KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako byť pri vyhadzovaní kefky ohľaduplnejší k prírode

Ročne spotrebujete približne štyri kefky. Na planéte je necelých osem miliárd ľudí. To je 32 miliárd vyhodených kefiek každý rok. Aj zubné kefky ale možno triediť. Prípadne môžete nakupovať ekologickejšie varianty, ktoré sa rozložia v priemyselný kompostoch.

Triadenie kefiek
Triadenie kefiek

Väčšina zubných kefiek je vyrobená z plastu s nylonovými vláknami, čo rozhodne nie sú ekologické materiály. Ako sa ale zachovať zodpovedne k planéte, keď je čas kefku vymeniť?

Veľká sila alebo ostré nožnice a triedený odpad

Áno, je to viac práce. Ale môžete mať zo seba lepší pocit. Pri vyhadzovaní kefky stačí obetovať chvíľku tomu, aby ste od rukoväte oddelili hlavičku s nylonovými vláknami. Rukoväť vyhodíte do plastu a hlavičku potom do komunálneho odpadu. Podľa výrobcov ju možno väčšinou zlomiť, prípadne odstrihnúť silnými nožnicami.

Používate kefku Curaprox? Potom môžete byť ešte zodpovednejší. U nás totiž funguje program Kolokefka. Kefky odnesiete do niektorého Curaprox Smile Shopu alebo iného zberného miesta. Použité kúsky následne slúži ako materiál na výrobu košov na triedený odpad, ktoré putujú do slovenských škôl.

Bioplast ako alternatíva klasiky

Mnoho kefiek, ktoré nesú označenie eko, bio alebo kompostovateľné, sú vyrábané z bioplastov. Jedná sa o materiál, ktorý od bežného plastu nespoznáte, má rovnaké vlastnosti, ale je vyrobený z prírodných materiálov. Najčastejšie sa pre tieto účely využíva kukuričný škrob, cukrová trstina alebo zvyšky niektorých rastlín. Väčšina bioplastov by sa mala na kompostu rozložiť do 90 dní (vždy hovoríme iba u rukovätiach bez vlákien). Tento materiál je ale zatiaľ natoľko málo preskúmaný, že nevieme, či je vlastne skvelý alebo to s ním nie je až tak slávne.

Prvým zástupcom v našej ponuke sú kefky TePe Good. Ich vlákna sú 100% z materiálov biologického základu a rukoväť je z 95% vyrobená z cukrovej trstiny. Kefka má rovná, hustá a mäkká vlákna. A to je v poriadku. Výrobca však neuvádza, do akého odpadu kefka vyhodiť. Aby ste neurobili chybu, musíte preto kefku vyhodiť do komunálneho odpadu.

Ďalším zástupcom ekologickejších kefiek je značka Biobrush. Rukoväť je kompostovateľná v priemyselných kompostoch. Je teda potrebné ju vyhodiť do bioodpadu. V bežnom kompostu by sa rozkladala viac ako rok. Najväčšou výhodou Biobrush kefiek sú rovná a pomerne hustá vlákna. Pre osoby s menšou čeľustí je plne dostačujúca detská verzia.

Ako ekoplast označuje spoločnosť Herbadent materiál svojho nového radu kefiek. Sú klasicky jemné, s rovno zastrihnutými nylonovými vláknami. Pre potreby čistenia teda ideál. Pre potreby triedenia už toľko nie. Kefky sú z bioplastu vyrobené len z 80 %. Keďže sa teda jedná o zmes materiálov, skončí kefka v klasickom zmesovom odpade.

Bambus alebo iné typy drevín

Bambusové kefky The Humble majú rukoväť je z bambusu, vlákna sú však nylonová. Pre zodpovedné vyhodenie je potreba oddeliť hlavičku a rukoväť buď spáliť v kachliach, alebo ju vyhodiť do kompostu či biopadu. Kefka však nezodpovedá predstave správneho typu. Vlákna nie sú rovná a hlavička je zároveň pomerne veľká. Odporúčali by sme preto pre väčšinu dospelých voliť detskú verziu kefky.

Zohnať možno už aj celobambusovú kefku. Značka Curanatura prišla na trh s produktmi, ktoré majú z bambusu rukoväť i vlákna. Kefka má rovné vlákna, primerane hustá a príjemne mäkká. A kam ju po troch mesiacoch používania vyhodiť? Do bioodpadu, alebo ju spáliť v kachliach. Kefka by nemala mať problém ani s rozložením na kompostu, aj keď to bude trvať dlhšie.

Medzi ďalšie značky, ktoré predstavili kefky z prírodných materiálov, patrí v našej ponuke Georganics, Ecoheart a My White Secret. U Georganics nájdete rukoväť z bukového dreva a nylonové vlákna. Vlákna sú rovno zastrihnutá aj príjemná pri čistení. Len hlavička je trochu väčší, než by bolo potrebné. Aj tak je jedna z tých lepších medzi ekologickými kefkami. Značka Ecoheart predáva kefky rovno v puzdre, ktoré je sklenené. Vybrať si môžete z viacerých farieb vlákien, ktoré sú rovno zastrihnuté a sú vo variante Soft. Rukoväť je vyrobená z bambusu, vlákna sú nylonová, takže opäť platí pravidlo odstrihnutie hlavičky pre správne triedenie. My White Secret ponúka najmä produkty pre odstraňovanie škvŕn zo zubov. V ich ponuke ale tiež nájdete bambusovú kefku s nylonovými vláknami. Tá sú ku koncu zúžené a pri namočení môžete mať pocit, že sa mierne zlepili. Ale kefka čistí obstojne. Pre triedenie opäť rovnaké pravidlá – hlavičku preč.

Ako si vybrať?

Bambus, alebo iný drevený materiál, je mnohým osobám v ústach veľmi nepríjemný. Trochu to skrátka drhne, takže sa môže stať, že si naň nezvyknete. Zároveň niektoré bambusové kefky trpia nekvalitou vlákien – pichajú, sú dlhé, zlepujú sa. Ak ale chcete prejsť na naozaj o niečo udržateľnejšie čistenie, tak kefka Curanatura Bamboo alebo Georganics Soft vám urobia skvelú službu. U bioplastov je najväčší problém triedenie. Ak výrobca neuvádza, ako s kefkou naložiť, nezostáva, než ju vyhodiť do zmesového odpadu. Pri klasickej plastovej kefke môžete napríklad rukoväť bez hlavičky s vláknami hodiť aspoň s istotou do plastu. U bioplastu je ale potrebné vedieť, či je kompostovateľný. Potom má zmysel ju vyhodiť na kompost, a teda prejsť z klasickej plastovéj kefky na túto ekologickejšiu.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu