KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Máte zdravé ďasná? Zistite to, než bude neskoro

Máte zdravé ďasná? Zistite to, než bude neskoro

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo je dôležité mať zdravé ďasná? Nie sú len kvôli estetike. Sú základom pevného držania zubov a kľúčom k nášmu celkovému zdraviu. Poďme preto spoločne prísť na kĺb tomu, ako si ich udržať v čo najlepšej kondícii, kým nebude neskoro.

Ako spoznať zdravé ďasná?

Spočiatku ani nespoznáme, že by sme mohli mať akýkoľvek problém. Nič nás nebolí, keď zrazu sa ozve kostlivec (tentoraz) v ústach – známy ako zápal ďasien. Skontrolujme si preto včas, či naše ďasná signalizujú všetky známky zdravia.

  • Zdravé ďasná majú prirodzenú ružovú farbu. Ak sú červenkasté, prípadne rovno červené, môže to byť známka zápalu ďasien( gingivitídy).

  • Mali by byť na dotyk pevné a nemali by krvácať ani pri čistení zubov alebo použití medzizubných kefiek, zubnej nite.

  • Priliehajú tesne k zubu.

  • Sú hladké; niekedy na nich dokonca môžeme spozorovať jamkovanie, bez akýchkoľvek opuchov.

Vedeli ste, že zápalom ďasien trpí 70 % populácie a dokonca to môže negatívne ovplyvniť aj funkciu ďalších orgánov? Zápal ďasien je spôsobený hromadením baktérií zubného plaku pri krčkoch zubov. Ak sa zubný plak pravidelným čistením dôkladne mechanicky neodstráni, ďasná začnú reagovať zápalom. Na akých 6 najčastejších otázok sa pýtate?

Ako vyzerajú choré ďasná?

ezdravé ďasná spoznáte okamžite. Jednak podľa ich farby – červené, tmavočervené až fialové, ale aj podľa citlivosti. Pri dotyku môžu byť bolestivé, opuchnuté a môžu krvácať. V dlhodobo neliečených prípadoch ďasná prekrývajú aj časť korunky zuba. Au, au. 🙁

Dá sa tomu zabrániť? Vo väčšine prípadov je hlavnou príčinou problémov nesprávna ústna hygiena. Ak teda budeme dbať na precíznu starostlivosť, máme vyhraté. Ako vyšvihnúť ústnu hygienu na rovných 100 %? Zapojme do čistenia medzizubné kefky.

Zubné pomôcky pre zdravé ďasná

Aby sme si udržali zdravé ďasná, je nutné voliť správne zubné pomôcky a dodržiavať pravidelnosť čistenia. Ktoré konkrétne pomôcky by sme teda mali začleniť do dennej starostlivosti, aby sme sa vyhli problémom?

  • Kvalitnú zubnú kefku, ktorá má rovno strihané mäkšie vlákna, malú hlavičku a zanechá ďasná bez podráždenia.

  • Správne veľkosti medzizubných kefiek, ktoré sa dozvieme iba na pravidelnej preventívnej prehliadke u svojho zubného lekára alebo na kresle dentálnej hygieničky.

  • Skvelým doplnkom môžu byť aj originálne ochutené zubné pasty, s ktorými si vydržíme zuby čistiť dlhšie. Z týchto príchutí si na tutti frutti vyberiete.

  • Máte zubný strojček alebo sa len zdravých ďasien nechcete vzdať za nič na svete? Veríme, že oceníte jednozväzkovú kefku na precízne dočisťovanie. (Známa aj ako sólo kefka.)

  • Kľúčom k úspechu je, samozrejme, aj správna technika čistenia. Bez nej môžeme čistiť pokojne 2 hodiny denne, ale nikdy sa zubného plaku v ďasnovom žliabku úplne nezbavíme. Pozrite sa na video, s ktorým svoju techniku vypilujete.

Používate všetky zmienené zubné pomôcky, ale aj napriek tomu by ste radšej všetko ešte raz skontrolovali? Vyskúšajte indikátor zubného plaku, zvýrazní miesta, na ktoré ste pri čistení zabudli. 🙂

Ako si udržať zdravé ďasná

Chce to predovšetkým správne zubné pomôcky a dodržiavať každodennosť čistenia, ako už sme ostatne zmienili vyššie. Na čo však ešte nesmieme zabúdať, ak to sa zdravím svojich ďasien myslíme naozaj vážne?

1. Pravidelné návštevy zubára

Profesionálne prehliadky (1 – 2× ročne) sú nutné na udržanie zdravých ďasien. Vďaka röntgenovým snímkam dokáže zubný lekár odhaliť začínajúce problémy, ktoré by sme sami mohli voľným okom prehliadnuť. Zároveň nám poskytne rady „šité na mieru“.

2. Zdravá strava

Vedeli ste, že aj naša strava hrá veľkú rolu v udržaní zdravých ďasien? Snažme sa preto obmedziť cukry. Miesto toho siahnime po čerstvom ovocí, zelenine a potravinách bohatých na vitamíny a minerály, ktoré podporujú zdravie ďasien – ako sú napríklad vitamíny C; A aj D.

Vedeli ste, že môžeme trpieť zápalom ďasien, aj keď naše ďasná nekrvácajú? Tento problém sa často týka fajčiarov – nikotín má vazokonstrikčné účinky, teda sťahuje cievy a bráni krvácaniu ďasien. Preto fajčiari často ani nezistia, že ich trápi zápal ďasien.

3. Fajčenie

Ako už možno sami tušíte, fajčenie má negatívní dopad tak na celkové zdravie, ako na zdravie ďasien. Pri dlhodobom fajčení dokonca dochádza k poruche prekrvenia slizníc a v najhoršom prípade môžu v ústach vznikať rakovinové útvary.

Prevencia nad zlato

Suma sumárum? Každým pohybom vlákien navyše investujeme do zdravia svojich zubov (aj ďasien) do budúcna. Majme prevenciu vo vlastných rukách a zbavme sa zbytočných výdavkov u zubára aj nad pokrivkávajúcou dostupnosťou zubného ošetrenia.

Prevencia bola, je a vždy bude lacnejšia než následná liečba problémov. Preto neodkladajme správnu ústnu hygienu a pusťme sa do každodennej rutiny hneď teraz. Sme si istí, že nám ďasná raz poďakujú – a naša peňaženka tiež. 🙂