KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Bielenie zubov

Rozhovor s dentálnou hygienistkou: Dokážeme sami ovplyvniť farbu zubov?

Bielenie zubov sa stalo témou číslo jedna pre všetkých, ktorí chcú vyzerať a cítiť sa skvelo. No hej, ale ako to (pokiaľ možno jednoducho) dosiahnuť? Vyspovedali sme dentálnu hygienistku Luciu Zídkovú, DiS., ktorá nám prezradila všetky kľúčové faktory, ako na krásny úsmev a biele zuby.

Čo všetko má vplyv na farbu našich zubov?

„Naše zuby sú ako plátno, ktoré ovplyvňuje množstvo faktorov. Nielen genetika a nevhodne zvolené zubné pomôcky, ale aj káva, čaj, červené víno, zlozvyky a dokonca aj niektoré potraviny môžu prispieť k žltému nádychu. Ale nebojte sa, každý problém má svoje riešenie. V tomto prípade hovoríme o pieskovaní zubov, profesionálnom bielení alebo o odbúraní zvyklostí a zmene jedálnička.

Trápia aj vás žlté zuby? Choďte primárne po príčinách vzniku. Tých 9 najčastejších sme pre vás už spísali. Alebo vás trápia skôr škvrny, ktorým nemôžete prísť na koreň? Pozrime sa na ne spoločne.

Zaujíma vás prečo domáce bielenie zubov skoro nefunguje? Je to dané legislatívou, ktorá od roku 2012 znížila množstvo peroxidu – účinnej bieliacej látky – na minimum vo voľne predajných prípravkoch (0,1 %). Našťastie však odborníci smie používať gély obsahujúce viac ako 6 % – a s tým už parádu spoločne urobíme!

Lucie Zídková, DiS.
DentalCare, České Budějovice

Má bielenie zubov negatívny vplyv na sklovinu?

„To, že peroxid vodíka / karbamid peroxid poškodzuje zubnú sklovinu, je často šírený mýtus.

Bielenie zubov je bezpečné, musí sa však vykonávať správne. Ak sa teda sami rozhodnete pre domáce bielenie zubov (čo neodporúčam), dbajte na správne použitie voľnopredajných bieliacich prípravkov. Nepoužívajte (napríklad) bieliace zubné pasty s vyšším obsahom abrazívnych látok každý deň – dokážu poškrabať zubnú sklovinu, na ktorej sa začnú viac usadzovať pigmenty z potravín a začarovaný kruh je na svete.

Zverte sa radšej do rúk odborníkov, kde máte istotu, že krásny úsmev a biele zuby získate bez ujmy.”

Existuje teda vôbec najlepšia bieliaca pasta na zuby? A koľko abrazívnych látok v zubnej paste je tak akurát? Máme pre vás jasné odpovede.

O koľko odtieňov môžeme zosvetliť úsmev

„Každý úsmev je iný a výsledky sa plošne môžu líšiť. So správnou starostlivosťou však môžeme dosiahnuť ohromujúce výsledky – pokojne až o 5 odtieňov. A to je krása, že áno?”


Môžu sa bieliť akékoľvek zuby?

„Bohužiaľ, nie všetky zuby sú na bielenie vhodné. Detské zuby, umelé alebo neošetrené zuby by sa mali bieleniu vyhnúť oblúkom. Bielia sa iba zdravé zuby s výbornou ústnou hygienou – bez zubného povlaku, kameňa, zápalu ďasien alebo parodontitídy.

Prečo aj umelé? Materiály, z ktorých sú zubné náhrady vyrobené, nereagujú na bieliacu zložku. Náhrady sa tak musia znovu prerobiť, ak ich chcete pripodobniť svojmu okoliu.”

Ako často môžeme bieliť zuby?

„Všeobecne sa odporúča (pri profesionálnom bielení) počkať medzi jednotlivými procedúrami aspoň šesť mesiacov, niekedy až rok, aby sa predišlo poškodeniu zubnej skloviny a zvýšenej citlivosti zubov. Je to však veľmi individuálne. Záleží na zvolenom bieliacom postupe a dôvode zafarbenia zubov. Napríklad pri tetracyklínových zuboch bielime dlho a opakovane.

Jahody, soľ, kurkuma, kokosový olej… To všetko možno vyzerá ako tajomstvo k žiarivo bielemu úsmevu, ale v skutočnosti môže byť lepšie sa týmto babským radám úplne vyhnúť. Zistite, čo naozaj funguje, a čo je lepšie neskúšať.

Pri voľnopredajných bieliacich produktoch sú však pravidlá iné. Tu sa odporúča používanie 2- až 3-krát týždenne pre ich abrazivitu. Táto frekvencia umožňuje efektívne odstránenie povrchových škvŕn – pigmentových škvŕn – bez toho, aby došlo k poškodeniu zubnej skloviny alebo zvýšeniu citlivosti zubov. Osobne však voľnopredajné produkty odporúčam nerada, verím, že aj vaše zuby radšej dajú prednosť profesionálnej starostlivosti.

Koľko stojí bielenie zubov v ordinácii dentálnej hygieny?

„Cena závisí od druhu bielenia aj od miesta. Ak by som však sumy spriemerovala, cena ordinačného bielenia sa pohybuje od 200 do 300 eur a cena kombinovaného bielenia od 350 do 500 eur. Cenníky jednotlivých ordinácií a kliník sa však líšia aj v rámci regiónov, a preto nie je možné presne stanoviť výšku ošetrenia. Popýtajte sa hlavne vo vašej zubnej ordinácii, kam máte za bielením namierené.”


Čo by ste poradila na citlivé zuby pri bielení?

„Máte pravdu, že v priebehu bielenia sa u niektorých pacientov objavuje zvýšená citlivosť, ktorá je dočasná a spravidla po ukončení bielenia zmizne do niekoľkých hodín až dní. Uľaviť si môžete napríklad pomocou gélov GC alebo Elmex Gelée. Zuby stačí gélmi potierať alebo ich aplikovať priamo do nosiča na bielenie a dopriať sklovine intenzívnu mineralizačnú kúru – pokojne počas dňa alebo cez noc.

Pomôžu aj v prípade, že sa vám počas bielenia nezjednotí farba a chcete dosiahnuť perfektný výsledok.” 🙂

Stojí to za to!

Krásny a biely úsmev je na dosah ruky každého z nás. Ako sme sa dozvedeli od Lucie Zídkovej, DiS., dentálnej hygienistky, správna starostlivosť o zuby a pravidelné hygienické návyky môžu tiež výrazne ovplyvniť farbu našich zubov. A ak ide o žltý odtieň, s ktorým si genetika občas pohráva, nemusíte sa obávať – odborníci si ho v zubnej ordinácii vezmú do parády pomocou profesionálneho bielenia.

Investujte do ústnej starostlivosti a pripravte svoj úsmev na bielenie – len nech žiari čistotou a zdravím. Stojí to za to!