KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

3 typy bielenia zubov - ako šetrne získať krásny úsmev a sebaistú povahu?

Biely úsmev je často spájaný s atraktivitou a zdravím. Preto mnohí z nás volia bielenie zubov za účelom zlepšenia svojho vzhľadu alebo zvýšenia sebavedomia. Poznáte však všetky riziká a výhody bielenia?

Vyzrajte na nepekný odtieň zubov raz a navždy :-)
Vyzrajte na nepekný odtieň zubov raz a navždy :-)

Ordinačné bielenie zubov

Ordinačné bielenie zubov sa považuje za profesionálny typ bielenia a žiarivý úsmev získate už po prvej návšteve zubnej ordinácie. Spravidla je toto bielenie poskytované iba zubným lekárom alebo dentálnou hygienistkou. Nebojte sa – ošetrenie je šetrné a stále ste pod drobnohľadom.

Vedeli ste, že krásny úsmev má aj výrazný vplyv na psychiku samotného človeka?

Kombinované bielenie zubov

Kombinované bielenie zubov býva odborníkmi často označované ako najlepšie a najšetrnejšie. Začínate v pohodlí vášho domova a aplikujete bieliace gély do nosičov, ktoré vám sú vopred zhotovené na mieru podľa odtlačkov zubov. Po dokončení domácej fázy prechádzate do ordinácie, kde vám odborníci dobelia zuby k dokonalosti.

Pri tomto variante si na dokonalý úsmev síce počkáte 2 až 3 týždne, ale výsledok stojí za to. Na rozdiel od samotného ordinačného bielenia vydrží svetlý odtieň chrupu dlhšie, navyše si zuby môžete sami doma dobeľovať gélmi, ktoré dokúpite u vášho lekára/hygieistky. Avšak, majte na pamäti, že každý z nás je jedinečný a čo funguje pri jednom, nemusí byť vhodné pre druhého.

Pri oboch metódach sa využívajú bieliace gély s obsahom peroxidu vodíka alebo karbamid peroxidu. Že ste počuli, že peroxid ničí sklovinu? Ale kdeže, jedná sa o známy mýtus. Obe spomínané látky sú jediné, ktoré šetrne a dlhodobo vybielia zdravý zub bez poškodenia.

Domáce bielenie zubov

Voľnopredajných pomôcok pre tzv. domáce bielenie existuje nespočetné množstvo (pudre, pásiky, UV svetlá atp.). Na rozdiel od vyššie spomínaných dvoch metód sú najmenej spoľahlivé, a naopak pri ich nevhodnom použití môžete zubom aj ublížiť. Pokiaľ sa aj tak rozhodnete ísť touto cestou, prísne dbajte pokynov v návode.

„Vybielia sa zuby rovnako ako u odborníka, keď si v drogérii zakúpim prípravky s peroxidom vodíka?” Bohužiaľ – výsledky sú minimálne. Od roku 2012 bolo legislatívou stanovené maximálne povolené množstvo peroxidu vodíka pre domáce bielenie - 0,1%. A to vám nezaistí tak krásny Hollywood smile ako od profesionála. Tí využívajú gély s obsahom peroxidu vodíka vyšším ako 6 %.

 

Ako dlho vydrží biela farba zubov po vybielení?

Profesionálne vybielené zuby nesú krásnu bielu farbu aj niekoľko rokov. Vedeli ste, že farbu súčasne môžete podporiť aj pravidelným dobeľovaním? Venujte ale pozornosť nasledujúcemu – pokiaľ budete konzumovať potraviny a nápoje, ktoré zuby zafarbujú, efekt môže odznieť rýchlejšie. Najbežnejšími príčinami sfarbenia zubov sú potraviny a nápoje (káva, čaj, červené víno, lesné plody), lieky alebo nezdravý životný štýl (fajčenie). Čo by sme ale neurobili pre krásny úsmev, no nie?

 

1. riziko: citlivosť zubov hlási mnoho pacientov v priebehu bielenia. Táto citlivosť môže byť nepríjemná, ale pominie do pár dní – hlavne žiadny strach. Na citlivosť pomáhajú známe pasty alebo gély, ktoré vám sám odporučí zubný lekár alebo dentálna hygienička.

2. riziko: poškodenie zubnej skloviny môže nastať pri neprofesionálnom bielení alebo pri nadmernom užívaní voľnopredajných „bieliacich” prostriedkov. Zubná sklovina nemá možnosť regenerácie, preto buďte veľmi opatrní, aké produkty používate.

Bieliace zubné pasty bývajú brúsne – to znamená, že síce dôkladnejšie odstraňujú nečistoty zo zubov, zuby sa zdajú byť belšie, ale pri dlhodobom užívaní sa môže začať obrusovať aj zdravá sklovina. Pozor na to.

 

Ako už možno sami tušíte, nie každý je ideálny kandidát na bielenie zubov. Procedúra sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, deťom do 18 rokov. Bielenie by sa určite nemalo vykonávať u pacientov s kazmi a zápalom ďasien.

 

Cena za profesionálne bielenie zubov sa líši rôznymi cenníkmi ordinácií. Ak by sme ale spriemerovali všetky čiastky, vychádza nám, že za precízne bielenie zubov zaplatíte cez 200 €. 

Pamätajte, že najšetrnejšie a najúčinnejšie bielenie zubov získate iba u svojho zubného lekára alebo dentálnej hygieničky. Zuby sú jedným z najviac viditeľných znakov nášho vzhľadu, a preto hrajú kľúčovú úlohu aj v našom sebavedomí. Ako vyzerá váš úsmev?

 

Klára Lípová, DiS.
autorka článku

Klára Lípová, DiS.

redakcia Nazuby.eu

MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubná lekárka,

ordinácia Gregora