Možnosti odstraňovania zubného kameňa
Zubný kameň sa v určitom množstve tvorí každému z nás. Vzniká mineralizáciou neodstráneného zubného povlaku. V krajných prípadoch spôsobuje zápaly ďasien, napáda závesný aparát zuba a môže zapríčiniť aj jeho vypadnutie. Týmto závažným problémom ale môžeme ľahko predchádzať.
Odstránenie zubného kameňa najčastejšie vykonávajú dentálne hygieničky. Preto vás zubný lekár zvyčajne odkáže priamo na ne. Sami lekári ho tiež môžu vykonávať, ale zvyčajne im na to z kapacitných dôvodov nezostáva priestor.
Precízna ručná klasika
Najznámejším ručným nástrojom na odstraňovanie zubného kameňa je škrabka na zubný kameň. Tá vyzerá ako malý háčik. Vďaka ktorému sa lekár alebo hygienička dostanú pod nános zubného kameňa a jednoduchým ťahom ho odstráni. Táto metóda je vhodná predovšetkým na odstraňovanie zubného kameňa z medzizubných priestorov alebo priestorov pozdĺž ďasien.
Jedná sa o veľmi precízny spôsob, ktorý je zároveň k zubom dostatočne šetrný. Má aj svoje negatíva. Vyžaduje značnú zručnosť odborníka a je pomerne časovo náročný. Myslíte si, že si takto odstránite kameň sami doma? Tak na to zabudnite. V niektorých veciach je naozaj potrebné spoľahnúť sa na skúšenú ruku špecialistov.
Rýchlejšie ošetrenie pomocou ultrazvuku
Metóda odstraňovania zubného kameňa pomocou ultrazvuku už nie je tak ľahko predstaviteľná. Špeciálny prístroj prenáša cez koncovku ultrazvukové vlny, ktoré rozbíjajú vrstvy zubného kameňa. Tieto prístroje sa používajú na odstraňovanie nadďasnového aj podďasnového zubného kameňa. Pre naozaj dokonalé ošetrenie je nutné ešte detailné očistenie ručnými nástrojmi.
Ultrazvukové odstraňovanie zubného kameňa je rýchle, ale skúsenosť ošetrujúceho je tu potrebná úplne rovnako. Po ošetrení sa môže u niektorých parientů objaviť dočasná citlivosť zubov, ktorá ale po čase odoznie.
Rozpustenie zubného kameňa
Špeciálny prístroj na odstraňovanie zubného kameňa pomocou vody a rozpúšťacích roztokov sa nazýva vector. Jedná sa o bezbolestnú metódu, ktorá sa však používa iba na dočistenie priestorov medzi zubom a ďasnom, kde najčastejšie dochádza k zápalom, a nasleduje teda po čistení ultrazvukom alebo pomocou ručných nástrojov.
Najväčšou výhodou tejto metódy je bezbolestnosť a možnosť dočistiť zuby aj na ťažko dostupných miestach. Tento prístroj nepatrí k štandardnej výbave zubných ordinácií a zvyčajne je toto ošetrenie tiež najdrahšie.
Dá sa tomu predchádzať?
Vo väčšine prípadov sa dá vzniku veľkých nánosov zubného kameňa predísť správnou technikou čistenia zubov. Ak sa Vám zubný plak alebo zubný kameň usádza opakovane, je potreba pre detailné dočistenie jednotlivých zubov používať jednozväzkovú kefku. Ako pomocou nej správne čistiť zuby? Pozrite sa na náš článok s návodným videom.
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu