KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Začnite s čistením včas, vybudujete návyky jednoduchšie

Prvá kefka a zubná pasta: vyberte tie najlepšie

Je to tu! Vykukla nepatrná špička mliečneho zúbka a prichádza tak čas na prvú zubnú kefku. Aké ďalšie pomôcky budete pre svoje dieťa čoskoro potrebovať a ako ich vybrať bez zaváhania?

Zdalo by sa, že pre ten jeden, dva, tri zuby je celkom jedno, akú zubnú kefku alebo pastu kúpite. Opak je však pravdou. Verte, že tentoraz nejde o také to hrotenie. Čím skôr začnete s nácvikom skvelej ústnej hygieny, tým väčší kus práce si neskôr ušetríte. Vyskúšané za vás! 🙂

Ako vyzerá správna kefka?

  • má veľké množstvo jemných vlákien
  • vlákna sú rovno strihané
  • malým deťom vyberajte širšiu rukoväť
  • čím menšie dieťa, tým menšia hlava kefky

S dodržaním týchto 4 jednoduchých pravidiel sa pri výbere dokonalej prvej kefky na mliečne zúbky nespletiete.

Radi by ste spoznali konkrétne tipy? V redakcii sa nám najviac osvedčili kefky so širokou rukoväťou (napríklad od Jordanu). U divokejších detí oceníte ochranný krúžok, ktorý bráni zaraziť si kefku až do krku (napríklad od Mam).

Dočistiť malé detské zúbky môžete jednozväzkovou kefkou. Funguje báječne, ak vezmete naozaj zub po zube (napríklad v polohe, keď dieťa leží na chrbte a hlavu má položenú vo vašom kline).

Pozrite sa, prečo odporúčame elektrické kefky až od 3 rokov a zistite, podľa čoho ich vybrať bez mihnutia oka.

Nezabudnite detskú zubnú kefku meniť pravidelne, ideálne raz za dva mesiace (aj skôr, ak dieťa vlákna kefky rozhryzie). Po novej kefke siahnite aj po každej infekčnej chorobe (kašeľ, nádcha, viróza, nachladnutie, angína), zabránite jej návratu. To platí tak pre deti, ako pre vás.

Podľa čoho voliť zubnú pastu?

  • v prípade prvých pást vás môže zaujímať, či má/nemá sladkú chuť
  • kontrolujte množstvo fluoridov

Malé deti väčšinu pasty prehltnú. Niektorí rodičia preto vyžadujú neochutenú, nesladkú zubnú pastu, aby si deti nezvykli. Alternatívou je začať čistiť zúbky úplne bez pasty – alebo ňou len zľahka kefku „zašpiniť“.

Rozhodne kontrolujte množstvo fluoridov. Prvá detská zubná pasta by mala obsahovať maximálne 500 ppm (údaj nájdete na obale). Väčšie množstvo fluoridov zaťažuje po prehltnutí zažívanie detí a navyše by sa na zuboch mohli vytvoriť biele fliačky, ktorých ich nezbavíte (fluoróza).

U starších detí sa fluoridov už nemusíte toľko báť – posilňujú zubnú sklovinu, čo oceníte, keď deťom začnú rásť stále zuby. Pre deti od 4 do 6 rokov je adekvátne množstvo 500 – 1 000 ppm, pre deti od 7 rokov sa držte medzi 1 000 – 1 450 ppm. A nezabudnite, stačí množstvo zubnej pasty s veľkosťou hrášku.

Veľa rodičov s čistením zúbkov bojuje. Nevie, ako dieťa k čisteniu donútiť, motivovať, prilákať. Pozrite sa na osvedčené tipy.

Radi by ste chceli aj pre staršie deti zubnú pastu úplne bez fluoridov? V takom prípade sa poraďte s odborníkmi. Tí často odporúčajú pastu s hydroxyapatitom (minerál, ktorý sa nachádza v kostiach a zuboch) alebo vápnikom.

Už je čas na medzizubné kefky?

Len čo sa medzi dvoma zubmi uzavrú medzizubné priestory (najčastejšie medzi „päťkou a šestkou“), siahnite s deťmi po medzizubnej kefke. Medzizubný kaz trápi naozaj väčšinu detí – začne bolieť neskôr, ťažšie sa odhaľuje. A vyhnete sa mu jedine správnym čistením. Ak vám manipulácia s medzizubnými kefkami zatiaľ príliš nejde, začnite aspoň s flosspickmi, ktoré zoženiete aj vo verzii pre deti.

Nehľadajte vo výbere ťažkosti

Len čo si tipy pre výber prvých zubných pomôcok raz prečítate, sú nad slnko jasné. Oveľa náročnejšie býva pre všetkých unavených rodičov vytrvať a deň čo deň vyhrať boj o vyčistené zúbky. Veríme, že si s tým poradíte. So správnymi nástrojmi to koniec koncov pôjde dvakrát ľahšie.