Posilnenie zubnej skloviny je dôležité už od prvých zubov. Výberom vhodnej detskej pasty na zuby to môžete dosiahnuť. Stále platí, že na čistenie by ste nemali deti nútiť, takže je dobré, keď deťom pasta "chutí". Aby ale nehrozilo, že uškodíte ich zubom alebo bruškom, keď pastu prehltnú, je potrebné sa pri výbere rozhodovať aj podľa iných kritérií. Dôležitý meradlom je množstvo fluoridov, ale aj prítomnosť ďalších zložiek, ktoré nie sú pre deti úplne vhodné. Preto je dobré sa riadiť aj tým, pre aký vek je detská zubná pasta určená.
Zubné pasty pre najmenších
Vhodné od prvých zúbkov do troch rokov
Aby ste prinútili deti čistiť si zuby, je dôležité, aby ich pasta nepálila a bola tak šetrná k ich citlivým ďasnám. Tieto zubné pasty obsahujú žiadne alebo nízke množstvo fluoridov. To je dôležité aj preto, aby deťom nehrozilo, že sa im z veľkého množstva fluoridov vytvoria na zuboch biele škvrny, ktorých sa už nezbavia.
Od prvého zubu
Zubné pasty pre predškolákov
Vhodné pre deti od 4 do 6 rokov
Pretože sa deti učia postupne lepšie vypľúvať zubnú pastu a tiež sú ich zuby viac zaťažované, je čas okolo štvrtého roku prejsť na zubné pasty s o niečo vyšším množstvom fluoridov. Fluoridy totiž pomáhajú posilňovať zubnú sklovinu detí a chrániť tak ich zuby pred zubným kazom.
Pre predškolákov
Zubné pasty pre školákov
Vhodné pre deti od 7 rokov
Takmer všetky deti majú z prvej triedy fotku, na ktorej im chýbajú zuby. To preto, že v tomto veku dochádza k výmene mliečnych zubov za stálej. A práve v tomto období je dôležité ustrážiť starostlivú zubnú hygienu, aby boli novo prerezané zuby posilnené. Samozrejmosťou je vyššie množstvo fluoridov a tiež prechod z detských sladkých pást na pasty s osviežujúcimi príchuťami.
Pro školákov
Aké vlastnosti ustrážiť
Množstvo fluoridov
Áno, množstvo fluoridov je naozaj rozhodujúce pre výber pasty pre deti. Deti až do 6 rokov poriadne nevedia vypľúvať zubnú pastu, väčšinou jej prehltnú a je preto dôležité používať pasty s primeraným množstvom fluoridov. Keby tomu tak nebolo, môže to zaťažovať trávenie detí a zároveň hrozí vznik fluorózy, kedy sa na zuboch vytvárajú biele fliačky, ktorých už zuby nezbavíte.
- Od prvých zubov do troch rokov: do 450 ppm
- Od štyroch do šiestich rokov: 450 – 600 ppm
- Od siedmich rokov: 600 – 1450 ppm
Ďalšie zložky
Detská ústna dutina je veľmi citlivá, preto je dobré si minimálne pri tých najmenších deťoch dávať pozor na niektoré penidlá alebo farbivá, ktoré môžu zubné pasty obsahovať.
- Titanium Dioxide – jedná sa o farbivo, ktoré nie je úplne vhodné pre deti.
- Olaflur – látka podobná fluoridom, ktorá nie je vhodná pre malé deti. U väčších detí záleží na jej množstve v zubnej paste.
- Cocamidopropyl Betaine – penidlo, ktoré rovnako ako penidlo SLS a SCS dráždi citlivé detské ústa.
- Methylparaben – ako ostatné parabény môže spôsobovať alergie.
- Xylitol, sacharin – sladidlá, ktoré môžu mať vo väčšom množstve laxatívne a prípadne iné vedľajšie účinky.
- Zlúčeniny PEG a PPG – chemické zlúčeniny, ktoré sa vyrábajú z karcinogénneho etylénoxidu.