákov!

9. FIKCIA: So zubnou náhradou starosti končia

Že zubné náhrady môžu zlepšiť kvalitu života tým, že nám dokážu zvýšiť sebavedomie, je známe. Pravda však už nie je, že po nasadení zubných náhrad končí pravidelná starostlivosť o ne. Práve naopak. Zubné náhrady potrebujú dôraznejšie čistenie, inak sa za pár mesiacov/rokov ozvú znovu.

Telo zubný implantát môže odmietnuť (vylúčiť), zubná korunka sa môže „podkaziť“, zubný mostík môže vypadnúť, prasknúť, snímateľná protéza prestane sedieť… A vy budete znovu riešiť kolo návštev u zubného lekára, zhotovenie odtlačkov, ďalšie vynaložené financie a pod.

Tiež ste razom dostali úplne novú chuť oprieť sa do starostlivosti o svoj chrup?

Zaujíma vás, ako najlepšie motivovať deti na čistenie zubov, aby to nebola „zábava“ aj pre susedov? Alebo akých najčastejších chýb sa dopúšťajú rodičia v starostlivosti o detské zúbky? Rozhodne si nenechajte ujsť rozhovor so zubnou lekárkou MDDr. Vendulou Hellerovou.

10. PRAVDA: Aj mliečne zuby si zaslúžia starostlivosť

Vedeli ste, že mliečne zuby hrajú kľúčovú rolu aj v udržaní priestoru pre zuby stále? Ak dôjde k ich predčasnej strate (napríklad pre zubný kaz), môže to ovplyvniť správne prerezávanie a postavenie zubov stálych.

Hoci sa to hovorí ťažko – za zuby detí môžeme my, rodičia. Snažme sa preto svojim deťom dopriať zdravý úsmev, aj keď sme (možno) my sami to šťastie nemali.

Dôveruj, ale preveruj

Dnes, keď je všade plno všemožných informácií, je ľahké naletieť na najrôznejšie mýty a  „zaručené“ rady. Je však dôležité nezabúdať, že to, čo počujeme, si musíme vždy ešte raz preveriť – najlepšie u dentálnych odborníkov, pokiaľ ide o starostlivosť o chrup – a až potom konať.

Predsa len: zuby máme na celý život len jedny, tak by sme si mali najmenej dvakrát rozmyslieť, ako sa o ne budeme starať a komu ich zveríme do starostlivosti.

Klára Lípová, DiS.
autor článku

Klára Lípová, DiS.

redakcia Nazuby.eu

28. februára 2025

Jindřiška Gališová
garant článku

Jindřiška Gališová

redakcia Nazuby.eu

28. februára 2025

  • https://www.ionickiss.cz/blog/mikrobiom-v-ustech/
  • https://www.wikiskripta.eu/w/Zubn%C3%AD_plak
  • https://dental-dna.cigna.com/behind-the-smile-oral-health-and-self-esteem
  • https://www.health.com/condition/pregnancy/can-pregnancy-make-teeth-fall-out
  • https://www.frontiersin.org/journals/dental-medicine/articles/10.3389/fdmed.2022.1060177/full
  • https://www.asociacedh.cz/post/10-m%C3%BDt%C5%AF-o-b%C4%9Blen%C3%AD-zub%C5%AF