KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Odtiene zubov

Žltá, biela, sivá alebo prečo nie sú všetky zuby biele

Žlté zuby trápia mnohých z nás, ale aj žiarivo biely odtieň môže často vyzerať zvláštne a neprirodzene. Čo a ako vlastne určuje odtiene zubov a prečo nemôžeme mať všetci rovnakú farbu chrupu? Alebo môžeme?

Prečo sa nám páčia biele zuby?

Vzhľad, samozrejme, nie je všetko. Ale to, že biela farba v nás evokuje zdravie, mladosť a snáď aj úspech, nie je náhoda. Obľuba jedincov so silným a zdravým chrupom siaha až do praveku. V tých časoch ostatne žiadni stomatológovia neboli a kvalitný chrup bol nutným predpokladom na úspešné prežitie. Praľudia síce nepoznali cukor, ale ich chrup trpel obrusovaním, úrazmi a, samozrejme, aj chýbajúcou ústnou hygienou. Bílé zuby bez skvrn, poranení a ďalších defektov tu evokovali zdravého človeka v najlepších rokoch (čo vtedy, pravda, znamenalo o pár dekád menej než dnes) vhodného na reprodukciu aj vedenie skupiny.

Či chceme alebo nie, vzhľad zubov je pre nás taký dôležitý práve preto, že kus pravekého človeka uprednostňujúceho jedincov s krásnymi a silnými zubmi máme v sebe všetci dodnes.

Trafiť správny odtieň zuba, napríklad pri tvorbe zubných náhrad, je hotová veda. Farba sa totiž nelíši len od človeka k človeku a dokonca aj od zuba k zubu, ale aj v ploche každého zuba. Môže za to nerovnomerné rozloženie farieb viditeľnej časti korunky nad ďasnom. Našťastie existujú vzorkovnice, vďaka ktorým odborníci jednotlivé farby jednoducho poznajú.

Bc. Natália Drgová, dipl. d. h.
dentálna hygienička, Smile Clinic Piešťany

Čo človek, to odtieň zubov

Každý človek je originál a platí to aj o farbách našich zubov. Odtieň, ktorý je nám daný zhora, je určený farbou zuboviny (dentínu) a hrúbkou zubnej skloviny: priehľadná až modrastá sklovina kryje nažltnutý dentín a čím tenšia je, tým viac jeho farby prepúšťa. Aby sme však všetko nezvádzali len na genetiku, nalejme si čistého vína: za väčšinu príčin nepekného sfarbenia zubov si môžeme sami.

„Mám žlté zuby. Čo s tým?“

Asi sa budeme opakovať, ale (podobne ako pri iných neduhoch súvisiacich so zubmi) aj tu je najdôležitejšie pýtať sa na príčinu problému. Skôr ako začnete s bielením zubov, navštívte preto odborníka (stomatológa alebo dentálnu hygieničku) a pokúste sa zistiť, prečo vaše zuby nemajú požadovaný odtieň a čo im chýba.

Pigmenty z jedla, úrazy a choroby, amalgámové výplne, lieky, fajčenie, starnutie… príčin zažltnutých zubov môže byť nespočetne. V prípade škvŕn na sklovine spôsobených napríklad usadzovaním farbív z potravín ľahko pomôže pieskovanie zubov u odborníka , zložitejšie je to so zubmi, ktorých žltú (alebo napríklad sivú) farbu zavinila zmena sfarbenia zuboviny (dentínu) alebo skloviny. Ani tu netreba hádzať flintu do žita, len treba počítať s tým, že bielenie bude vyžadovať viac času a nemusí priniesť stopercentné výsledky.

najčastejších príčinách žltých zubov sme písali tu. Pozrite sa, či sa v niektorom z dôvodov nežiaduceho sfarbenia chrupu nájdete, a prečítajte si, ako ho môžete riešiť.

Tetracyklín (TET)

Je širokospektrálne antibiotikum, ktoré môže za určitých okolností škodiť zubom a spôsobovať ich zafarbenie. Po viac než šiestich dekádach používania sa stal takmer synonymom pre lieky negatívne ovplyvňujúce kondíciu zubov.

Tetracyklínové zuby: keď lieky škodia zubom

Tetracyklín pomáha pri bakteriálnych infekciách, ťažkom akné alebo cestovateľských hnačkách. Pri podaní malým deťom (alebo v tehotenstve a pri dojčení) sa však naviaže na vápnik práve sa rodiaceho chrupu a po prerezaní zubov pri kontakte so slnečným žiarením môže spôsobiť sivú, hnedú alebo žltú farbu skloviny a taktiež jej poškodenie. Ruka v ruke s ním prichádza zvýšené riziko tvorby zubného kazu.

I keď prvé prípady vplyvu tetracyklínu na detský chrup boli opísané už v polovici päťdesiatych rokov (teda len pár rokov po jeho uvedení na trh), nie sú ani dnes tetracyklínové zuby žiadnou výnimkou...

Mnohí lekári totiž tento liek hojne predpisovali všetkým vrátane detí až do deväťdesiatych rokov a sfarbenie zubov spôsobené jeho podaním pretrváva u mnohých dospelých dodnes.

