Zúbková víla radí: čo musíte vedieť, kým vylezú prvé zúbky
Ruka v ústach, ohrýzanie všetkého okolo, more slín, neposedné bábätko, napuchnuté ďasná, nádcha aj zvýšená teplota. Znie vám to povedome? Je dosť možné, že čoskoro privítate u svojej ratolesti prvý zúbok. Kedy rastú prvé zuby, za akých okolností zbystriť a ako sa o ne starať? Nebojte sa, nenecháme vás v tom a prvými krôčikmi ústnej starostlivosti vás prevedieme. Ráčte ďalej!
Kde a kedy rastú prvé zuby?
Stretnutie s prvými zúbkami väčšina detí zažije niekedy okolo pol roka veku. Niektorým bábätkám začnú zuby rásť už v troch mesiacoch, u iných ešte vo veku jeden rok nenájdeme jediný prerezaný zúbok. Zbystriť by ste však mali vo chvíli, keď vášmu potomkovi ťahá na dva roky a jeho ďasná stále zívajú prázdnotou. V takom prípade neváhajte a navštívte detského stomatológa, ktorý pomôže prísť záhade neprerezaných zúbkov na kĺb.
Ktoré zuby rastú ako prvé? Úplne prvé väčšinou na svet vykuknú dolné jednotky (rezáky), ale ako už to býva s deťmi: máločo je naozaj pevne dané, a tak sa môžu najskôr objaviť pokojne aj iné zuby, napríklad aj štyri naraz, alebo, naopak, len jeden. Zúbky môžu rásť aj na striedačku, niektorým prerezanie potrvá pár dní, iným zas pár týždňov.
Vedeli ste, že existujú dokonca aj prípady, keď sa dieťa s prvými prerezanými zubami už narodí? Takému chrupu sa hovorí predmliečne zuby a obvykle mu chýbajú korene, čo uľahčuje jeho hladké odstránenie
Zachovejte klid a nesrovnávejte se s jinými dětmi a počty jejich zubů. Dopadne to dobře, nebojte.
Už je to tu!
Akokoľvek je všetko individuálne, zhruba v troch rokoch by vaša ratolesť mala mať kompletný dočasný (mliečny) chrup, ktorý zahŕňa celkovo 20 zubov.
Najobvyklejší scenár ich prerezávania je nasledujúci:
- 4–7 mesiacov: dolné prvé rezáky (jednotky)
- 6–12 mesiacov: horné prvé rezáky (jednotky)
- 9–12 mesiacov: dolné dvojky
- 9–13 mesiacov: horné dvojky
- 12–16 mesiacov: prvé stoličky (štvorky) hore aj dole
- 16–22 mesiacov: horné aj dolné očné zuby (trojky)
- 20–30 mesiacov: druhé stoličky (päťky) hore aj dole
Masáž ďasien, ľadovanie, hryzadlá... Ako to urobiť, aby ste obdobie rastu prvých zúbkov prežili bez stresu a bez bolesti? Tipy na nezaplatenie nájdete v našom sprievodcovi prerezávaním mliečnych zúbkov.
Aby bol výpočet úplný, zmieňme aj ďalšie zuby. Teda tie, ktoré vyrastú len raz a už sa nenahradia. Kedy a kde čakať ďalšie prírastky do zbierky stáleho chrupu?
- 6 rokov: prvé stále stoličky (šestky)
- 11–13 rokov: sedmičky
- 17 – ? rokov: osmičky (nemusia sa objaviť vôbec alebo len v obmedzenom počte, môžu robiť neplechu aj vo vyššom veku: proste „zuby múdrosti“, poznáte to.)
Zhruba v šiestich rokoch štartujú starosti so zubami nanovo. Začína totiž postupná výmena mliečneho chrupu za stály.
Poradie výmeny zubov je podobné ako ich prerezávanie, tu najprv prvé rezáky (jednotky), potom dvojky, prvé stoličky, očné zuby (trojky) a nakoniec druhé stoličky (päťky). Takisto aj tu platí, že každé dieťa je originál a na nejaké stále pravidlá sa spravidla obmeňujúce sa zuby veľmi nehrajú.
Ako čistiť prvé zúbky
Že jeden zub nepotrebuje vašu pozornosť? Ale kdeže. I na jednom jedinom zube sa páči baktériám povlaku. Na nič preto nečakajte a začnite s čistením. Čím skôr si naň vaše dieťa zvykne, tým lepšie. Hravo ho potom udržíte aj v období/-iach vzdoru.
Zvlášť v prípade prvých stálych stoličiek, ktoré sa objavujú spoločne s prvými obmeňujúcimi sa zubami, zaznamenávajú lekári vďaka ich dlhšej kariére v ústach zvýšenú kazivosť. Predíďte tomu a postarajte sa o ne naplno.
Ako na to? Nie je to žiadna veda, pozrite:
Na začiatku nebudete potrebovať veľa, dokonca ani pastu. Na pomoc si však rozhodne vezmite kvalitnú kefku s malou hlavičkou a veľmi mäkkými vláknami. Ako vybrať tú najlepšiu kefku na prvé zúbky? Poradíme.
Veľmi populárne sú v poslednom čase silikónové kefky, tzv. „prsťáčiky“, ktoré sú skvelou pomôckou pri prerezávaní zubov: pomocou jemnej masáže dokážu zvýšiť prekrvenie boľavej oblasti a znížiť bolestivosť aj opuch ďasna. Na čistenie zúbkov sa však nehodí/b>.
Nočné dojčenie – zubov trápenie?
Sladké mlieko a nižšia produkcia neutralizujúcich slín sú príčinou častých obáv z nočného dojčenia. Materské mlieko má však na svojej strane silné zbrane: antibakteriálne účinky a more užitočných enzýmov. Štúdie ukazujú, že plne dojčené deti vykazujú menšiu kazivosť zubov, a tak obavy ani predčasný odstav nie sú na mieste. Ak zúbky pred spaním (aj po ňom) dôkladne vyčistíte, nemusíte sa ničoho báť.
K zubárovi vo veku jedného roku
Zrkadlá, kreslo jazdiace nahor a nadol, smiešne zväčšeniny zubov a odmena vo forme samolepky, tetovačky alebo napríklad pečiatky. Návšteva detského stomatológa nemusí byť utrpenie pre vás ani pre vaše deti. Len treba začať čo najskôr, ideálne okolo prvých narodenín dieťaťa. Vyhnete sa tak problémom prameniacim zo zanedbanej starostlivosti a zároveň dieťa zvyknete na to, že ordinácia je bezpečné prostredie a preventívna prehliadka prirodzená vec.
Prečo mať zdravý (hoci dočasný) chrup
Možno sa pýtate, prečo venovať toľko pozornosti zubom, ktoré aj tak za pár rokov vypadnú. Dočasný chrup však nie je len nejaká „skúšobná verzia“ dospelých zubov. Existuje najmenej 6 dobrých dôvodov, prečo udržiavať mliečne zuby v špičkovej kondícii. Tu sú:
Okolo detských zubov a starostlivosti o ne sa točí hŕba mýtov aj poloprávd a mnohí rodičia potom robia zbytočné chyby. Preverte, či medzi nich náhodou nepatríte aj vy.
Komplexná výživa: zdravé mliečne zuby umožňujú deťom efektívne žuvať rôznorodú potravu, čo je kľúčové pre získavanie živín potrebných na zdravý vývoj.
Podpora rozvoja reči: správne zarovnané a zdravé prvé zuby pomáhajú deťom naučiť sa správne vyslovovať hlásky a slová.
Správny ortodontický vývoj: mliečne zuby „držia miesto“ v čeľusti dospelým zubom. Ak dôjde k predčasnej strate zuba pre kaz alebo iné problémy, môže to viesť k nesprávnemu postaveniu stáleho chrupu a následnej potrebe liečby pomocou zubného strojčeka.
Predchádzanie budúcim problémom: zanedbávanie ústnej hygieny môže viesť k zubnému kazu a infekciám, pričom baktérie z pokazených mliečnych zubov sa môžu rozšíriť na neprerezaný stály chrup.
Ovplyvnenie štruktúry tváre: zdravý a kompletný dočasný chrup prispieva k rozvoju tvárových svalov, pomáha formovať detský úsmev a zaisťuje správne postavenie čeľustí.
Vytvorenie správnych návykov ústnej hygieny: čistením od raného detstva vytvárate dieťaťu základ pre celoživotné návyky v oblasti ústnej hygieny.
Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku
Vieme, že začiatky čistenia nie sú úplne ľahké. Verte však, že o čo ťažšie sa môže všetko zozačiatku zdať, o to viac to potom stojí za to. Až budú staršie, možno vám nepoďakujú priamo vaše ratolesti (poznáme deti), ale ich zuby rozhodne áno.