Prečo zuby tak bolia a ako si doma pomôcť z najhoršieho
Au, to bolí! Bolesť zubov dokáže byť záležitosť nepríjemná, ale aj úplne neznesiteľná. Často vás prepadne doma, najčastejšie v noci. Ako si od nej uľaviť, kým sa dostanete k lekárovi alebo na pohotovosť? A prečo to vlastne musí tak strašne bolieť?
Prečo je bolesť zubov taká neznesiteľná
Ako to, že ten zdanlivo necitlivý zub zrazu tak bolí? Príčin môže byť veľa, ale v zásade je odpoveď pomerne jednoduchá: chce vám niečo povedať!
Nervová citlivosť ako reč zuba
Zuby nielenže nedokážu rozprávať, ale ani do nich nevidieť. Môže sa tak stať, že si nevšimneme rozbehnutý zubný kaz pod zubnou náhradou alebo zle sa prerezávajúce stoličky. Preto si zuby vybudovali superschopnosť, ktorá ich zachráni v prípade, že niečo nie je v poriadku. Tou sú veľmi citlivé nervy, pre ktoré je primárne vnímanie bolesti a na pocity ako teplo alebo chlad reagujú skôr okrajovo. Bolesť potom naozaj stojí za to…
Precíznou ústnou hygienou, pravidelnou prevenciou a včasným ošetrením zďaleka nepredchádzate len bolesti. Vedeli ste, že chronický zápal v ústach môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení? Súvislosť medzi chronickým zápalom ďasien a vyšším výskytom chorôb obehovej sústavy už preukázali aj vedci z Harvardu a Forsythovho inštitútu (2021).
Komplexné nervové spojenia
Ďalším vinníkom neznesiteľnosti boľavých zubov je komplexnosť nervového systému obklopujúceho zuby: tvár a hlava majú hustú a vzájomne prepojenú sieť nervov zosilňujúcu signály bolesti. V dôsledku toho môže akýkoľvek problém so zubmi viesť k výraznému nepohodliu, ktoré narušuje každodenné činnosti. Veľmi často vás preto nebolia len zuby a okolité tkanivá, ale aj uši, krk alebo dokonca celá hlava.
Čím rýchlejšia reakcia, tým kratšie trápenie
Je paradoxné, že návštevy zubárskeho kresla sa niektorí ľudia boja viac než neľudskej bolesti. Včasná reakcia na bolesť je pritom úplne kľúčová: veď práve vďaka nej zuby oznamujú, že potrebujú pomoc. Vypočujte ich a utekajte k lekárovi.
Čím skôr tak urobíte, tým skôr predídete komplikáciám súvisiacim s oneskorením alebo chýbajúcim ošetrením.
Najčastejšie príčiny bolesti zubov a ďasien
Vinníkov bolestivých zubov a ďasien je nepreberné množstvo, kľúčom k uzdraveniu je preto v prvom rade včasná a správna diagnostika, ktorú sprostredkuje jedine lekár.
Najčastejšie príčiny trápenia spojeného s boľavými zubmi však bývajú tieto:Ak ste fajčiar, ľahko prvé varovanie gingivitídy, teda krvácajúce ďasná, prehliadnete. Nikotín má totiž tzv. vazokonštrikčný účinok (sťahuje cievy) a ku krvácaniu ďasien tak vôbec nemusí dôjsť. Určite nič nepokazíte prevenciou: dôslednou ústnou hygienou zahŕňajúcou použitie medzizubných kefiek.
Zápal ďasien (gingivitída)
Ako prvé si väčšinou všimnete trošku krvi v umývadle. Zdanlivý detail, ktorý sa však nevyplatí ignorovať.
Vaše ďasná pravdepodobne zažívajú začínajúci zápal (gingivitídu). Utekajte za svojim stomatológom, pretože čím skôr to urobíte, tým ľahšie tento problém vyriešite. Vyhnete sa tak ďalším prejavom, ako sú opuchy, hnisanie ďasien v okolí koreňov zubov, zápach z úst alebo bolestivosť.
Úrazy
K intenzívnej bolesti vedú, samozrejme, aj úrazy zubov a čeľustí, ako sú zlomeniny, vyrazené alebo prasknuté zuby a podobne. Opäť platí, že čím rýchlejšie sa v takom prípade dostanete k lekárovi, tým menšie následky budete mať. Váhanie môže byť fatálne pre vaše zuby, zranené miesto je navyše náchylnejšie na infekciu, o bolestivosti nehovoriac.
Zuby múdrosti
Osmičky dokážu potrápiť od začiatku do konca: keď sa derú von, je to nekonečné a správajú sa všelijako, len nie múdro – či už ide o retenciu zubov (zub nie a nie sa prerezať) alebo zubné cysty. Prerezávajúci sa zuby múdrosti dokážu zároveň naštartovať zápalové procesy spojené s opuchom a bolesťou. A predovšetkým – niekedy v ich okolí nedokážeme udržať zodpovedajúcu čistotu a vďaka tomu tu môže dochádzať k zápalom ďasien a medzizubným kazom.
Zápal (a nárast tlaku) v zube
Keď vnútri zuba narastie tlak, bolesť na seba nenechá dlho čakať. Ako sa to však môže stať? Spravidla to súvisí so zápalom v zube a bakteriálnou infekciou. Baktérie produkujú plyny, ktoré nemajú kam unikať, a tak tlak v zube stále narastá. To vedie k neznesiteľnej bolesti končiacej buď včasným ošetrením u lekára, alebo k vzniku hnisavého abscesu na ďasne.
A mimochodom – vedeli ste, že veľa prípadov bolestivosti nemusí vôbec dostať šancu, ak budete pravidelne chodiť na prehliadky k stomatológovi? Takým typickým príkladom môže byť zápal zubnej drene - pulpitída.
Vedeli ste, že...?
Zuby môžu bolieť aj v prípade nachladenia (ide o zuby v hornej čeľusti, ktoré môžu byť v kontakte s nosnou dutinou), ak vás trápi bruxizmus (škrípanie zubov) alebo pri prílišnom zatínaní zubov počas dňa. Napríklad pri stresových situáciách, športe alebo napríklad pri dojčení.
Ide o komplikáciu spojenú s dlhodobo neliečeným zubným kazom, ktorý preniká do hĺbky zuba k zubnému nervu a tam spôsobuje bolestivý zápal. Pomocou včasnej diagnostiky je možné tejto komplikácii ľahko predísť. Navyše ošetrenie zuba výplňou je niekoľkonásobne lacnejšie než ošetrenie koreňových kanálikov...
Bolesť po vytrhnutí (extrakcii) zuba
I lôžko po vytrhnutom zube dokáže potrápiť. Keď odznie anestézia, obnažené tkanivá a nervy sa ozývajú, prejavujú sa podobne ako pri zranení a volajú po uzdravení. Nebojte sa, čoskoro to prejde!
Dôležité je dodržiavať inštrukcie lekára, ako sa po extrakcii k rane správať – napríklad nikdy nevyplachovať krvné zrazeniny. Ich rola v procese hojenia je nenahraditeľná a v prípade, že ich vypláchnete z lôžka, vzniká tzv. suché lôžko, na ktoré vám nezaberie žiadne analgetikum. Jediným riešením problému je potom opätovná návšteva ordinácie a revízia rany.
Akútna bolesť zubov v noci
Bolesť zubov sa často ozýva večer alebo v noci, keď sú všetky stomatologické ordinácie (s výnimkou zubnej pohotovosti) zavreté. Na vine prekvapivo nie je zákon schválnosti, ale tieto objektívne dôvody:
Zmeny prietoku krvi
V ľahu sa zvyšuje prietok krvi do hlavy, čo môže zosilniť tlak na citlivé miesta v ústach a zhoršiť bolesť.
Nedostatok rozptýlenia
Počas dňa toho máme často toľko na práci, že si ľahšiu bolesť ani nevšimneme. Zato v noci, s menším množstvom rozptýlenia, si akúkoľvek bolesť uvedomujeme naplno.
Škrípanie zubov (bruxizmus)
Zvláštnym dôvodom nočnej bolesti zubov je bruxizmus. Až 20 % z nás totiž v spánku nevedome škrípe zubmi (pre úplnosť: existuje aj denný bruxizmus, ten je však o niečo menej častý). Tento neduh môže viesť k poškodeniu zubov, bolestivosti, citlivosti, boľavým čeľustiam, ale aj únave a bolestiam hlavy.