Bielenie tetracyklínových zubov nie je vždy úplne jednoduché. V niektorých prípadoch škvrny vzdorujú úplne, inokedy sa podarí postihnuté časti zubov o pár odtieňov zosvetliť a u najväčších šťastlivcov, ktorých zuby neboli zasiahnuté tak vážne, sa nechcené zafarbenie odporučí úplne. Ak tetracyklínové zuby trápia aj vás, poraďte sa so svojím stomatológom alebo dentálnou hygieničkou.

Biela belšia, zuby čistejšie. Alebo nie?

Väčšinou platí, že čím belšie zuby sú, tým zdravšie a čistejšie pôsobia. Ak však hovoríme o demineralizácii, biela farba rozhodne neznamená zdravé zuby. Tieto kriedovo biele škvrny na zuboch predznamenávajú poškodenie skloviny a zubný kaz. Obrana je jednoduchá: precízna ústna hygiena.

Ako na žlté zuby? Bielením!

Ak vás trápia žlté zuby, určite ste už zatúžili po žiarivejšom úsmeve. Nie je však bielenie ako bielenie, takže opatrne s ním. Niektoré babské rady môžu narobiť viac škody než osohu a dokážu sa nenávratne podpísať na stave vašej skloviny.

Ako sa teda zbaviť žltých zubov? Najlepšie urobíte, keď svoju túžbu po belšom úsmeve zveríte dentálnej hygieničke. Mimochodom, s profesionálnym bielením narobíte najviac zázrakov: od roku 2012 totiž nesmú prostriedky na domáce bielenie zubov obsahovať viac než 0,1 % peroxidu vodíka, čo, bohužiaľ, na kvalitné vybielenie spravidla nestačí. Oproti tomu profesionáli vo svojich ordináciách využívajú gély s obsahom peroxidu vodíka vyšším než 6 %.

Odtieň zubov dokáže vylepšiť aj zdanlivo obyčajná vec – rúž. Chladné odtiene spôsobia, že zuby budú pôsobiť belším dojmom, a, naopak, teplejšie odtiene prispejú k pocitu, že sú zuby sfarbené viac do žlta.

Ak je príčina vašich žltých zubov spojená s konzumáciou farebných potravín a nápojov, môžete jej účinne predchádzať. Nie všetkých takých vinníkov farebných zmien chceme hneď vyraďovať z jedálneho lístka, do tejto skupiny patria aj zdravé potraviny, ako sú napríklad čučoriedky, červená repa, kurkuma alebo niektoré doplnky stravy. Stačí po konzumácii prepláchnuť ústa čistou vodou a dbať na dôslednú ústnu hygienu. Skvelými pomocníkmi v prevencii nežiaduceho zafarbenia a škvŕn na zuboch sú okrem medzizubných kefiek aj jednozväzkové (sólo) kefky, naozajstní experti na prehliadané a horšie prístupné priestory.

Bieliacich pást existuje hŕba a všetky sľubujú skvelé výsledky. Niekedy vôbec nie je ľahké sa v nich vyznať, preto sme ich vyskúšali na vlastné zuby a poznatky spísali do prehľadného článku. Náš test bieliacich pást nájdete tu.

V prípade pigmentácie z potravín môžu pomôcť aj bieliace zubné pasty, ktoré svojím abrazívnym účinkom dokážu ľahšie povrchové zafarbenie často odstrániť. Skvelé sú aj na udržovanie výsledkov profesionálneho bielenia. Vzhľadom na to, že fungujú na princípe obrusovania, nie je možné ich však odporučiť na dlhodobé používanie – v takom by mohli začať obrusovať aj zubnú sklovinu a spôsobiť jej poškodenie.

Najkrajšie zuby = zdravé zuby

Najlepšia škvrna alebo zmena sfarbenia zuba je taká, ktorá vôbec nevznikne. Na zachovanie krásnych zubov väčšinou stačí prevencia: starostlivá hygiena zahŕňajúca medzizubné čistenie. Tá vás v priemere mesačne vyjde zakaždým najlepšie a postará sa o to, aby vaše zuby boli nielen krásne, ale aj zdravé. Mnohé zmeny vzhľadu sú totiž spojené s nedostatočnou starostlivosťou a podlomeným zdravím vášho chrupu. Tak zabijete dve muchy jednou ranou.

Ak patríte medzi poctivých čističov a aj tak cítite, že by ste chceli odtieň svojich zubov posunúť o niečo viac dobiela, zverte sa do rúk profesionálov. Poradí vám, ako dosiahnuť vysnený vzhľad šetrne a efektívne. Vaše zuby budú žiariť šťastím a vy tiež!

Mgr. Zuzana Junková
autor článku

Mgr. Zuzana Junková

redakcia Nazuby.eu

28. novembra 2024

Bc. Natália Drgová, dipl. d. h.
garant článku

Bc. Natália Drgová, dipl. d. h.

dentálna hygienička,

Smile Clinic Piešťany

28. novembra 2024

  • https://www.healthline.com/health/tetracycline-teeth
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/321172
  • https://plus.rozhlas.cz/praclovek-mel-podobne-problemy-se-zuby-jake-ma-soucasna-populace-vcetne-zubnich-7174328
  • https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/tooth-color