Zápal ďasien v tehotenstve – čo s ním?
Hovorí sa, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie. Pravdaže, ak patríte do malej šťastnej skupinky, ktorú nepotrápia nevoľnosti, chute a priberanie, obrovská únava – alebo napríklad krvácanie ďasien. Ako vôbec spoznáte zápal ďasien a čo si s ním prípadne počať, keď ste v požehnanom stave?
Krvácanie ďasien, alebo zápal?
Ide vlastne o to isté. Ak ste tehotná a prekvapilo vás krvácanie ďasien, pravdepodobne ide o tzv. tehotenskú gingivitídu, teda zápal ďasien. Niektoré prejavy tehotenstva totiž patria medzi dôvody, prečo sa zápal ďasien objaví. Riešením je svedomitá ústna hygiena.
Prečo tehotné trápi zápal ďasien?
Medzi príčiny klasického zápalu ďasien patria stres, hormonálne zmeny (typické práve pre tehotenstvo), fajčenie, ale absolútne zásadné je premnoženie baktérií v ústach spôsobené neúplným odstraňovaním zubného povlaku.
Práve preto je mnoho tehotných žien náchylných na krvácanie ďasien – vracanie alebo, naopak, častejšie maškrtenie sladkých, kyslých a inak výrazných jedál dávajú ústnej dutine poriadne zabrať. A nie všetky nastávajúce mamičky zvládnu kvôli nevoľnosti alebo napríklad enormnej únave starať sa o zuby na 110%.
Nezabudnite, že vplyv baktérií v dutine ústnej má veľký vplyv na budúcu zdravú ústnu dutinu bábätka.
A nezabudnite, zápal ďasien neradno ignorovať – nielen kvôli zdraviu vašich úst a ústnej dutiny bábätka, ale aj kvôli súvislosti s predčasným pôrodom. Ten môžu ovplyvniť práve toxické látky a enzýmy, ktoré sa dostanú kvôli zápalu ďasien do krvného obehu.
Jedinou cestou, ako sa zápalu ďasien vyhnúť, je poctivé čistenie – vrátane medzizubných kefiek a dobre zvolenej zubnej kefky. Ak máte ďasná citlivé, odporúčame vyskúšať mäkšiu kefku:
Ako sa zápal ďasien prejavuje?
Najčastejším prejavom zápalu ďasien počas tehotenstva je práve ich krvácanie. Ale pozor – paradoxne niekedy krvácať nemusia vôbec. Ďasná sa môžu zdať napnuté, začervenané, zapálené.
Zmeny v ústach si môžete všimnúť už okolo 2. mesiaca tehotenstva (zhruba v 15. týždni) a môžu pretrvávať ešte po pôrode. Až keď sa telo dopracuje k hormonálnej stabilite, uľaví sa vám od citlivejších a opuchnutých ďasien – u niektorých žien ide o obdobie až mesiacov po pôrode, keď sa ustáli laktácia.
Po vracaní si ústa len prepláchnite vodou. Čistiť zuby odporúčame až po polhodinke, keď sa stabilizuje pH v ústach. Dovtedy je sklovina mäkká a mohli by ste ju poškodiť.
Čo na zápal ďasien v tehotenstve?
Liečba zápalu ďasien nie je nijako zložitá, ale rozhodne je veľmi dôležitá. Základom je navštíviť zubného lekára alebo dentálnu hygienistku (jednu zubnú prehliadku má každá žena povinnú – „okienko pre pečiatku“ nájdete vo svojom tehotenskom preukaze). Tí vám pomôžu zbaviť sa zubného kameňa a prevedú vás používaním všetkých pre vás vhodných pomôcok ústnej hygieny. Doplniť ich môžete aj tehotenským ústnym setom.
Pre zlepšenie kondície ďasien neurobíte chybu doplnením vitamínu C, ktorý posilňuje celkovo imunitu.
Pamätajte, že najneskôr za pár mesiacov vymeníte všetky tehotenské neduhy za niečo omnoho krajšie – vlastného potomka. 🙂 Držíme palce, nech je vaše tehotenstvo bez problémov!