Ako spoznať opotrebovanú medzizubnú kefku
Rovnako ako u klasickej kefky je potreba aj u tej medzizubnej dbať na jej kondíciu. Opotrebováva sa pomerne rýchlo a bez včasnej výmeny nebude kvalitne čistiť.
V čom je zubná kefka jedinečná
Na klasickej medzizubnej kefke nájdeme veľmi jemné vlákna. Ich úlohou je odstrániť z mezizubného priestoru zvyšky jedla, povlaku a tiež jemne masírovať ďasná. Dôvodom pre včasnú výmenu je najmä kvalita čistenia. Zohýbaná vlákna sa nedostanú dostatočne tesne k zubu, aby odstránila zubný plak, a jeho neodstránenie môže spôsobiť rôzne problémy. Od zubného kameňa, poťažmo zápalu ďasien, až po zubný kaz.
Akú kefku si zvoliť a kedy ju zahodiť
Do medzizubných priestorov má ísť vhodná veľkosť kefky zaviesť pomerne tuho. Aj preto sa vlákna opotrebujú už počas niekoľkých dní. Odporúčaná doba výmeny medzizubnej kefky je po 7 až 10 dňoch. V prípade, že správne používame viac veľkostí, sa kefka môže opotrebovávať pomalšie.
Že má medzizubná kefka to najlepšie za sebou spoznáme podľa ohnutých a rozštiepených vlákien. Opotrebenie je zvyčajne viditeľné aj na drôtiku, ktorý po čase používania už nie je rovný. Schválne si skúste vedľa seba porovnať týždeň používanú medzizubnú kefku s novou — sami spoznáte, že ta stará patrí už len do koša.
Základom ústnej hygieny je ale aj správna a neopotrebovaná klasická zubná kefka. Ako vyzerá ta vaša? A viete, že nová by mala byť ako homár?
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu