Čaká vás trhanie zuba? Tu nájdete všetko, čo potrebujete vedieť
Na mobile píplo upozornenie, otočili ste stranu v diári… a je to tam, trhanie zuba sa blíži. Zachovajte pokoj. Spoločne si prejdeme, čím sa doma zásobiť, čo môžete čakať počas trhania aj po ňom alebo ako sa popasovať s bolesťou. Verte, že nájdete odpovede aj na otázky, ktoré vám ešte ani nenapadli. Ideme na to!
Pred trhaním. Príprava, nákupy, odbúranie strachu
Trhanie zubov (odborne extrakcia zubov) je plánovaný výkon. Na vstupnej prehliadke alebo na tej preventívnej sa dozviete podrobnosti o stave zubov a ďalšom postupe ošetrenia. Iba v akútnych stavoch, keď zub neúnosne bolí a vydáte sa navštíviť napríklad zubnú pohotovosť, je lepšie počítať s tým, že dôjde k jeho vytrhnutiu.
Ako sa pripraviť na plánované trhanie zuba?
Jasné, vytrhnutie zuba nie je komplexné ako plánovanie svadby alebo stresujúce ako maturitná skúška. Napriek tomu sa hodí pripraviť sa a nakúpiť pár pomôcok, ktoré vám spríjemnia hodiny aj dni po vytrhnutí zuba.
Checklist alebo na čo by ste nemali zabudnúť:
- kúpte si ultramäkkú kefku, ideálne určenú na starostlivosť po chirurgickom zákroku
- zvážte aj kúpu jednozväzkovej kefky, ktorou ľahšie vyčistíte zuby blízko rany a nebudete sa obávať vytrhnutia stehov
- pripravte si mäkké potraviny bez zrniečok (cestoviny, polievky, kaše a pod.) a studené potraviny (zmrzlinu)
- skontrolujte, či máte doma lieky proti bolesti (Ibuprofen, paracetamol, atď.)
- v lekárni si kúpte gélový studený obklad alebo strčte do mrazničky vrecúško mrazenej zeleniny – poslúži podobne
Najčastejšie sa pýtate...
Mám zmeniť svoju čistiacu rutinu?
Vystačíte si s naozaj starostlivou ústnou hygienou – opatrné čistenie mäkkou kefkou a dočistenie medzizubnými kefkami.
Pozor dajte až po extrakcii zuba, kedy je úplne nevhodné používať ústnu vodu. Vyplachovanie úst by narušilo proces stabilizácie krvnej zrazeniny v rane.
Nalačno alebo s plným žalúdkom?
TIP od Nazuby! Vyskúšajte mobilnú aplikáciu s dychovými cvičeniami (nám sa osvedčila aplikácia Calm). Tie znižujú hladinu stresu – alebo prinajmenšom prídete v čakárni na iné myšlienky.
V zubárskom kresle. Čo môžete čakať?
V niektorých prípadoch (nájdete ich o kúsok nižšie) je to nevyhnutné a zub musí von. Našťastie vďaka (nielen) lokálnej anestézii už dávno nejde o bolestivý zákrok.
Teraz vás celým procesom prevedieme: spoznáte, aké typy extrakcií existujú, zistíte, ako dlho pôsobí anestézia, a hlavne si ujasníte, na čo sa v ordinácii pre istotu opýtať a dať si pozor.
V akých prípadoch je to nevyhnutné?
- vážne poškodenie zubným kazom
- zub so zápalom zubnej drene, ktorý nie je možné endodonticky ošetriť
- kývajúci sa zub ako následok parodontózy
- zub, ktorý ste si vážne zranili pri úraze
- zuby, ktoré zapríčiňujú ďalšie infekcie
- nadpočetné zuby
- retinované (laicky povedané neprerezané) zuby
- extrakcia zubov z ortodontických dôvodov (kvôli zubným strojčekom)
Zaujíma vás, kde sa berú zubné kazy? Vo videu vám odpovie zubná lekárka MDDr. Kristýna Karmazínová.
