Čo predstavuje profesionálne bielenie zubov? A je naozaj rýchle, šetrné a účinné?
Stalo sa to aj tým najlepším: skúšali hory-doly domácich prípravkov na bielenie zubov – a bez výsledku. Tomu je už koniec! Nazrite pod pokrievku odbornému bieleniu zubov u zubára alebo dentálnej hygieničky, zistite, koľko stojí a na čo sa pripraviť.
Najefektívnejšia cesta k bielym zubom
Ak ste pravidelným čitateľom Nazuby magazínu, určite vám neuniklo, že profesionálne bielenie je skvelou cestou k bielym zubom: je bezpečné, šetrné a účinné zároveň. Dokáže naozajstné divy, o ktorých môžu domáce bieliace produkty len snívať.
Bieliace pasty a prípravky na domáce bielenie totiž obsahujú len symbolické množstvo bieliacich látok. To na zmenu odtieňa nestačí, ale úplne na nič tiež nie je: v kombinácii s často používanými abrazívami vám dokáže pomôcť v boji proti povrchovej pigmentácii. Ak však odtieň svojho úsmevu zveríte odborníkovi, narobíte oveľa viac parády.
Ako sa pripraviť, keď chcete bieliť?
Skôr ako sa objednáte na bielenie, mali by ste si dať svoje zuby do poriadku. V ústach nesmú zostať žiadne skryté a neopravené kazy alebo neošetrené poranenia. Ak vás trápia citlivé zuby, poraďte sa najprv so svojím stomatológom. Zájsť by ste mali aj na dentálnu hygienu, kde špecialista odstráni aj tie najmenšie zvyšky povlaku alebo zubného kameňa.
Tie by mohli pri bielení pôsobiť problémy a čo viac, zaťažujú aj vaše ďasná. A ich zdravie a celková kondícia je jedným z kľúčových predpokladov pre realizáciu akejkoľvek formy bielenia.
Úplne zakázané je bielenie v tehotenstve a pri dojčení a taktiež pacientom trpiacim neliečeným zápalom ďasien alebo pokročilou paradentózou. U detí do 18 rokov sa zuby bielia skôr výnimočne, a to po dohode s rodičmi a ošetrujúcim lekárom.
Kombinované bielenie sme vyskúšali na vlastné zuby. Ako sme boli spokojní? Prečítate si reportáž našej kolegyne Andrey, ktorá v Českých Budějoviciach podstúpila bielenie metódou Pure Whitening.
Kombinované bielenie
Veľmi účinným druhom bielenia je kombinované bielenie. Ako už názov napovedá, ide o o kombináciu aplikácie bieliacich gélov v pohodlí domova a bielenia v ordinácii.
Ako prebieha?
Pri prvej návšteve špecialista zhotoví odtlačky chrupu (v niektorých ordináciách sa miesto nich zuby len naskenujú špeciálnou kamerou), podľa ktorých potom na mieru vyrobí presné nosiče bieliaceho média (gélu).
V ordinácii potom dostanete nielen nosiče dokonale sediace na zuboch, ale aj bieliace gély na profesionálne použitie. A spoločne s nimi, samozrejme, aj všetky pokyny na použitie.
Teraz je to na vás: nasleduje totiž fáza „domáceho bielenia“, ktorá trvá zhruba 2 týždne. Nemajte strach, nie je to nič zložité: do nosičov budete aplikovať pripravené gély a pomocou nich bieliť.
Po bielení zubov doma vás čaká ďalšia návšteva ordinácie a spoločne s ňou finálne dobielenie. Dentálna hygienička alebo lekár najprv vyčistí zuby depuračnou pastou a nanesie na ďasná ochrannú bariéru na báze živice. Tú vytvrdí pomocou špeciálnej LED lampy a potom už zuby vybieli gélom s vyššou koncentráciou peroxidu.
Menej je viac: pri domácej fáze bielenia starostlivo strážte množstvo bieliaceho gélu a neprekračujte odporúčané dávky. Nosiče sú vyrobené na mieru, a tak stačí naozaj malá kvapôčka. Príliš veľa gélu by mohlo pretiecť na ďasná a ublížiť im.
A cena? Veľmi sa líši podľa toho, akú veľkú zmenu odtieňa požadujete a v akej ordinácii (či regióne) bielenie podstupujete. Všeobecne vás kombinované bielenie príde zhruba na 300 až 500 eur.
Ordinačné bielenie
Najlepšia voľba pre všetkých nedočkavcov. Je jednorazové, a teda časovo nenáročné, výsledky sú vidieť okamžite, odpadá domáca aplikácia a aj nie práve príjemné odtlačky nutné na zhotovenie nosičov gélu. Nevýhodou je o niečo nižšia účinnosť aj trvanlivosť než v prípade kombinovaného bielenia. Cena za kompletné ordinačné bielenie sa pohybuje od 200 do 400 eur.
Postup je podobný ako posledná fáza kombinovaného bielenia:
Najprv vás čaká vyčistenie a vyleštenie zubov pomocou depuračnej pasty a prístrojovej kefky.
Nasleduje nanesenie ochrany ďasien: používa sa gél na báze živice tvrdnúci na svetle. Na to slúži špeciálna vytvrdzovacia LED lampa.
Bielenie prebieha v niekoľkých vlnách a odborník naň použije profesionálny gél s vyššou koncentráciou peroxidu.
A je to. Celý proces zabral asi 60 až 90 minút a vaše zuby len žiaria!
Ak požadujete razantnú zmenu odtieňa alebo vaše zuby vzdorujú bieleniu (čo sa môže stať u fajčiarov alebo napríklad v prípade tzv. tetracyklínových zubov), bude na vybielenie potrebných viacero sedení.
Kedysi bola pri a po bielení zubov alfou a omegou takzvaná biela diéta alebo vyradenie potravín, ktoré dokážu zafarbiť bielu textíliu. V súčasnosti sa od nej upúšťa, a to vďaka šetrnejším metódam bielenia nezanechávajúcim sklovinu takú ústretovú voči absorpcii farbív, s ktorými príde do styku. Na druhej strane, ak vyradíte farebné pochutiny aspoň na týždeň alebo dva, rozhodne tým nič nepokazíte.
Bielenie zubov laserom
Laserové bielenie, bielenie UV lampou, metódou ZOOM alebo modrým svetlom – hovorí sa mu rôzne, ale v zásade vždy ide o jednu z techník bielenia u profesionálov. Najskôr však uveďme veci na pravú mieru.
Laser ani žiadny z variantov žiarenia zuby nebieli. Bieliaci účinok obstarávajú rovnako ako pri klasickom profesionálnom bielení špeciálne gély. Svetlo a teplo lasera alebo lampy ich účinok iba zosilňuje a urýchľuje. Používa sa tak pri kombinovanom, ako ordinačnom bielení, a aj jeho cena je veľmi podobná ako v prípadoch, keď sa táto technológia (akcelerácia svetlom) nepoužije.
A čo domáce LED bielenie?
Urýchľujúce účinky žiarenia sa využívajú aj pri domácom bielení. Tu sa väčšinou stretneme s LED svetlom čoby súčasťou súprav na bielenie zubov. Veríme, že nižšia cena vás nadchne, ale pozor – asi tušíte, že to bude niečo za niečo. V súprave nájdete univerzálne nosiče a menej účinný gél než u odborníka.
Vybielené. A čo teraz?
Pri návšteve v zubnej ordinácii odborník skontroluje a zhodnotí stav chrupu a výsledky bielenia a odporučí ďalší postup na udržanie čo najstálejších výsledkov. Spoločne vyberiete tie najlepšie produkty, ktoré vám pomôžu udržať čo najžiarivejší úsmev po čo najdlhší čas.
Počas bielenia alebo po jeho ukončení sa môže dostaviť zvýšená citlivosť zubov. Nebojte sa, ide o pomerne bežný vedľajší účinok bielenia a väčšinou za niekoľko hodín zmizne. Keby sa tak nedialo, kontaktujte svojho stomatológa alebo dentálnu hygieničku.
Ako dlho vydržia vybielené zuby?
Trvanlivosť vybielenia sa udáva väčšinou rádovo v rokoch, záleží však hlavne na vás a na tom, ako sa o svoj žiarivý úsmev postaráte. Absolútnym základom by mala byť dôsledná ústna hygiena zahŕňajúca medzizubnú starostlivosť. V ordinácii dentálnej hygieničky alebo stomatológa si môžete kúpiť gély, ktoré je možné v prípade potreby, spoločne s vašimi na mieru vyrobenými nosičmi, použiť na dobielenie.
Zaujíma vás viac? V rozhovore ss dentálnou hygieničkou Luciou Zídkovou, DiS., sme prebrali možnosti bielenia aj spôsoby, ako môžete sami ovplyvniť odtieň chrupu.
Ak ste fajčiar, počítajte s tým, že tabakové splodiny budú po bielení usilovať o čo najrýchlejší návrat k nažltnutému odtieňu. A najskôr ani samotné bielenie nebude prechádzka ružovým sadom: fajčenie sa negatívne podpisuje nielen na odtieni, ale aj na celkovej kondícii chrupu a škodí aj ďasnám. To môže robiť bielenie komplikovaným a niekedy aj úplne nemožným.
Návrat povrchovej pigmentácie pomôžu oddialiť bieliace zubné pasty, ale opatrne s nimi. Aké množstvo abrazívnych látok v paste je tak akurát, aby nenapáchala viac škody než osohu? Nielen o tom sme písali v našom teste bieliacich pást.
Usadzovanie pigmentov je možné ovplyvniť aj zmenou stravovacích návykov. Nemusíte sa hneď nutne vzdávať všetkých farebných nápojov a potravín. Začnite tým, že sa ich naučíte zapíjať čistou vodou. Vďaka tomuto zvyku dostanú farbivá prichycujúce sa na zuboch minimálnu šancu. A spolu s nimi aj cukry z potravín, ktoré by mohli slúžiť baktériám plaku ako hodnotná potrava.
3–2–1… Syr!
Neschovávajte sa a nehanbite sa ukázať úsmev! Verte, že sluší každému, aj vám. A ak vám príroda nadelila trochu žltší odtieň, s profesionálnym bielením získate ľahko a bezpečne vysnené žiarivo biele zuby. Taká investícia sa rozhodne vyplatí, čo myslíte? Nezabudnite však, že základom sú vždy zdravé zuby, nech už majú akúkoľvek farbu.