Aké sú druhy zubných výplní? + VIDEO
Takmer každý sa niekedy stretol so zubnou vŕtačkou a nepríjemným vŕtaním zubného kazu. Aj kvôli tomu sa čím ďalej viac hovorí o zubných výplniach, či je lepší amalgám alebo naopak biela kompozitná výplň. My sme pre Vás porovnali plusy a mínusy oboch druhov, aby ste vedeli, ktorú si nabudúce vybrať podľa Vašich preferencií.
Keď Vám zubný lekár povie, že sa Vám chystá vŕtať zub, už by ste mali začať premýšľať o tom, ktorú výplň si do zuba necháte dať. Na výber máte z dvoch druhov amalgámových výplní a bielych kompozitných výplní.
Dobre známy amalgám
Aj keď to vie málokto, tak existujú dva druhy amalgámu - nedózovaný a dózovaný. Rozdiel medzi nimi je jednoduchý. Nedózovaný amalgám je známa výplň hradená poisťovňou, dózovaný amalgám hradený nie je. Všeobecne panuje povedomie, že amalgámové výplne sú lacné a pre zubného lekára sa ľahko dajú zhotoviť. Nie je to ale tak úplne pravda. Správna amalgámová plomba je pomerne pracná, ale zato vydrží mnoho rokov, ak sa o ňu človek dobre stará. Môže sa totiž stať, že sa kúsok amalgámu odštiepi, do tohto otvoreného miesta sa dostane povlak a zub sa pod plombou pokazí. Toto sa však môže stať pri každej výplni.
Tmavá, amalgámová výplň má svoje klady - je lacnejšia, možno ju aplikovať aj pod ďasno a má baktericídne účinky. Naopak medzi zápory patrí, že dve hodiny po jej zhotovení sa na zub nesmie hrýzť a že na plôškach zubov nevyzerá tmavá výplň úplne esteticky. Navyše v niektorých miestach môže dokonca presvitať.
Neviditeľný variant - biela kompozitná výplň
Čím ďalej častejšie sa teraz môžete stretnúť s bielymi výplňami. Tie sú jednoznačne lepšie z estetického hľadiska, často totiž nie sú na zube ani vidieť. Zároveň je možné ihneď po ich zhotovení na zub normálne hrýzť a možno nimi dostavať aj väčšiu časť zuba bez toho, aby to na zube bolo vidieť. Nevýhodou ale je, že sú drahšie a že ich nemožno zhotoviť v mieste, kde je väčšia vlhkosť, to znamená pod ďasnom. Ak si nechávate do zubov dávať biele kompozitné výplne, tiež myslite na to, že ak sa rozhodnete podstúpiť bielenie zubov, tak výplň sa nevybieli. V takom prípade si budete musieť nechať výplne vymeniť.
Záleží na Vás, čomu dáte prednosť
Amalgámová aj biela kompozitná výplň majú svoje plusy a mínusy. Amalgámové plomby sú výhodné pre osoby, ktoré potrebujú výplň aplikovať blízko v oblasti ďasna alebo až pod ňou.
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu
MDDr. Kristýna Karmazínová
zubná lekárka,
Zdravotnícke zariadenie Vlašim