Zubné kazy - dedičnosť a príčiny + VIDEO
Zubné kazy a ich príčina sú veľkou témou. V poslednej dobe sa tiež veľa hovorí o tom, či môže byť zvýšená kazivosť zubov dedičná a či sa s ňou dá nejako úspešne bojovať. Odpovede nielen na tieto otázky nájdete v našom článku.
Takmer každý z nás sa stretol v zubnej ordinácii s nepríjemným vŕtaním zuba kvôli vzniknutému zubnému kazu. Že to nie je nič príjemné, asi každý potvrdí, a preto by bolo najlepšie sa tomu úplne vyhnúť.
Sú kazy dedičné?
Ak prídete za Vaším zubným lekárom s tvrdením, že ste zubné kazy "zdedili", tak počítajte s tým, že Vás bohužiaľ vyvedie z omylu. Aj keď by to veľa ľudí potešilo, tak kazivosť zubov dedičná nie je. Isteže existujú výnimky, napríklad v prípade, že sa človek narodí s poškodenou zubnou sklovinou, a zub je tak náchylnejší k tvorbe zubného kazu. V ostatných prípadoch sa však jedná o problém spojený s nedostatočnou ústnou hygienou a zlou technikou čistenia zubov.
Ako zubným kazom predchádzať?
Základným krokom na predchádzanie vzniku zubného kazu je správna ústna hygiena. Je preto potrebné klásť dôraz na správne návyky ústnej hygieny už v detstve a zvykať na čistenie zubov už od prvých zúbkov. Váš potomok si tak lepšie zvykne na to, že čistenie zubov je nutnou súčasťou každodennej rutiny, nikdy sa nevynecháva a prenesie si tieto návyky aj do dospelosti.
Správna ústna hygiena by mala prebiehať ráno a večer. Večer by hygiena mala byť dôkladnejšie o to, že máme na zuboch a v medzizubí povlak, ktorý sa tam za celý deň stihol usadiť. Večer by ste tým pádom nemali vynechávať použitie medzizubnej kefky. A prečo je to také dôležité? Keby ste nejaký povlak na zuboch večer nechali, tak počas noci si baktérie zubného povlaku na Vašich zuboch doslova pochutnajú. V noci sa totiž tvorí menej slín a to baktériám maximálne vyhovuje. Ranná hygiena je však nemenej dôležitá. Väčšina z nás to cíti z vlastného dychu, že je potrebné si zuby vyčistiť.
Ak chcete mať istotu, že sa bránite vzniku zubného kazu dostatočne, tak je dobré si nájsť aj tri minúty na poludnie a zuby si prečistiť aj po obede. Tým totiž zvýšite šancu, že na Vás zubný lekár pri ďalšej návšteve vŕtačku nevytiahne.
Cesta k zdravším zubom nie je taká ťažká
Asi každý z nás chce mať zdravé zuby, a preto by sme nemali podceňovať správnu ústnu hygienu. Aj keď už nejaké kazy máte, stojí za to sa o zuby starať tak, aby ste zamedzili vzniku ďalších. A Vašim deťom môžete zuby ochrániť, keď budete dôslední v dodržiavaní každodennej rutiny čistenia zubov.
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu
MDDr. Kristýna Karmazínová
zubná lekárka,
Zdravotnícke zariadenie Vlašim