Malá telom, veľká funkciou: jednozväzková kefka. Poradíme, ako na ňu + VIDEO
Jednozväzková (alebo taktiež single, sólo) zubná kefka je pomocník na nezaplatenie. Dočistí ťažko prístupné miesta, poradí si s fixnými zubnými strojčekmi, zubnými náhradami aj s prekríženými zubmi. Poradíme vám, ako ju používať, aby ste jej schopnosti využili naplno.
Na čo slúži jednozväzková kefka?
„Zase ďalšia kefka?“, hovoríte si možno. Už sme si povedali, že okrem klasickej kefky, či už manuálnej, alebo elektrickej, sú na stopercentnú ústnu hygienu potrebné ešte medzizubné kefky. A sólo kefka už je len takou čerešničkou na torte. Používame ju úplne nakoniec, na dočistenie najťažšie dostupných miest, na ktoré je klasická kefka veľmi veľká a medzizubná kefka príliš špecializovaná.
Najčastejšími pôsobiskami jednozväzkovej kefky sú tak zuby múdrosti, zadné (distálne) strany stoličiek, okolie ďasnovej línie alebo miesta, kde zuby rastú cez seba. Skvele poslúži aj v starostlivosti o drobné detské zúbky (vrátane prerezávajúcich sa zubov) a o chrup s korunkami, mostíkmi alebo fixnými zubnými strojčekmi.
Samozrejme, nič vám nebráni po sólo kefke siahnuť kedykoľvek počas dňa či už doma, na detskom ihrisku, alebo v kancelárii pri počítači. Ostatne, vojde sa do každej kabelky alebo batohu a je tak vždy pripravená stretnúť sa so zubným povlakom.
Kefka miesto popcornu
Vedeli ste, že jednozväzkovej kefke sa hovorí aj televízna kefka? Dôvod je prostý: pretože ju môžeme používať bez pasty a väčšinou večer, je možné si s ňou zuby čistiť napríklad pri sledovaní obľúbeného seriálu alebo čítaní knižky. Škvrny od pasty v posteli ani na gauči nehrozia a výmena chrumiek za zlepšenú ústnu hygienu prospeje životospráve aj zubom. Skrátka sa pohodlne posaďte, nechajte hlavu odpočívať a čistite.
Ako používať jednozväzkovú kefku
Ako na ňu? Nie je to nič zložité, technika čistenia je totiž pomerne intuitívna – pozrite!
Kefku namočte vo vode. Zubnú pastu netreba, už ste ju použili s klasickou kefkou.
Kefku priložte k zubu pod uhlom 45°. Vlákna smerujte medzi zub a ďasno.
Na kefku jemne zatlačte, aby sa vlákna rozprestreli viac do strán.
Čistite jemnými vibračnými pohybmi. Ak vám to robí problém, pokojne začnite malými krúživými pohybmi. K vibráciám sa dopracujete neskôr.
Vyčistite každý zub zvlášť. Najprv okolie styku ďasna a zuba (ďasnového žliabku), potom vnútorné, vonkajšie a žuvacie plochy zuba vrátane častí, kde sa zub stretáva so svojím susedom.
Čistenie vám zaberie rovnaký čas ako s klasickou kefkou, teda zhruba dve minúty.
Po čistení kefku opláchnite a nechajte vyschnúť na vzduchu.
Zubná kefka nie je karierista. Platí to aj v prípade sólo kefky, jej služba preto trvá najdlhšie tri mesiace. Po uplynutí tohto obdobia ju vymeňte za novú, v prípade opotrebovaných vlákien pokojne aj skôr.
Nie ste si istí použitím jednozväzkovej kefky? Stomatológ alebo dentálna hygienička vám iste radi pomôžu. Nemusíte si hneď dojednávať zvláštnu schôdzku: správnu techniku čistenia si stihnete ukázať aj na bežnej preventívnej prehliadke.
Ak vám zubný lekár odporučil používať jednozväzkovú kefku, stalo sa tak najskôr pre nedostatočné odstraňovanie zubného plaku. Následky môžu byť vážne: zubné kazy, odhalené krčky zubov, krvácajúce ďasná alebo dokonca parodontitída. Jednozväzková kefka je jedna z pomôcok, ktorá vám pomôže týmto problémom predísť. Skvele sa hodí aj na dočisťovanie po extrakcii zubov, napríklad ťažko prístupných osmičiek.
Pre koho sa hodí?
Jednozväzkové zubné kefky sa hodia bez preháňania pre každého. Vďaka malej hlavičke sú ideálne na čistenie aj tých najmenších detských zúbkov. Dokážu skvele ošetriť prerezávajúci sa chrup a vôbec pritom nezáleží na tom, či máte pol roka alebo dvadsať a trápia vás prvé zúbky alebo nekonečne dlho prerezávajúce sa osmičky. Na starostlivosť o detské zúbky, prerezávajúci sa chrup a dočisťovanie zubov bez zvláštnych potrieb sa najlepšie hodí sólo kefka s;kratšími vláknami.
Ak nosíte fixný zubný strojček, korunky alebo implantáty, vyberajte kefky s dlhšími vláknami. Vďaka nim sa lepšie dostanete do miest okolo zámkov zubného strojčeka a taktiež do priestorov v okolí implantátov. Kúpiť si môžete aj špeciálne súpravy na starostlivosť o chrup so zubným strojčekom alebo s implantátmi (obsahujúce okrem špeciálnych medzizubných pomôcok aj jednozväzkové kefky).
Najskôr už tušíte, či potrebujete kratšie či dlhšie vlákna, ako to však spoznať na jednotlivých kefkách? Niektoré značky majú dĺžku zakódovanú priamo v názve. Curaprox používa kódovanie: sólo kefky nájdete pod názvami CS 1006 a CS 1009, pričom čísla na konci označujú dĺžku vlákien, teda 6 a 9 mm. TePe nerozlišuje medzi „short“ a „long“ v názve, ponúka však bežnú sólo kefku Compact Tuft a Universal (Implant) Care s dlhšími vláknami.
Akú jednozväzkovú kefku vybrať?
Ako sme si povedali, výber sólo kefky záleží na zuboch, o ktoré sa staráte. Je rozdiel, či čistíte detské zúbky alebo chrup so zubným strojčekom. Okrem dĺžky a tvrdosti vlákien sa môžete riadiť taktiež podľa značky.
Najpredávanejšími a zároveň aj najlepšie hodnotenými jednozväzkovými kefkami sú momentálne u nás v Nazuby jednoznačne značky Curaprox a TePe, vybrať si však, samozrejme, môžete aj jiného výrobcu. Určite nič nepokazíte, ak dáte na odporúčanie lekára, priateľov, rodiny alebo vyberiete kefku s overenými užívateľskými recenziami.
Zuby ako z televízie. Vďaka televízna kefko!
Určite ste si niekedy všimli, aké krásne a zdravé zuby majú hrdinovia strieborného plátna. Odteraz už ich nemusíte len pasívne sledovať na obrazovke, s jednozväzkovou kefkou dotiahnete čistenie svojich zubov takmer k dokonalosti a umožníte jasnejšie zažiariť aj svojím zubom. Nechce sa od vás nič viac, než posadiť sa k televízoru so sólo kefkou v ruke (a nezabudnúť ju použiť, samozrejme). Napríklad sa jej hovorí „televízna“ aj preto, že budete mať zuby ako z televízie.