KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Ako sa správne starať o ústnu sprchu?

Ako vyčistiť ústnu sprchu, aby nemala kaz na kráse? + VIDEO

Splnili ste si sen o pomocníčke, ktorá pozdvihne starostlivosť o zuby na vyššiu úroveň, a kúpili ste si ústnu sprchu? Gratulujeme, zdravý úsmev vám to vráti stotisíckrát. A čo si budeme navrávať – vieme, že to nebola najnižšia investícia. Prečítajte si preto, ako na jej dlhovekosť.

Ústna sprcha je užitočným doplnkom k správnej starostlivosti. Dokáže masírovať ďasná, zlepšiť ich prekrvenie, vypláchne veľké kusy nečistôt, pomôže so zubným strojčekom, pri zápale ďasien, parodontitíde, a aj keď máte zubné korunky alebo implantáty. Medzizubné kefky však rozhodne nenahradí.

Vodný kameň = kameň úrazu!

Nie je vašej ústnej sprche do spevu? Pripravte sa na šok: nezostáva stále čistá, aj keď z nej (väčšinou) strieka len čistá voda. Môže sa pokojne upchať, prestať fungovať, ako má – a dokonca, keď do nádržky pravidelne pridávame ústnu vodu, jej zanesenie môže byť o to rýchlejšie. Čo teraz?

Nuž, s nečistotami v komponentoch, nánosmi vodného kameňa alebo zákernými baktériami si sama neporadí – a tak z času na čas potrebuje aj ona našu starostlivosť. Zistite, ako môžete ovplyvniť jej výkon (a ruka v ruke zdravie dutiny ústnej).

Pustite sa do toho

Okrem pravidelného čistenia po každom použití treba ústnu sprchu aj raz za 14 dní až mesiac odvápniť – podľa toho, ako často ju používate.

„Odváp – čo?“, zaznelo vám práve v hlave? Nebojte sa, nejde o žiadnu alchýmiu. Ostatne, zrozumiteľné pokyny na vyčistenie vášho konkrétneho typu ústnej sprchy vždy nájdete v príbalovom letáku výrobcu. Je možné, že každý postup sa môže málinko líšiť.


Všeobecne však na vyčistenie využijete čistiaci prípravok Redesept a čistú vodu. Prípravok zvládne pomôcť tak s vodným kameňom, ako aj poslúži s dezinfekčnými účinkami.

Jeho dávkovanie si ľahko zapamätáte. Nasypte jednu kávovú lyžičku priamo do nádržky, naplňte ju do ⅔ teplou vodou (nie viac ako 50 °C – na to pozor) a roztok rozmiešajte. Krátko sprchu zapnite, aby sa roztok dostal aj do vnútorného systému, a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Neskôr ho cez dýzu odstráňte a ešte raz prepláchnite čistou vodou.

Ostatne, pozrite sa, aké to jednoduché je:

Zabudli sme zmieniť ešte jeden dôležitý fakt – ústna sprcha je, na rozdiel od zubnej kefky, karieristka. A chce pre vás pracovať dlho. Preto okrem odvápnenia nezabúdajte po každom použití vyprázdniť aj nádržku, teda odstrániť zvyšnú vodu, ktorá sa inak stane liahňou baktérií.

Očista – dočista!

Pravidelnú očistu už máme, ale čo keď chceme ísť viac do hĺbky? Každé 3 mesiace môžete ústnej sprche dopriať aj kompletnú očistnú kúru. Ako na to?

  • Je to síce jasné, ale náhoda môže kopať 🙂 – pred čistením ústnej sprchy si skontrolujte, či ste odpojili kábel od zásuvky.

  • Skontrolujte si v návode, že väčšie hĺbkové čistenie jej naozaj môžete dopriať – prípadne, či výrobca odporúča zhodný postup.

Kedy vymeniť trysky? Tie „klasické" každých 6 mesiacov, tie so štetinkami 3 mesiace – časom sa vlákna strapkajú, čo znižuje ich účinnosť. A nezabudnite si kúpiť vlastnú dýzu pre každého člena rodiny, ak ústnu sprchu zdieľate. Nech si nezdieľate aj baktérie.

  • Ak máte domáci model sprchy, vyberte nádržku a umyte ju ručne v mydlovej vode. Prípadný ventilček následne preplachujte zhruba 30 – 45 sekúnd pod teplou tečúcou vodou.

    Pri niektorých typoch, naopak, výrobca odporúča umývať nádržku v umývačke – vyhnite sa však tepelnému sušeniu.

  • „Útroby“ ústnej sprchy vyčistite 1 – 2 lyžicami bieleho octu – nalejte ho do nádržky a doplňte po okraj teplou vodou. Zapnite sprchu a nechajte všetku tekutinu odtiecť. Potom naplňte iba čistou teplou vodou, znovu zapnite sprchu a ešte raz prepláchnite.

  • Zložte trysku a pripravte jej kúpeľ. Do nádoby napustite 2 diely vody a 1 diel peroxidu vodíka alebo bieleho octu. Ponorte ju na 5 minút a potom ju poriadne opláchnite pod teplou vodou. Medzičasom si môžete spočítať, či už nenastal čas na výmenu trysky.


  • Ak je rukoväť ústnej sprchy odnímateľná a je možné ju namočiť (zistíte opäť v návode), ponorte ju do nádoby s 2 dielmi vody a 1 dielom bieleho octu na 5 – 7 minút. Následne ešte raz opláchnite teplou vodou..

  • Nakoniec sprchu zložte a vonkajšiu časť očistite handričkou s jemným čistiacim prostriedkom (hlavne nie tekutý piesok, nech si zbytočne nezničíte povrch). A je to hotové!

Akú životnosť má (vaša) ústna sprcha?

Závisí od častosti používania a od konkrétnej značky. Väčšina modelov by s nami (podľa výrobcov) mala pobudnúť 12 – 24 mesiacov. Ak ste však stavili na kvalitnú sprchu hneď na začiatku, môže vám aj vďaka správnej údržbe vydržať až niekoľko rokov.

Ústna sprcha – jedlo prchá

Vidíte, nie je to žiadna raketová veda, a vďaka takej starostlivosti vás (s trochou nadsádzky) ústna sprcha aj prežije. Mimochodom – chcete zistiť, či sprchu používate správne? Pripravili sme pre vás článok, ktorý možno odkryje ďalšie dôvody, prečo ju používať každý deň. A teraz už 3× hurá pravidelnému sprchovaniu zubov.


Bc. Veronika Nováková
autor článku

Bc. Veronika Nováková

redakcia Nazuby.eu

8. novembra 2019

Jindřiška Gališová
garant článku

Jindřiška Gališová

redakcia Nazuby.eu

8. novembra 2019

  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11717974/#idh12817-sec-0027
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22779218/
  • https://www.waterpik.com/product-support/articles/how-to-clean-waterpik-water-flosser-vinegar/