Od drievka k elektrike: história kefiek vás prekvapí
História zubných kefiek siaha viac než 5-tisíc rokov do minulosti a prešla búrlivým vývojom: od žuvania vetvičiek Miswak cez štetiny z jazvecov a pobyty vo väzení až po moderné elektrické kefky. A práve ich histórii sa teraz pozrieme na zúbok.
Čistenie zubov? Drievka, štetiny a nakoniec aj kefky
Máloktorá vec dennej potreby má takú farbistú a zábavnú históriu ako zubná kefka. Už pred piatimi tisíckami rokov sa v Babylonii a Egypte používali na čistenie zubov vetvičky rastliny Salvadory perzskej známej aj ako Miswak. Tie sa rozhrýzli a vytvorili tak koniec s vláknami, ktorých ďalšie hryzenie zaistilo (na tie časy dostatočnú) čistotu chrupu.
V starovekom Grécku a Ríme sa k žuvaniu drievok pridalo ešte používanie špáradiel, na ďalší progres si však museli ľudia a ich zuby ešte pár storočí počkať.
Prvá kefka, ako si ju dnes predstavujeme, teda s vláknami a rukoväťou, je doložená až v 15. storočí. Tento prevratný vynález majú na svedomí Číňania. Ich prakefka mala vlákna z prasacích štetín a rukoväť z bambusu alebo kosti.
Ak sa zaujímate o ekologické alternatívy zubnej hygieny, možno sa vám to zdá povedomé: áno, je to stále ten istý Miswak, ktorý sa v mnohých afrických krajinách používa dodnes. A ak chcete, môžete ho zohnať a používať na čistenie zubov aj u nás v Európe.
Do Európy sa dostala kefka počas 17. storočia a na konci 18. storočia začala jej továrenská výroba. Nebolo to však len tak, pretože začiatok tohto biznisu nájdeme za mrežami väzenia: niekedy v roku 1780 bol väzeň William Addis natoľko nespokojný s doterajšou ústnou hygienou (aby nie, keď sa vtedy na čistenie používala kombinácia soli a sadzí), že si po obede schoval kosť, tú navŕtal a doplnil o štetiny a kefka bola na svete.
Po prepustení na slobodu začal svoju verziu kefky vyrábať vo veľkom a v rodinnej tradícii pokračovali jeho potomkovia a ich potomkovia až do roku 1996. Ich firma Wisdom Toothbrushes už má síce iného majiteľa, ale stále funguje a v súčasnosti vyrobí okolo 70 miliónov kefiek ročne.
Prvá elektrická kefka: vizionárstvo aj skepsa
Myšlienka na kefku, ktorá zaistí čistenie za nás, je stará takmer sto rokov. Dentisti si uvedomovali fakt, že čistenie zubov je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, a trápilo ich, ako zaistiť kvalitnú starostlivosť o chrup osôb so zníženou hybnosťou. A práve táto potreba bola hlavným impulzom pre vývoj elektrických zubných kefiek.
Nie vždy však mali elektrické kefky na ružiach ustlané. Prvý patent podal už v roku 1937 Tomlinson Moseley. Svoj vynález pomenoval „Motodent“ a vzápätí upadol v zabudnutia. Verejnosť skrátka ešte nebola na takú novotu pripravená a ani načasovanie v predvečer II. svetovej vojny zrejme úspechu práve neprialo. Kto to však mohol vedieť?
Je 3600 pohybov elektrickej kefky veľa alebo málo? Na 70 rokov starú kefku to nie je zlé: stále je to zhruba šesťkrát viac, než sme schopní vykonať manuálne. Zároveň je to však 3× – 23× menej než v prípade moderných elektrických kefiek.
1954: Broxodent, prvá životaschopná elektrická kefka
V päťdesiatych rokoch sa elektrickej kefke konečne podarilo preraziť! Vtedy švajčiarsky zubár Dr. Philippe-Guy Woog vynašiel zubnú kefku Broxodent. Rovnako ako Moseleyov Motodent bol aj tento model určený pre pacientov s obmedzenými motorickými schopnosťami alebo s ortodontickými problémami. Kefka využívala na čistenie zubov oscilačnú hlavicu a zvládla 3600 pohybov za minútu.
Broxodent ešte nedisponoval dobíjacím akumulátorom, a tak musel byť pri používaní pripojený do zásuvky. A všetci vieme, že voda a elektrina nejdú veľmi dobre dokopy.
Šesťdesiate roky: rozpačitý vstup na trh
V roku 1960 bol Broxodent uvedený spoločnosťou E. R. Squibb and Sons Pharmaceuticals na americký trh. Miesto raketového štartu sa tu stretol so skepsou v súvislosti s účinnosťou v porovnaní s manuálnymi zubnými kefkami.
O rok neskôr, v roku 1961, uviedla firma General Electric na trh prvú bezdrôtovú elektrickú kefku. Používala dobíjacie NiCd batérie, ktoré však nemali veľmi veľkú životnosť. Veľa používateľov navyše nechávalo kefku dlhodobo v nabíjačke, čím sa batérie ešte viac poškodzovali. A keďže ich nebolo možné vymeniť, musela sa celá kefka po čase vyhodiť.
K vlažnému štartu elektrickej kefkovej revolúcie určite prispel aj fakt, že prvé modely boli pomerne drahé a pre väčšinu zákazníkov nedostupné. Elektrickú kefku si tak kupovali hlavne hnuteľnejší technologickí nadšenci. .
80. a 90. roky: začiatok zlatej éry elektrických kefiek
So zdokonaľovaním technológie batérií začala popularita elektrických kefiek stúpať. Kefky sa stali relatívne bezpečnými, trvanlivými a dostupnými pre širšie skupiny obyvateľstva. V deväťdesiatych rokoch sa objavili aj prvé elektrické zubné kefky pre deti.
ribližne v tomto čase sa etablovala aj väčšina dnešných výrobcov elektrických kefiek. Nazrime do histórie asi najznámejších z nich: Oral-B a Philips Sonicare.
Oral-B
Už v päťdesiatych rokoch sa preslávili manuálnou kefou s revolučne mäkkými nylonovými vláknami a v roku 1978 predstavili svoju prvú elektrickú kefku D1. Tvrdosť a kvalita vlákien bola pre túto značku vždy kľúčová: už v roku 1991 získali ocenenie za indikačné vlákna, ktoré sa na ich hlaviciach objavujú dodnes. Najväčšou novinkou u značky Oral-B je magnetická technológia čistenia (určite poznáte ich modely iO) kombinujúca mikrovibrácie s oscilačno-rotačným pohybom. Potrebujete si o tejto technológii prečítať viac? Ráčte tade.
Philips Sonicare
V roku 1992 predstavili prvú sonickú zubnú kefku Ultima. Fungovala pri frekvenciách, ktoré umožňovali efektívnejšie odstraňovanie plaku pomocou rýchlych vibrácií – stieracích pohybov. V roku 2001 sa spoločnosti Philips (vtedy ešte pod značkou Philips Oral Healthcare) podarilo sonickou technológiou dobiť a ovládnuť americký trh. Obľúbené sú ich výrobky aj dnes: Philips Sonicare je najväčším svetovým výrobcom sonických kefiek a spoločne s Oral-B iO sa jeho kefky umiestňujú na popredných priečkach predajnosti po celom svete.
Poznámka na okraj: určite ste sa stretli aj s pojmom ultrasonické alebo ultrazvukové kefky. Toto označenie však nie je úplne presné: na čistenie sa používajú sonické vibrácie, ktorých frekvencia je okolo 260 – 300 Hz. Ultrazvuková zubná kefka by musela kmitať 100× rýchlejšie. Prístroje s takou vysokou frekvenciou sa používajú v zubných ordináciách, napríklad na odstraňovanie zubného kameňa, ale nie v prípade elektrických kefiek, preto sa od pomenovania ultrasonická kefka postupne upúšťa.
Za mňa najdôležitejšou funkciou je určite senzor tlaku – ľudia všeobecne veľmi tlačia na kefku s teóriou, že čím viac sa zuby vydrhnú, tým lepšie sa vyčistia… čo nie je pravda. Najdôležitejší je smer, akým sa vlákna k zubu prikladajú, a správny tlak vám potom určí sama kefka… Viem, že môžem kefku pripojiť pomocou Bluetooth k telefónu, ale osobne to nevyužívam. Verím však, že pre mnohých mojich pacientov je to prospešná funkcia. Vidia svoje čistiace nedostatky a môžu sa zlepšovať.
Začiatok 21. storočia: obdobie inteligentných kefiek a čistenie hrou
V súčasnosti dominujú trhu dva druhy technológií, magnetická a sonická technológia. Kúpiť si môžete aj oscilačné kefky, ale zdá sa, že ich časy sú už pomaly preč.
Čistenie s elektrickými zubnými kefkami je nielen bezpečné a pohodlné, ale aj zábavné. Mnohým zákazníkom už nestačí len senzor tlaku alebo časovač. Chcú mať svoje čistenie stopercentne pod kontrolou a nechcú sa pri tom nudiť. Kefky preto komunikujú s aplikáciami v smartfónoch, upozorňujú na chyby v čistení, pomáhajú dohnať hygienu ústnej dutiny k dokonalosti. A na konci vás pochvália!
Detské zubné kefky volajú do služby obľúbené postavičky z rozprávok a seriálov. Progres čistenia tak môžu deti sledovať napríklad na žraločích zuboch alebo pomocou virtuálneho maznáčika Sparklyho, ktorý ich okrem čistenia zubov naučí aj správnym stravovacím návykom a ďalším zvykom ovplyvňujúcim zdravie ústnej dutiny.
The future is now
Trvalo to skoro sto rokov, ale podarilo sa! Elektrické zubné kefky už nie sú nebezpečné monštrá pre horných desaťtisíc. Vážia zhruba 100 – 130 gramov, je na ne spoľahnutie, dovoliť si ich môže skoro každý a štúdie preukazujú, že sú v odstraňovaní povlaku efektívnejšie než manuálne kefky. Milióny spokojných používateľov po celom svete by nám určite dali za pravdu.