Ako presne trhanie zuba prebieha?
Pred každým trhaním preberiete so zubárom svoju anamnézu (lieky, vážne ochorenia, alergie a pod.) a dozviete sa priebeh zákroku. Spravidla sa najprv urobí röntgenová snímka, ktorá odhalí stav koreňov zuba, o jej nutnosti však rozhoduje váš zubný lekár.
Tesne pred zákrokom dostanete lokálnu anestéziu. Miesto vpichu niektorí zubári znecitlivia povrchovým anestetikom (gél na vatovom tampóniku, sprej). Samotná extrakcia trvá len pár minút a nie je bolestivá, cítiť by ste mali iba tlak.
Väčšie rany sa zošívajú vstrebateľnými stehmi, ktoré vypadnú do 10 dní, maximálne 3 týždňov – ak nie, kontaktujte zubára. Zdravá rana po vytrhnutom zube je bez veľkého opuchu a bez zápachu.
Taký je život. Alebo trhanie zubov, keď...
...ste tehotná
I počas tehotenstva sa ženám môžu prerezávať zuby múdrosti. Navyše ústnu hygienu sťažujú nevoľnosti a zvracanie, čo prispieva k vzniku zubných kazov.
Pýtate sa, či ísť v prípade nutnosti do trhania zuba? Záleží na okolnostiach. Všeobecne sa za najbezpečnejšie obdobie pre zákroky považuje druhý trimester. Pozor, nezabudnite sa vyhnúť röntgenu, ktorý sa počas tehotenstva nerobí – vždy pre istotu ošetrujúcemu lekárovi tehotenstvo nahláste.
Podanie anestézie v priebehu tehotenstva je úplne bezpečné. Čo sa týka analgetík, tam pripadá do úvahy len paracetamol, pri vážnejších zápalových stavoch sú potom bezpečné antibiotiká, ako je penicilín, cefalosporíny, erytromycín.
Že sa chcete liekom vyhnúť a pre bezpečnosť bábätka podstúpiť trhanie zuba (alebo iný, pre vás stresový či bolestivý zákrok) bez nich? To určite neodporúčame. Všetok stres z návštevy zubnej ordinácie spôsobuje vyplavenie stresových hormónov, ktoré sú pre priebeh tehotenstva horšie než podanie lokálnej anestézie, ktorá zaistí bezbolestné a pokojné ošetrenie.
Všetky ťažkosti a rozhodnutia vám odporúčame konzultovať so zubným lekárom aj gynekológom. Spoločne zvážite váš zdravotný stav, priebeh tehotenstva, bezpečie vaše aj dieťaťa, mieru bolesti zuba a prípadné komplikácie (napr. zápal zuba podľa niektorých pôrodníkov môže prispieť k riziku predčasného pôrodu). Informované rozhodnutie však zostáva na vás.
…čakáte na prvú zubnú protézu (zubnú náhradu)
Čaká vás prvá zubná náhrada? Spravidla jej predchádza vytrhnutie jedného alebo viacerých zubov, ktoré samo o sebe prebieha štandardne. Líšia sa situácie po vytrhnutí, kedy môžete zostať s niekoľkými málo zubami alebo dokonca úplne bez zubov.
V takom prípade by ste sa mali dopredu so svojím zubárom dohodnúť na dočasnej zubnej náhrade, ktorá sa zhotovuje ešte pred samotnými extrakciami. Nosíte ju prvé 2 až 3 mesiace, teda v čase, keď prebieha hojenie ďasien. Až potom prichádza na rad výroba trvalej zubnej náhrady.
… má vaše dieťa ešte mliečne zúbky
Ideálne je, ak vášmu dieťatku vypadnú zdravé mliečne zúbky samy. Kývanie zuba trvá v rozmedzí dní až do približne 3 mesiacov. Vypadnutie kývajúceho zuba dieťa urýchli jazykom alebo hryzením do tvrdších potravín (jablko, mrkva) – experimentálne metódy neodporúčame. Zúbok visiaci len „na vlásku“ chyťte do čistej vreckovky.
Pýtate sa, či nie je lepšie zájsť k zubárovi? Ak dieťaťu kývajúci sa zub v ústach vadí a rodič si nie je istý čo a ako, nie je hanba obrátiť sa na zubára. V prípade stoličiek je taká pomoc dokonca žiaduca – zatiaľ čo predné zuby vypadnú jedným jemným pohybom, zadný zub trochu odbornej pomoci môže vyžadovať.
A čo keď zúbky rastú tzv. v dvoch radoch? Mliečny zub môže zostať pevný, zatiaľ čo za ním vyrastá zub stály. V takom prípade sa obráťte na zubného lekára, ktorý s extrakciou pomôže.
Všeobecne platí, že mliečne zúbky trhá zubár predčasne len výnimočne – po príliš skorom vytrhnutí zuba sa totiž môže zmenšiť miesto pre zub stály, čo môže vyústiť do prerezania stáleho zuba na nesprávnom mieste alebo do jeho neprerezania. Také stavy sa potom musia komplikovane riešiť pomocou strojčeka.
Stavy, keď nezostáva iné, než dočasný zub vytrhnúť, sú zápaly pod koreňmi alebo rozsiahle kazy. Ponechanie veľmi pokazeného zuba alebo zubného pahýľa znamená riziko vzniku chronického zápalu, ktorý môže poškodiť zárodok stáleho zuba.
I dieťaťu sa aplikuje injekčne lokálna anestézia, ktorá pôsobí takmer ihneď. Nemusíte sa preto báť, že svoje ratolesti vystavíte zbytočnej bolesti.
Ak sa chcete trhaniu z dôvodu zubného kazu vyhnúť, nepodceňte s deťmi prevenciu. Pravidelné čistenie je základ! Spísali sme osvedčené fígle, ako deti motivovať do čistenia zubov. Zároveň odporúčame pozrieť si video so zubnou lekárkou MDDr. Kristýnou Karmazínovou, ktorá vysvetlí, ako prebieha prvá návšteva dieťaťa u zubára.
… trpíte vážnou fóbiou z návštevy zubára
Odontofóbia sa vyznačuje ťažko zvládnuteľným strachom zo zubného ošetrenia, ktorý môže a nemusí mať pôvod v nepríjemných skorších zážitkoch.
Ruku na srdce – ak vieme, že sme preventívnu starostlivosť tak trochu zanedbali a teraz nás rozbolel zub, k zubárovi sa bojíme. Nervozitu a iné nepríjemné pocity pozná asi trištvrte populácie. Avšak naozaj vážna fóbia, presnejšie odontofóbia, sa týka len zhruba 5 až 15 percent ľudí. Ako sa s ňou vyrovnať?
Obavy úprimne konzultujte so zubným lekárom. Ak ich nebude brať do úvahy, skúste sa porozhliadnuť po inom, v ktorého budete mať väčšiu dôveru.
Niekomu pomôže zistiť si všetky detaily o návšteve – čím menej neznámeho vás čaká, tým ľahšie sa so strachom vyrovnáte. Iní preferujú, naopak, návštevu čo najviac vytesniť a napríklad nasadiť bezdrôtové slúchadlá s hudbou.
Zubná lekárka MDDr. Lenka Gregora odkazuje:„ Jediné, čo vám môžem ako odborník s praxou odporučiť, je riešiť všetky problémy včas. Ak vidíte, že sa so zubmi čokoľvek deje – tmavnú, lámu sa, sú citlivé na studené či teplé podnety, krvácajú ďasná okolo, je lepšie navštíviť lekára ihneď a nečakať na situáciu, keď začne niečo bolieť. Pri akútnych zápalových stavoch nemusí dokonale zabrať anestézia, lekár obvykle nemá dostatok času na riešenie akútnych problémov uprostred svojej, inak naplánovanej, práce a v najhoršom prípade môžete skončiť na pohotovosti, kde môžete vo fronte stráviť pokojne celý deň. Týmto zážitkom určite svoj strach zo zubného ošetrenia nezmiernite.“
Najčastejšie sa pýtate...
Čo keď si pri čistení vytrhnem steh?
Pri neopatrnom čistení môžete o steh zavadiť a predčasne ho vytrhnúť. Ak sa neobjavia žiadne ťažkosti, nemusíte sa báť, rana sa zahojí, len to môže trvať o niečo dlhšie.
Ešte raz odporúčame jednozväzkovú kefku, ktorá s čistením zubov vedľa rany môže v prvých dňoch značne pomôcť.
Bojím sa kontraindikácie s liekmi. Čo mám robiť?
Všetky lieky, ktoré užívate pravidelne, rozhodne konzultujte so zubným lekárom. Najdôležitejšie je oznámiť lieky na riedenie krvi a alergie na liečivá.
Trhanie viacerých zubov naraz – áno alebo nie?
Bohužiaľ, nemôžeme odpovedať jednoznačné áno alebo nie. Záleží na dohode a odporúčaní vášho ošetrujúceho lekára.
Medzi výhody trhania viacerých zubov naraz (napríklad dvoch osmičiek) patrí isté ušetrenie času – niekoľkodenné zotavovanie podstúpite len raz. Tým pádom tiež užijete menej liekov proti bolesti.
Na druhej strane by ste sa nikdy nemali nechať presvedčiť do vytrhnutia napríklad všetkých zubov múdrosti naraz – pre telo je to naozaj veľký zásah a pre vás bude nekomfortné mať rozboľavenú doslova celé ústa.
Aký je rozdiel medzi praktickým zubným lekárom a stomatochirurgom?
Praktický zubný lekár (inak povedané zubár, stomatológ) sa venuje predovšetkým prevencii a záchovnej stomatológii (napríklad zubným výplniam, ošetreniu koreňových kanálikov a protetickým náhradám). Dochádzate k nemu pravidelne raz alebo dvakrát do roka na preventívne prehliadky.
Stomatochirurg sa venuje zložitejším a náročnejším chirurgickým výkonom (sem patria komplikované extrakcie, úpravy mäkkých tkanív pred zhotovením zubných náhrad, operácie nádorov, výkony na čeľustných kostiach, operácie menších cýst v ústnej dutine a pod.). K stomatochirurgovi vám vypíše odporúčanie zubný alebo praktický lekár.
Odbornejšie. Aké druhy anestézie a zubnej extrakcie existujú?
- Povrchová anestézia
Zubár ju aplikuje na vatičke ako gél alebo vo forme spreja, a to ešte pred vpichnutím injekcie - Lokálna (infiltračná) anestézia
Klasickú injekciu asi poznáte, len možno nie pod jej oficiálnym názvom lokálna infiltračná anestézia. Prečo sa používa a nestačí povrchové „umŕtvenie“? Anestetikum sa aplikuje do blízkosti koreňov – teda tam, kde vystupujú nervy zubov. - Mandibulárna anestézia
Tzv. zvodnú anestéziu vám zubár nepichne priamo ku konkrétnemu zubu, ale k mandibulárnemu nervu, ktorý má na starosti citlivosť polovice brady. Spolu s ním sa zasiahne aj nerv jazyka, takže prechodne neucítite polovicu jazyka.
Jednoduchá extrakcia zuba
Röntgenová snímka vyzerá na jednotku, zákrok prebieha v lokálnej anestézii, spravidla ide o trhanie jedného zuba použitím bežných nástrojov. Štandardný nekomplikovaný zákrok u vášho zubára.
Komplikovaná extrakcia
Alebo, keď röntgen odhalí komplikácie (napríklad zalomenú špičku koreňa zuba), keď vás čaká trhanie neprerezaných zubov alebo zubov s rozsiahlym kazom... I komplikované extrakcie spravidla vykonáva váš zubár v lokálnej anestézii.
Chirurgická extrakcia
Tento druh extrakcie vykonáva stomatochirurg – buď vo svojej ordinácii, alebo v nemocnici na operačnej sále a v lokálnej (málokedy v úplnej) anestézii.
Kapitola sama o sebe – zuby múdrosti
Zuby múdrosti (múdre zuby, osmičky) sa často prerezávajú až v dospelosti. Ich prerezávanie môžu sprevádzať pomerne intenzívne bolesti. Hneď ako sa osmičky prebudia k životu, pravdepodobne vás neminie diskusia so zubárom, čo s nimi ďalej.
A vo väčšine prípadov dôjde pravdepodobne časom k ich vytrhnutiu. Prečo?
- Nezostalo na ne miesto. Múdre zuby musia často von z jednoduchého dôvodu: nevojdú sa medzi zuby ostatné
- Starostlivosť o ne je zložitá. K osmičkám sa horko-ťažko dostaneme (jednozväzkovou) kefkou a medzizubnými kefkami, preto sú náchylné na kazy – tie môžu navyše napadnúť aj vedľajšie zuby. Zubár vám teda môže odporučiť, povedzme, preventívne vytrhnutie osmičiek. Rozhodnutie je však na vás.
- Nedokonale prerezaný zub = zápaly. Mnohým ľuďom sa osmičky prerežú len tak do polovice. Medzi zub a sliznicu sa dostáva jedlo, s jedlom baktérie a časom si môžete uhnať bolestivý zápal.
Zaujíma vás trhanie zubov múdrosti viac dopodrobna? V tomto článku nnájdete všetko, čo potrebujete vedieť.
Najčastejšie sa pýtate...
Ako je možné, že sa osmičky do úst „nevojdú“?
V priebehu rokov človek začal konzumovať stále ľahšie rozžuvateľnú potravu a čeľuste sa postupom času zmenšili. Preto sa tzv. tretie stoličky nie každému do úst vojdú.
Trhanie osmičiek – ako sa líši?
Zákrok býva náročnejší už pre horšie prístupné umiestnenie zubov. Nie vždy sú osmičky plne prerezané, vybratiu zuba tak môže predchádzať aj rez ďasna. Akokoľvek vám taká predstava pripadá desivá, nebojte sa. Počas zákroku ucítite iba tlak.
NNebudeme vám však nič nahovárať: pre väčšinu ľudí býva hojenie po trhaní osmičiek zdĺhavejšie a nepríjemnejšie než v prípade trhania bežných zubov. Pre istotu počítajte s pár dňami voľna z práce – opuchy po trhaní, ťažšia konzumácia jedla, veľká únava, to si žiada pokoj bez fyzickej námahy.
Ako zvládnuť bolesť po vytrhnutí zuba, rozoberáme hneď v nasledujúcej časti článku.
Vytrhnuté. A čo ďalej, krok po kroku
Ľadujte opuchy.
Na opuchy vyskúšajte chladivé obklady (vrecko mrazenej zeleniny alebo cold/hot pack). Stačí každú hodinu na pár minút, niektorí zubári odporúčajú pravidlo 10 minút chladiť, 10 minút nechať tvár voľnú. Pomôžu aj studené nápoje a potraviny. Opuchy by mali spľasknúť do 3 až 5 dní.
Tlmite bolesť.
Na bolesť po trhaní zuba odporúčame obyčajné analgetiká, teda voľne dostupné lieky, ktoré tlmia bolesť (Ibuprofen, paracetamol atď.). V niektorých prípadoch vám zubár predpíše silnejšie analgetiká a niekedy aj antibiotiká.
Počkajte, kým odznie anestetikum. Až keď sa ústa vrátia do normálu, nastáva ideálny čas sa napiť a nejesť. Účinok anestetika je individuálny u každého pacienta, záleží na jeho type, množstve, koncentrácii.
