KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Elektrické kefky áno alebo nie?

Prezradené! Vieme, aké elektrické kefky používajú odborníčky a aké odporúčajú

Poznáte ten pocit, keď chcete kúpiť niečo kvalitné a hľadáte dôveryhodnú referenciu, aby ste sa uistili, že investujete dobre? A keď ide o produkt, ktorý nie je práve za pár eur (ako napríklad elektrická kefka), platí to dvojnásobne. Preto sme sa rozhodli nazrieť „do kabeliek“ samotných odborníčok Nazuby a zistiť, aké zubné pomôcky denne používajú a aké odporúčajú. Odpovede vás možno prekvapia.

Na vlastné zuby

Opýtali sme sa zubnej lekárky MDDr. Lenky Gregora, s ktorou už dlhodobo spolupracujeme, ako vyzerá jej každodenná rutina a čo by sme našli u nej v kúpeľni. „Moja denná čistiaca rutina sa skladá z ranného čistenia zubov klasickou kefkou, večerného čistenia elektrickou kefkou a večerná starostlivosť o medzizubné priestory zahŕňa správne veľkosti medzizubných kefiek

Aby som mohla odovzdávať svoje skúsenosti pacientom, používam tak sonickú kefku Philips Sonicare, tak elektrickú kefku Oral-B iO, ktoré striedam. Ostatne – len na vlastných zuboch spoznám, čo naozaj funguje a čo nie.

MDDr. Lenka Gregora
Ordinace Gregora s. r. o., České Budějovice

Rovnakú otázku sme položili aj dentálnej hygieničke Lucii Zídkovej, DiS. „Osobne každý deň používam tak klasickú manuálnu kefku Curaprox, jednozväzkovú kefku, medzizubné kefky, ako elektrickú kefku. Stráži správny tlak v ústach, má malú hlavičku a vydrží mi dlho nabitá.“

Takže je lepšia manuálna zubná kefka alebo tá elektrická? Netreba mať len jednu, obe majú niečo do seba. O tých najzásadnejších kladoch a záporoch sa dočítate v našom článku. 🙂

V prípade klasickej kefky sú tendencie skracovať čistenie veľké, preto svojim pacientom odporúčam práve Oral-B iO, ktorá má v sebe zabudovaný časovač.

Lucie Zídková, DiS.
DentalCare, České Budějovice

Čo odborníčky odporúčajú svojim pacientom?

„Pacientom odporúčam elektrickú kefku Oral-B iO. Mám ju vyskúšanú – sama ju používam, má menšiu hlavičku než sonické kefky, citlivejší senzor tlaku a dokonca má aj senzor tlaku pre prípad príliš nízkej intenzity čistenia… Zaručí tak zakaždým ideálny tlak – čo sa mi páči.

Podľa mojich skúseností je elektrické čistenie (u mnohých pacientov) o niečo účinnejšie než čistenie manuálnou kefkou. Technika čistenia je jednoduchšia a kefka si sama postráži čas, po ktorý má zostať v ústach." Hovorí dentálna hygienička.

Zaujímajú vás podložené dáta, prečo sú elektrické kefky účinnejšie? Prečo odstraňujú zubný plak efektívnejšie? Pozreli sme sa im na motorček!

Sonická vs. magnetická technológia

Rozhodli sme sa raz a navždy získať odpoveď od zubnej lekárky na najčastejšie kladenú otázku: „Ktorá technológia elektrických kefiek je najlepšia?“

„Magnetická alebo sonická… mne viac vyhovuje klasický tvar hlavíc na sonických kefkách Philips Sonicare (navyše v dvoch veľkostiach a rôznych tvrdostiach) než pomerne veľké okrúhle hlavice Oral-B s tvrdšími vláknami. Výsledok čistenia je však podľa mňa rovnaký, záleží teda na každom jednotlivcovi a na jeho preferencii. Plus vždy používam nastavenie Sensitive.”

Potrebujete si prečítať o technológiách elektrických kefiek viac? Pozrite sa do nášho online sprievodcu, kde sme pre vás starostlivo spísali odpovede na 10 najčastejších otázok.

Priznám sa, že keď som svoju elektrickú kefku (Oral-B iO) vyberal, vôbec som nehľadal nejaký časovač alebo senzor tlaku – je však pravdou, že teraz by som si bez toho čistenie nedokázal predstaviť.

Jan, hlava IT oddelenia
spoluzakladateľ Nazuby

Najdôležitejšie funkcie na elektrickej kefke

„Za mňa najdôležitejšou funkciou je určite senzor tlaku – ľudia všeobecne veľmi tlačia na kefku s teóriou, že čím viac sa zuby vydrhnú, tým lepšie sa vyčistia… čo nie je pravda. Najdôležitejší je smer, akým sa vlákna k zubu prikladajú, a správny tlak vám potom určí sama kefka.”

A aký má zubná lekárka názor na prepojenie kefky s mobilnou aplikáciou? „No… 😀 Viem, že môžem kefku pripojiť pomocou Bluetooth k telefónu, ale osobne to nevyužívam. Verím však, že pre veľa mojich pacientov je to prospešná funkcia. Vidia svoje čistiace nedostatky a môžu sa zlepšovať."

„Pri kúpe elektrickej kefky by sme mali pozerať aj na možnosti výberu medzi náhradnými hlavicami. Presnejšie povedané, mali by sme hľadať tie najjemnejšie." Dodáva dentálna hygienička Lucie.

Rady odborníkov na nezaplatenie

Na záver sme od dentálnych profesionálok skúsili ešte získať rady, ktoré sú podľa nich kľúčové. „Najdôležitejšia informácia, ktorú by si mal každý odniesť, je tá, že správne vyčistený zub je hladký na dotyk jazyka. Niekto si zvládne perfektne vyčistiť zuby za 2 minúty, niekto iný to nezvládne ani za 10 minút. Ak potrebujete pomoc so správnou techniku čistenia, nebojte sa navštíviť zubnú ordináciu – nie je to žiadna hanba.“

„Nemôžem než súhlasiť s dentálnou hygieničkou. Zároveň osobne odporúčam (po kúpe elektrickej kefky) navštíviť dentálnu hygienu, aby vám poradili, ako vlastne s kefkou zaobchádzať. Technika čistenia sa totiž líši od tej s klasickou manuálnou kefkou, dávajte si na to pozor.”

Zaujíma vás, ako si správne čistiť zuby s elektrickou kefkou? Spísali sme pre vás podrobný článok.

Rozvibrujte úsmev podľa svojho gusta

Každý z nás má individuálne potreby, podľa ktorých by sme mali voliť správne zubné pomôcky, prípadne samotnú značku alebo technológiu elektrickej kefky. Jedno je však jasné! Vždy sa môžeme spoľahnúť na overené tipy odborníkov, ktorí majú svoje rady vyskúšané a dokážu nám poradiť na mieru. 🙂 Zároveň majú každý deň v starostlivosti desiatky ďalších zubov, takže už bezpochyby vedia, ako správne na ne.