10 zaujímavostí o zuboch. Vedeli ste, že…?
Zuby sú fascinujúcou časťou ľudskej anatómie. Dokážu prezradiť prvé a posledné o našom živote a doslova nakaziť okolie úsmevom. Tu však zďaleka zoznam zaujímavostí nekončí – prečítajte si ďalších desať, ktoré vás na 100 % prekvapia.
1. zaujímavosť: zub ako odtlačok prsta
Každý z nás má jedinečné zuby, podobne ako odtlačky prstov. Majú špecifický tvar, veľkosť aj farbu, čo zároveň umožňuje v kriminalistike identifikovať jedinca, ak je to naozaj nutné.
A inokedy zase zuby pomôžu odhaliť zákerného páchateľa, ktorý nám odhryzol kus z čokolády!
2. zaujímavosť: 8×! O toľkokrát sa ženy smejú viac než muži
O tom, že toho ženy narozprávajú x-krát viac než muži, nemusíme diskutovať (vo väčšine prípadov totiž musia všetko niekoľkokrát opakovať). Vedeli ste však, že priemerná žena sa smeje skoro 8× toľko čo muž? Podľa štúdie od Yale Research sú ženy lepšie prispôsobené na úsmev a usmievajú sa približne 64× za deň.
Schválne, zvládnete vypočítať, koľkokrát sa za deň usmeje (váš) muž?
3. zaujímavosť: 48 sekúnd – priemerný čas, ktorý nestačí
Ako dlho by sa správne mali čistiť zuby? Určite ste už začuli známy časový limit 2 minút. Kdeže!
Správna odpoveď je tá šalamúnska: zuby by ste mali čistiť tak dlho, pokým nie sú 100 % čisté. A na to každý potrebuje inú časomieru.
Podľa The Academy of General Dentistry si priemerný človek čistí zuby len 45 až 70 sekúnd denne. To je pomerne málo, čo myslíte? I keď sú zuby veľmi odolné, nie sú nezničiteľné. Aby nám vydržali zdravé až do konca života, musia žiariť čistotou.
4. zaujímavosť: zuby = kľúčový ukazovateľ kvality života
A teraz pozor! Vedeli ste, že počet vypadaných zubov môže byť kľúčovým ukazovateľom kvality života? To odhalil známy výskum publikovaný v Periodontology 2000. Výskum poukázal aj na to, že osoby, ktoré stratili do 65 rokov päť a viac zubov, trpia (s oveľa vyššou pravdepodobnosťou) aj ďalšími vážnymi zdravotnými problémami.
Tiež máte úplne novú chuť oprieť sa do preventívnej starostlivosti o chrup? 😊
5. zaujímavosť: baktérie z toalety na vašej kefke
Vedci z University of Colorado Boulder zverejnili výskum, v ktorom sa zaoberali otázkou uzatvárania poklopu od toalety pri spláchnutí. No a?
Výsledok štúdie je jednoznačný a šokujúci – pri každom spláchnutí vystrelí aerosól (tisíce mikrokvapiek) rýchlosťou 2 metre za sekundu. A za 8 sekúnd máte túto nálož baktérií vo výške 1,5 metra – áno, teda až na poličku, kde môže stáť aj váš pohár so zubnou kefkou.
Čo s tým, poviete si? Pred spláchnutím zavrieť poklop toalety, dbať na vetranie, dodržiavať dostatočnú vzdialenosť zubných kefiek od záchodu a nezabúdať na ich pravidelnú výmenu.
6. zaujímavosť: úsmev je nákazlivý
Máte aj vy okolo seba niekoho, s kým sa nemôžete prestať usmievať?
Rovnako ako zívanie druhého človeka v nás môže vyvolať potrebu zívnuť, tak aj úsmev sa prenáša z človeka na človeka.
Štúdia American Academy of Cosmetic Dentistry uvádza, že 57 % ľudí tvrdí, že úsmev cudzieho človeka v nich vyvoláva túžbu usmievať sa. A tak môžeme konečne povedať, že úsmev je nákazlivý!
7. zaujímavosť: zubár – vynálezca kazu na špajli
Nože či uhádnete, kto vynašiel stroj na cukrovú vatu? Držte sa – v roku 1897 ho dal dohromady americký zubár a vynálezca William Morrison (hoci s pomocou cukrárov Johna Whartona). Tiež zízate, že o zubné kazy detí sa „postaral“ práve zubný lekár? My sme sa nestačili diviť.
Viete, ako sa pôvodne nazývala cukrová vata? „Fairy floss” – v preklade „rozprávková niť”.
8. zaujímavosť: bozkom priamo k zubnému kazu?
Asi tušíte, že zubný kaz je jedným z najbežnejších ochorení zubov na svete. Premýšľali ste však niekedy nad dôvodom?
Zubný kaz je totiž infekčným ochorením – môžeme ho prakticky preniesť na kohokoľvek v blízkom okolí. Pýtate sa ako? Bozkom, oliznutím detskej lyžičky, cumlíka a tak ďalej. Jednoducho presunom tzv. kariogénnych baktérií, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného kazu. Len čo sa raz dostanú do úst, nechce sa im preč a držia sa zubami-nechtami. Najmä preto je u nastávajúcich mamičiek perfektná ústna hygiena dôležitá, ideálne odporúčame aj návštevu dentálne hygieničky.
Bozkov sa však vzdávať nemusíme. 😊 Stačí dbať na 100 % ústnu hygienu.
Kariogénne baktérie – tajomní spoločníci zubného kazu. Na ich odstránenie potrebujete správne zubné pomôcky, ktoré vám odporučí jedine váš zubný lekár alebo dentálne hygienička.
9. zaujímavosť: 526 zubov v ústach chlapca
Niekomu sa do úst nevojdú ani osmičky, niekomu sa vojde celých 526 zubov. Ehm, čože?
Kde bolo, tam bolo, v roku 2019 prijali do nemocnice v indickom meste Chennai 7-ročného chlapca. Sťažoval sa na bolesti v dolnej čeľusti. Na röntgene našli lekári vak plný abnormálnych zubov – áno, bolo ich 526.
Pri operácii sa našťastie všetky zuby lekárom podarilo odstrániť a, ako doplnil Dr. Senthinathan, teraz má už „chlapec zdravý počet 21 zubov“.
10. zaujímavosť: zubný kaz spôsobený zubným červom
Starovekí Sumeri verili tomu, že zubný kaz spôsobuje červ usídlený v zube. Nuž, 5000 rokov pred Kristom nemali moderné znalosti z oblasti zubného zdravia, aké máme dnes.
Červa sa snažili rituálne zaklínať, nosili dary svojmu najvyššiemu bohovi a obkladali zub prírodnými analgetikami.
Na to sa dá povedať jedno – zlaté moderné zubné lekárstvo vrátane širokej škály preventívnych zubných pomôcok.
Tak čo hovoríte – splnili sme svoj sľub alebo pre vás našich 10 zaujímavostí veľmi prekvapivých nebolo? Či tak, či onak, dúfame, že sme si spoločne pripomenuli, aké veľmi dôležité je starať sa o krásu a zdravie zubov. Verte, že keď nepodceníte správnu ústnu hygienu, zuby vám to oplatia.