Zápal zuba
Zápal zuba (alebo zápal zubnej drene) je známy aj ako pulpitída. Ide o ochorenie mäkkého tkaniva vnútri zuba nazývaného zubná dreň. Táto časť zuba sa skrýva pod ochrannými vrstvami skloviny a zuboviny (dentínu) a niet preto div, že ich zdravie je kľúčové aj pre zdravie zubnej drene. Pri poškodení vrchných vrstiev zuba môžu totiž dovnútra preniknúť baktérie a spôsobiť tu nepríjemný zápal.
Príčiny zápalu zubnej drene
Najčastejším vinníkom pulpitídy je neliečený zubný kaz. Ten vzniká, keď kyseliny a baktérie napadajú zubnú sklovinu a jeho prevenciou nie je nič jednoduchšie než dôsledná a komplexná ústna hygiena. K zápalu zuba môžu viesť aj praskliny spôsobené napríklad úrazom alebo obrusovaním pri bruxismu (škrípanie zubami). V oboch prípadoch sa z ústnej dutiny otvára voľná cesta baktériám, ktoré môžu preniknúť hlbšie do zuba a infikovať zubnú dreň.
Príznaky zápalu zubnej drene
Ako spoznať zápal zuba? Najčastejšie sa prihlási pomerne nevyberavo – intenzívnou bolesťou, ktorá sa môže objaviť vo dne aj v noci, zvýšenou citlivosťou postihnutej oblasti prejavujúcou sa najmä pri konzumácii horúcich, ľadových alebo sladkých potravín a nápojov. Pridať sa môže aj zvýšená teplota alebo dokonca horúčka. Výnimkou nie je ani nepríjemný zápach z úst (halitóza).
Ako vyliečiť zápal zuba
Liečba pulpitídy závisí od stupňa postihnutia tkaniva. Ak máte podozrenie na zápal zuba, okamžite preto navštívte lekára, aby ste eliminovali škody spôsobené zápalom a predišli ďalším komplikáciám.
Toto ochorenie má dve štádiá:
1. Vratná (reverzibilná) forma: zápal je mierny a zubná dreň sa môže uzdraviť. V najranejšom štádiu hovoríme o tzv. prekrvení pulpy (drene), na ktorého vyriešenie obvykle postačí ošetriť opomenutý zubný kaz.
2. Nevratná (ireverzibilná) forma: zubná dreň je natoľko poškodená, že nie je možné ju zachrániť a môže dôjsť k abscesu.
Pri zápale zuba pomáha až návšteva odborníka a liečba doma, bohužiaľ, nevedie k riešeniu príčiny problému. Napriek tomu môžete vyskúšať niektorú z metód úľavy, ktorá dočasne pomôže riešiť vaše trápenie: z najhoršieho môžu pomôcť studené obklady, výplachy antiseptickými ústnými vodami alebo soľným roztokom, klinčekový olej alebo voľne dostupné lieky proti bolesti.
Samotná liečba zápalu zubnej drene u lekára obvykle zahŕňa endodontické ošetrenie (vyčistenie zubných kanálikov a odstránenie infikovaného tkaniva). V niektorých prípadoch môže byť nutná rekonštrukcia zuba alebo jeho extrakcia.
Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektiv. Stomatologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet stran 196. ISBN 978-80-247-2700-4.
Zdroj: https://heroesdental.com/toothache-be-gone-7-methods-for-at-home-pulpitis-pain-relief/