Medzi metódy liečby bruxizmu patrí najmä odstránenie prvotných príčin (napr. stresu a neriešených tráum), ďalej fyzioterapia alebo nosenie chráničov na zuby.
Ako zvládnuť bolesť zubov doma?
Ak bolesť zubov udrie v noci alebo náhle doma a vy z akéhokoľvek dôvodu nemôžete okamžite navštíviť zubára, skúste nasledujúce babské rady:
Podložte hlavu
Ak vás bolesť zasiahne v noci, pridajte si vankúš navyše – minimalizujete tak prietok krvi do hlavy, čo vedie k zníženiu tlaku v okolí bolestivého zuba.
Už naše babičky vedeli, že klinček nepatrí len do vareného vína. Rozumie si aj so zubmi! Jeho silice totiž obsahujú zlúčeninu eugenol, ktorá má lokálno-anestetické a antiseptické účinky. Pri bolestiach zubov rozhryzte dva kusy a nechajte chvíľu pôsobiť. Ak máte doma klinčekový olej, namočte doň vatový tampónik a umiestnite ho na postihnuté miesto.
Vyplachujte a kloktajte
Na bolesti pri zápale zubnej drene (pulpitíde) najviac pomáha studená voda. Výplachy chlórhexidínom alebo peroxidom vodíka môžu zmierniť bolestivé pocity pri prerezávaní osmičiek. Vyskúšať môžete aj odvary a výťažky z protizápalovo pôsobiacich bylín, ako sú napríklad šalvia, mäta, tymian, harmanček, čajovník (tea tree) alebo klinček.
Vezmite si prášok
Zbaviť sa bolesti zubov vám pomôžu aj niektoré voľne predajné lieky, ktoré vám odporučia v lekárni. Niektoré z nich dokonca určite máte v lekárničke, napríklad tie s účinnými látkami paracetamol alebo ibuprofén. Pred použitím si vždy prečítajte príbalový leták a dajte si pozor na to, ako dlho budete lieky užívať.
Siahnite po ústnej vode
Úľavu môže priniesť aj použitie ústnej vody. Tu je ponuka pomerne široká: ak dávate prednosť prírodným výťažkom, siahnite po vodách a tinktúrach s obsahom antisepticky pôsobiacich bylín, na zápal pustite antibakteriálne ústne vody s chlórhexidínom a na krvácajúce a boľavé ďasná špeciálne vody so sťahujúcimi a protizápalovými účinkami.
Ľadujte (ale s mierou)
Chlad sťahuje cievy a spomaľuje tok krvi, čo pomáha tlmiť nervovú aktivitu, a tak znížiť prejavy bolesti. Zároveň pomáha mierniť opuch, a tým aj bolesť (napríklad pri zápale zuba).
Aby bolo ľadovanie bezpečné, treba dodržať niekoľko základných pravidiel: ľadový obklad neprikladajte na dlhšie než 15 minút a pred aplikáciou ho obaľte kusom látky. Vyhnete sa tak nebezpečenstvu omrzlín.
Vždy majte na pamäti, že ochorenie zubov nie je nachladnutie a liečbou doma v posteli ho neporazíte. Vyššie uvedené tipy síce môžu priniesť úľavu od bolesti, ale neriešia jej skutočnú príčinu. Ak sa podarí, že bolesť odznie, spravidla vás potom znovu rada navštívi. Objednajte sa preto čo najskôr k lekárovi.
Najsilnejší bojovník proti bolesti: prevencia
Keď už vás zub bolí, bez návštevy zubnej ordinácie sa nezaobídete. Ani tá najlepšia domáca metóda úľavy od bolesti ju v takej chvíli nedokáže nahradiť.
Predsa však existuje trik, ako proti bolesti bojovať doma. Teraz to možno bude znieť ako zázračné (a áno, podozrivé) inzeráty z teleshoppingu, ale ide to aj bez väčších finančných investícií a so stopercentnou účinnosťou!
Kúzlo, o ktorom hovoríme, sa volá prevencia. Váš chrup bude zdravý aj spokojný a bohato sa vám za to odmení vernou službou bez bolesti a urgentných návštev zubnej ordinácie. A to za to stojí, čo myslíte?