KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Aké sú účinné zložky ústnych vôd?

Ústne vody sú veľkým hitom. Osviežujú dych, bránia usadzovaniu zubného povlaku a špeciálne druhy majú aj vplyv na zlepšenie stavu Vašich ďasien. Ktoré zložky ale hľadať v zložení ústnych vôd, aby ste si naozaj vybrali tú, ktorá bude pre Vás najlepšia? Tak to sa dočítate v našom článku.

Účinné zložky ústnych vôd
Účinné zložky ústnych vôd

Možno nemáte vo zvyku skúmať zloženie ústnej vody, ale možno by ste mali zablúdiť na zadný obal. Teda aspoň pokiaľ chcete vedieť, či Vaša ústna voda obsahuje účinné látky. A ktoré to sú? Tak na to sa pozrieme

Hojne používaná zložka – alkohol

Nájdete ho v mnohých ústnych vodách, aj napriek tomu je ale potrebné si naň dávať pozor. Veľké množstvo alkoholu v ústnej vode síce môže pomôcť zlikvidovať baktérie aj zápach, ale môže aj ústnu dutinu vysušiť, a tým sa zvyšuje riziko vzniku nového zápachu zo suchých úst. Pozor by si mali dávať aj tehotné ženy, ktorým nie sú ústne vody s alkoholom odporúčané.

Opakom sú logicky ústne vody bez alkoholu. Tých je už na trhu dostatok a siahnuť by po nich mali osoby s citlivou ústnou dutinou, tehotné ženy alebo osoby podstupujúce onkologickú liečbu.

Extrakty prírodných silíc - tymol, eukalyptol, methylsalicylát

Znižovať riziko vzniku zubného povlaku je väčšinou našou základnou požiadavkou, ktorú na ústnu vodu máme. Práve extrakty prírodných silíc sú zložkami, ktoré majú výrazné antibakteriálne účinky. Redukujú tak množstvo zubného povlaku, prispievajú k ochrane ďasien a tiež sa starajú o svieži dych.

Tieto ústne vody sú vhodné pre osoby od 12 rokov, ale môžu ich používať aj tehotné ženy, diabetici, kardiaci alebo osoby podstupujúce chemoterapiu a rádioterapiu. 

Fluorid sodný pre silnejšie zuby

Túto zložku pozná asi každý z Vás najmä zo zubných pást. Dnes ale fluoridy obsahuje aj väčšina ústnych vôd, a to najmä preto, lebo pomáha chrániť zubnú sklovinu a podporuje jej remineralizáciu.

Aj na fluoridy je ale potrebné dávať si pozor hlavne u detí. Deti by mali používať zubné pasty a ústne vody s primeraným množstvom fluoridov, pretože pri zvýšenom príjme fluoridov hrozí fluoróza. Nízke hodnoty fluoridov v ústnych vodách sú 100 až 220 ppm. Vyššie hodnoty potom používajú osoby s citlivejšími zubmi alebo so sťaženou ústnou hygienou (fixné strojčeky).

Ďalšie látky, ktoré v zložení ústnych vôd nájdete

Usadzovaniu zubného povlaku a následného vzniku zubného kameňa Vás ušetrí ústna voda s obsahom chloridu zinočnatého. Používať ústne vody s obsahom tejto látky sú vhodné napríklad pre diabetikov alebo pre osoby, ktoré užívajú lieky na osteoporózu.

Pri zvýšenej citlivosti zubov alebo otvorených dentínových kanálikoch hľadajte v zložení ústnych vôd šťavelan draselný. Ten prispieva k uzatváraniu dentínových kanálikov, a tým znižuje citlivosť zubov.

V niektorých ústnych vodách dnes tiež môžete nájsť xylitol. To je prírodné sladidlo, ktoré znižuje tvorbu kyselín v zubnom povlaku, a tým prispieva k zníženiu rizika vzniku zubného kazu. Používať ústne vody so xylitolom sa preto odporúča najmä osobám, ktorým sa viac utvára zubný povlak alebo trpia na vyššiu kazivosť zubov.

A ako ústnu vodu vybrať?

Ústne vody je najlepšie vyberať na základe problémov, ktoré so zubami máte. Potom prichádza na rad rozhodnutie, či zvoliť ústnu vodu s alkoholom alebo bez neho a na záver môže rozhodovať aj príchuť ústnej vody ústnej vody. Pri používaní si dávajte pozor najmä na kontraindikácie zložiek ústnej vody a zubnej pasty. Aby sa ich účinok nevyrušil, odporúča sa používať ústnu vodu až cca 30 minút po vyčistení zubov.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu