3 kroky k riešeniu krvácania ďasien
Reklamu s otázkou: „Pľuvate pri čistení zubov krv?“ už videl asi každý. Realita je taká, že s krvácaním ďasien má problém viac ako 80% ľudí. Ide o závažný problém? Je možné ho riešiť? A ako na to?
Ďasná vás nebolí, nemáte žiadne problémy so zubami a pritom po vyčistení zubov vaše ďasná krvácajú? V tom prípade máte príznak začínajúceho zápalu ďasien. Ten totiž v počiatočnej fáze nebolí a spoznáte ho práve vďaka krvácaniu počas čistenia. Výber vhodnej starostlivosti a zlepšenie čistenia neradno odkladať. Oddialiť vznik paradentózy môžete v troch krokoch.
1. Ošetrenie na dentálnej hygiene
Prvý pomocnú ruku podá spoľahlivo dentálna hygienička. Krvácanie ďasien totiž spôsobuje zubný kameň, ktorý možno odstrániť iba v ordinácii dentálnej hygieny. Jedná sa o bezbolestný zákrok. V prípade podďasnového zubného kameňa môže byť ošetrenie nepríjemné, ale jeho výsledky za to stojí.
2. Zmena rutiny čistenia zubov
Zubný kameň vzniká mineralizáciou neodstráneného zubného povlaku. Preto je druhým najdôležitejším krokom osvojiť si správnu techniku zubného aj medzizubného čistenia. Aj to je bežnou súčasťou prehliadky na dentálnej hygiene. Nesmiete ale čistenie opomínať. Pre riešenie zápalu ďasien je najpodstatnejšia spolupráca a chuť pacienta s krvácaním zatočiť.
3. Výber vhodných podporných produktov
Samotná zubná pasta alebo ústna voda problém nevyrieši. Prechod k správnej technike čistenia a zlepšenie hygieny ale môžu účinne podporiť. Zubné pasty a ústne vody na krvácanie ďasien majú lepšie antibakteriálne schopnosti, prispievajú ku sťahovaniu ďasien a môžu vytvárať aj ochranný film, ktorý zabraňuje usadzovaniu povlaku – hlavné príčiny vzniku zubného kameňa a teda zápalu ďasien.
Stačí problém začať včas riešiť
Po zubnom kaze je parodontóza druhý najčastejší problém, ktorým trpíme. U oboch je kľúčové včasné zakročenie odborníka a odhodlanie zlepšiť aj domácu ústnu hygienu. Nečakajte na chvíľu, keď už sa zuby kvôli ustupujúcim ďasnám začnú kývať. Začať čo najskôr znamená mať menej práce s napravovaním predbežne škôd. Stačí trpezlivosť, odhodlanie a chuť to zmeniť.
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu