KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Dokonale čisté zuby vďaka dentálnej hygiene

Najbezpečnejšia cesta ku krásnemu úsmevu vedie cez ordinácii zubného lekára alebo dentálnej hygieničky. Lenže väčšina z nás si do zubárskeho kresla sadá s menšími či väčšími obavami. A v prípade zafarbenia zubov sa skôr hanbíme.

Dentálna hygiena
Dentálna hygiena

Práve kvôli hanby sa niektorí z nás radšej uchýli k radám z internetu než k profesionálnym postupom. Pritom účinnosť babských rád na bielenie zubov je prakticky nulová. Nehľadiac na to, že takéto postupy môžu viesť k poškodeniu chrupu. Cesta k bielym zubom ale môže byť oveľa jednoduchšia. Stačí sa objednať k dentálnej hygieničke.

Ako sa odstraňuje zafarbenie zubov v ordinácii?

Prvým krokom je odstránenie zubného kameňa. Ide o bezbolestný zákrok, ktorý sa vykonáva ručne alebo ultrazvukovým prístrojom. Hygienička tak odstráni štruktúry, do ktorých sa pigmentácie usadzujú. Následne je nutné zuby vyleštiť, čím sa zbaví zvyškov škvŕn a zubného kameňa. To sa robí dvoma rôznymi spôsobmi.

1. Rotačná leštiaca kefka alebo gumový kalíšok: Používa sa s leštiacimi pastami, ktoré majú rôzne hrubosti. Hrubé pasty čistí rýchlejšie, ale môže dôjsť k poškriabaniu skloviny a nové usadeniny sa v takom prípade lepia na zuby oveľa rýchlejšie. Čím jemnejšiu pastu hygienička použije, tým hladšie a lesklejšie zuby budete mať. Preto je dôležité sa opýtať, ako hrubou pastou bude hygienička vaše zuby čistiť. Najlepšie sú také, ktoré sa pri kontakte so slinami rozpúšťa. Dochádza tak ku kombinácii hrubšieho a veľmi jemného čistenia.

2. Pieskovačka, air-flow: Táto metóda je založená na čistení zubov zmesou vody, vzduchu a leštiaceho prášku. Výhodou je, že prášok so vzduchom sa dostane aj do medzizubných priestorov, okrajov výplní, koruniek alebo mostíkov. Druhov používaných práškov je viac. Rozpustné spoznáte pri samotnom čistení. Celý proces totiž bude príjemnejší bez bolesti alebo podráždenia. U fajčiarov a osôb s veľkými nánosmi pigmentov sa musí používať hrubšie prášky. Dentálna hygienička ale nesmie zabudnúť zuby doleštiť jemnou pastou alebo krémom, aby boli zuby dostatočne hladké a nezanášali sa tak rýchlo novými pigmentáciami.

Nie ste spokojní s výsledkom?

Po vyleštení alebo vypieskovanie získajú vaše zuby staré svoju prirodzenú farbu. Pokiaľ s týmto odtieňom nebudete spokojní, je nutné pristúpiť k bielenie zubov peroxidom. Dentálna hygienička alebo zubný lekár musí v takomto prípade zhodnotiť, či je pre vás tento postup vhodný a dohliadnuť na jeho priebeh.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

Lucie Zídková, DiS.
garant článku

Lucie Zídková, DiS.

dentálna hygienička,

klinika DentalCare