Nevyplachujte v deň zákroku. V rane sa najprv musí vytvoriť tzv. krvná zrazenina, ktorá zabraňuje ďalšiemu krvácaniu. Vyplachovaním ústnou vodou (alebo čímkoľvek) by ste zrazeninu vyplavili a došlo by tak k nepríjemnej komplikácii, ako je suché lôžko.
Ďalšie dni po zákroku už môžete siahnuť po bylinkových odvaroch (repík, šalvia), zľahka slanom roztoku alebo ústnych vodách s chlórhexidínom.
Zostaňte v pokoji. Po vytrhnutí rezákov a očných zubov vás vo väčšine prípadov žiadne veľké mrzenie nečaká. V prípade črenových zubov a stoličiek (zubov múdrosti najmä) odporúčame naplánovať si voľno z práce a čo najväčší pokoj bez fyzickej námahy.
Pauznite zlozvyky. Alkohol vysušuje sliznice, cigarety spomaľujú hojenie rany. S oboma by ste mali počkať aspoň 2 dni (odporúčaný čas sa rôzni a niektorí zubári uvádzajú až 10 dní; rozhodne však odolajte prinajmenšom v deň zákroku).
Prvých 24 hodín sa vyhnite aj horúcim nápojom alebo vriacim polievkam.
Ranu nechajte na pokoji. Z rany nevysávajte tekutinu, krv, pokúste sa do nej nedostať potraviny (zrniečka, kúsky jedla) alebo čokoľvek iné.
Mierne krvácanie? Ak rana trošku krváca, priložte a zahryznite do (ideálne látkovej) vreckovky. Do polhodinky by krvácanie malo odznieť, v opačnom prípade sa poraďte so stomatológom.
Zároveň vás môže potrápiť
Opuchy a nepríjemný pocit v ústach po trhaní zuba asi čakáme všetci. Nenechajte sa však prekvapiť aj ďalšími nepríjemnými následkami trhania: zľahka zvýšená teplota, mierne a krátke (polhodinka max) krvácanie z rany, dočasný zápach z úst.
Všetky také prejavy sú úplne normálne, ak si však nebudete istí, nebojte sa kontaktovať zubára.
Najčastejšie sa pýtate...
Za ako dlho sa ústa vrátia do normálu?
Účinok anestetika je individuálny u každého pacienta, spravidla sú to 1–3 hodiny, záleží na jeho druhu, koncentrácii aj množstve. Na odhad sa môžete opýtať vášho zubára.
Môžem si vyčistiť zuby?
Celé ústa máte boľavé, po náročnom trhaní možno opuchnuté. Aby zvyšok úst netrpel nedostatkom starostlivosti, zadovážte si extra jemnú kefku určenú na používanie po chirurgickom zákroku. So starostlivosťou o chrup vedľa rany vám môže pomôcť jednozväzková kefka.
Ako dlho po vytrhnutí to bude bolieť?
Pamätajte, že po trhaní zubov múdrosti, teda osmičiek, je dobré zostať v pokoji aj niekoľko dní. Každý však bolesť vníma a znáša inak, aj preto je ťažké odhadnúť, ako dlho vás nepríjemné pocity budú sprevádzať.
Dá sa hojenie urýchliť?
Všeobecne platí, že jediný spôsob, ako urýchliť hojenie, je zostať v pokoji, bez fyzickej námahy a vyvarovať sa horúcich nápojov, alkoholu a cigariet.
A nie je to zápal?
Rozsiahly opuch, začervenanie ďasna a predovšetkým liekmi neutíšiteľná vystreľujúca, pulzujúca bolesť, ktorá nastupuje 48 až 72 hodín po vytrhnutí zuba. Tak spravidla vyzerá zápal – diagnostiku vykoná iba váš zubný lekár. Nebojte sa ho kontaktovať.
Ako spoznám podráždenie nervu?
Výnimočne dôjde pri trhaní zuba k poraneniu nervu. Typické prejavy, ako je tŕpnutie jazyka a pier, by mali odznieť v priebehu niekoľkých dní, nanajvýš týždňa. Hojenie urýchlite užívaním voľne predajných vitamínov B-komplex.
Poisťovňa, maródka, deti – alebo praktické rady na záver
Schovajte peňaženku do vrecka, toto platí poisťovňa
Hneď na začiatok dobrá správa – trhanie zubov hradí zdravotná poisťovňa, a to vrátane lokálnej anestézie a röntgenovej snímky, ktorá trhaniu zubov predchádza.
Pýtate sa, či si napriek tomu dať na niečo pozor? Po prvé, váš zubný lekár musí mať uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou. Túto informáciu obvykle nájdete na webových stránkach alebo sa v ordinácii ľahko opýtate. Medzi typické výnimky patria niektoré súkromné zubné ordinácie, kde zaplatíte za každý úkon.
Po druhé, všetky zložitejšie zákroky radšej konzultujte. Ak vás čaká komplikovanejší zákrok, ktorého súčasťou je trhanie zubov, alebo si nie ste akokoľvek istí, nebojte sa opýtať. Na infolinke vašej konkrétnej zdravotnej poisťovne vám poradia najpresnejšie..
Ak sa chystáte na súkromnú kliniku či iné pracovisko bez zmluvného vzťahu so zdravotnou poisťovňou, eextrakcia zuba vás môže orientačne vyjsť na stovky eur – a ďalšie eurá pripočítajte za anestéziu. Presné informácie však hľadajte opäť u zvoleného zubného lekára.
Za akú nadštandardnú starostlivosť si priplatíte?
Dnes existuje veľa moderných materiálov, ktoré sa dajú vložiť do extrakčnej rany, aby došlo k bezproblémovému hojeniu, a zároveň znižujú riziko komplikácií na minimum. Ide o rôzne želatínové, kolagénové hubky napustené antibiotikom, ktoré sa v rane vstrebajú. O cene a ich použití by vás mal stomatológ informovať.
Ak sa zákroku obávate, môžete si ho dohodnúť v analgosedácii (kombináciou pôsobenia analgetík a sedatív je pacient zároveň upokojený, bolesť stlmená, svaly uvoľnené a zo zákroku si nič nepamätá) alebo v celkovej narkóze. V niektorých prípadoch je nutné si zákrok dohodnúť na špeciálnom pracovisku, váš zubár nemusí mať adekvátne vybavenie.
Analgosedácia sa finančne pohybuje od 40 eur v prípade rajského plynu, v prípade vnútrožilového podania sa dostanete k sume zhruba 300 eur. V prípade celkovej anestézie potom počítajte okolo 400 eur. Tieto sumy berte, prosím, veľmi orientačne, na niektorých pracoviskách môžu ľahko dosiahnuť aj dvojnásobok. Vždy sa na cenu zákrokov opýtajte dopredu.
Ako je to s prácou, keď sprevádzate svoje dieťa?
Vediete ratolesť k zubárovi? Podľa zákonníka práce máte nárok na platené pracovné voľno. To platí, ak je váš sprievod nutný a návštevu zubára nebolo možné naplánovať mimo vášho pracovného času. Nárok máte na náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku a maximálna dĺžka je jeden deň. Pracovné voľno by ste mali využiť iba na cestu do ordinácie a (čakanie) na zákrok.
Nezabudnite si svoju prítomnosť nechať zubárom potvrdiť, zamestnávateľ to od vás môže vyžadovať.
„Maródka” a zubné ošetrenie?
Možno si pamätáte, že takzvanú maródku (potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti) kedysi vypisoval praktický lekár. To už však neplatí. To, na ako dlho – či azda vôbec – maródku potrebujete, vyhodnotí a prípadne vypíše váš zubný lekár. Všeobecne je možné maródku vypísať až 3 dni spätne od začiatku choroby.