Zrkadlo, zrkadlo… Ako na biele zuby a žiarivý úsmev?
Bielenie zubov má veľa podôb. Môže pripomínať kúzlo, keď mávnutím prútika získate vysnený žiarivý úsmev, ale aj márne pokusy s nulovým výsledkom, pri ktorých budete radi za nedotknuté zdravie zubov. Pozrime sa mu na zúbok!
Chcem biele zuby. Ako začať
Krok prvý: zdravie
Prvým krokom smerujúcim k bieleniu zubov by mala byť návšteva stomatológa. Základnou podmienkou pre úspešné a bezpečné bielenie je totiž dokonale zdravý chrup a ďasná. Či už túžite po ordinačnom, kombinovanom alebo domácom bielení zubov, nesmiete mať v ústach žiadne neošetrené zubné kazy, rany a iné neplechy.
Zároveň by ste mali poznať zdravotný stav svojich ďasien a ďalšie limity vyplývajúce z celkovej kondície chrupu. Častou témou komplikujúcou bielenie je napríklad citlivosť zubov alebo zápal ďasien (gingivitída).
Krok druhý: odtieň
Aby ste dosiahli požadovaný odtieň chrupu, musíte zohľadniť jeho aktuálnu farbu a ideálne sa dopátrať aj príčin nežiaduceho zafarbenia zubov. I s týmto vám poradí zubár alebo dentálna hygienička.
Ak vás trápia pigmentové škvrny (vonkajšia pigmentácia), možno bude stačiť šetrná depurácia alebo pieskovanie (Air-Flow) u hygienistky, upravenie stravovacích a čistiacich návykov, prípadne šetrná bieliaca pasta.
Ak však túžite po zmene odtieňa ako takého, bielenie zubov doma vám jedinečné výsledky neprinesie. Dokáže totiž odstrániť iba povrchové zafarbenie zubov. Zato profesionálne bielenie zubov vám môže zosvetliť úsmev až o 5 odtieňov! Neveríte? Prečítajte si rozhovor rozhovor s dentálnou hygieničkou Luciou Zídkovou, DiS., ktorá vyvracia nejeden šialený mýtus o bielení.
Chemická vsuvka: látky v zložení bieliacich produktov a čo dokážu
Pri prechádzaní širokej ponuky bieliacich zubných pást a ďalších prostriedkov na domáce bielenie zubov môžete ľahko nadobudnúť pocit, že aby ste si dokázali vybrať, musíte mať za sebou niekoľko semestrov na FCHPT. Nemusíte. Najpoužívanejšie bieliace látky na trhu sme preskúmali za vás:
Peroxidy
V bielení zubov sa používajú dva typy peroxidov, peroxid vodíka a karbamid peroxid. Ich účinok spočíva v uvoľnení aktívneho kyslíka, ktorý prenikne cez sklovinu a mení vnútorné zafarbenie zuba. Sú to naozaj účinné látky na bielenie zubov, ale na domáce bielenie je ich obsah vo voľne predajných výrobkoch regulovaný. Prečo? O tom sme písali tu.
Abrazívne (brúsne) látky
Nájdete ich v zložení prevažnej väčšiny bieliacich zubných pást. Nedokážu priamo bieliť, ale iba obrúsiť povrchové pigmentácie zo skloviny. Hodnota abrazivity zubnej pasty sa označuje skratkou RDA (nájdete ju väčšinou na zadnej strane tuby). Ak máte citlivé zuby, mali by ste si na túto hodnotu dávať pozor a používať skôr menej abrazívne pasty alebo sa, ešte lepšie, poradiť so stomatológom.
Existuje najlepšia bieliaca zubná pasta a je bezpečná? Koľko abrazívnych látok by mala obsahovať, aby bola vhodná na častejšie používanie? Tade k novým vedomostiam.
Bieliace pasty by sa práve vďaka abrazívam nemali používať nepretržite. Majú byť skôr doplnkom starostlivosti o bieloskvúce zuby (napríklad na udržanie výsledkov bielenia), nie primárnym prostriedkom na dosiahnutie belšieho úsmevu. A to mnohým z nás bohato stačí.
Enzymy
Čím ďalej populárnejší pomocníci čistoty, ktorí prinášajú zlepšenie ústneho mikrobiómu a vytvorenie prostredia nepriateľského pre baktérie povlaku. Ide o bielkoviny, ktorých špecializáciou je urýchľovať procesy (v našom prípade ide napríklad o rozklad cukrov alebo prirodzený boj s patogénmi). Medzi enzýmy najčastejšie používané v oblasti ústnej hygieny patria:
Lysozým: prirodzene sa vyskytuje v slinách, krvnej plazme alebo napríklad v materskom mlieku. Má antibakteriálne a protizápalové účinky, vďaka ktorým prispieva k boju proti povlaku a paradentóze.
Glukóza oxidáza: urýchľuje rozklad cukru glukózy za vzniku peroxidu vodíka. Pomáha tak obmedzovať škodlivé baktérie v ústach a predchádzať vzniku povlaku a povrchovému zafarbeniu zubov.
Proteolytické enzymy (proteázy): majú protizápalové účinky a dokážu štepiť bielkoviny prispievajúce k tvorbe povlaku a zlému dychu (halitóze).
Zaujali vás títo mikroskopickí superhrdinovia? Prizvite ich na čistenie a preskúmajte zubné pasty s enzýmami sami:
Mikroperličky
amätáte na tie polopriehľadné pasty s roztomilými minigranulkami? Predtým veľmi populárne mikroperličky sa v poslednej dekáde ocitli pod drobnohľadom z dôvodu podozrenia na ničenie životného prostredia.
Zatiaľ čo ich podoba v nultých rokoch bola spojená s mikroplastmi a skôr nepresvedčivým (ale relatívne šetrným) abrazívnym účinkom, dnes sa používajú skôr ako nositelia chuti –maličké rozpustné guľky s osviežujúcou príchuťou, ktorá sa pri čistení uvoľní v ústach. Bieliace účinky v pastách s mikroperličkami potom väčšinou zaisťujú iné zložky, napríklad enzýmy.
Domáce bielenie: výhra alebo trápenie?
Nebuďte sklamaní, že výsledkom v zubnej ordinácii sa domáce bielenie nemôže rovnať. Tak v šetrnosti, financiách, ako ani vo výsledkoch a dĺžke udržania bielej farby.
Jahody sa solia (nie so šľahačkou), kokosový olej alebo kurkuma… V kuchyni to možno znie sľubne, ale cenu za najlepší recept na bielenie by tieto babské rady z internetu určitě nevyhrály. určite nevyhrali. Prečítajte si náš článok o tom, ako chcú ostatní získať biele zuby (a čo sa tým dá spôsobiť).
Ak však napriek tomu túžite po udržaní krajšieho odtieňa zubov z pohodlia domova, plánujete dodržiavať kroky v návode a nechcete zbytočne prekračovať týždenný limit používania, veríme, že bieliace pasty, púdre, perá aj voľne predajné bieliace súpravy vám môžu stačiť.
Profi bielenie: krásny úsmev a bezpečie pre zuby
Aké teda máte možnosti, ak chcete výraznejšie zmeniť odtieň chrupu? V zásade sú dve: ordinačné a kombinované bielenie.
Ordinačné bielenie znamená, že profesionál vám vybieli zuby rovno v ordinácii v priebehu jedného alebo viacerých sedení (v závislosti od toho, akú zmenu očakávate a s akým odtieňom prichádzate).
O niečo dlhodobejšie výsledky prináša kombinované bielenie. Funguje takto: na prvej návšteve vám odborník zhotoví odtlačky (nič príjemné, ale zvládnuť sa to dá), v niektorých ordináciách sa zuby len naskenujú špeciálnou kamerou a odtlačky sa ani zhotovovať nemusia. Pri ďalšom stretnutí potom dostanete účinnejšie produkty na profesionálne použitie, na mieru vyrobené nosiče a podrobný návod, ako postupovať ďalej. Bieliace gély si potom aplikujete sami doma podľa pokynov. Po „domácej“ kúre, ktorá trvá obvykle 2 až 3 týždne, nasleduje dobielenie v ordinácii.
Akokoľvek to znie neúprosne, ani profesionálne bielenie nie je vhodné úplne pre každého. Niekedy sa hodí počkať, inokedy stačí dôkladne sa pripraviť alebo konzultovať svoje zámery s lekárom. O najčastejších otázkach týkajúcich sa bielenia sme písali tu.
ajväčšou výhodou profesionálneho bielenia je dohľad odborníka. Zohľadní všetky špecifiká vášho chrupu, postará sa o to, aby zuby boli pred bielením (a teda aj po ňom) v poriadku a aby túžba po bielom úsmeve nenapáchala viac škody než osohu. Vďaka precíznym znalostiam anatómie aj dostupných technológií potom spoločne vyberiete ten najlepší a skutočne funkčný spôsob bielenia.
Bielením to nekončí
Ako to už v prípade zubov býva, k spokojnosti potrebujú trochu pozornosti. Hoci toto je článok o bielení, a dnes kladieme na vzhľad väčší dôraz než kedykoľvek predtým, dokonale biely úsmev nie je to najdôležitejšie. Tým sú zdravé zuby bez bolesti a iných ťažkostí. Odmeňte sa im za vernú službu každodenným starostlivým čistením a máte vyhraté! A ak vás aj tak bude trápiť ich trochu žltší odtieň, zverte sa do rúk odborníka.