Zrozumiteľne. 7 najčastejších otázok o sonických kefkách Philips
Prečo (ne)investovať peniaze do sonickej kefky? Je pre mňa vhodná? A ako vôbec tá sonická technológia pracuje? Možno tiež zvažujete nákup elektrickej kefky a dávate si podobné otázky. Presne také totiž patria medzi najčastejšie v našej poradni, a tak sme sa rozhodli na ne odpovedať pekne naraz.
1. Ako sonická kefka pracuje?
Čistenie zubov akýmkoľvek nástrojom je založené na čo najlepšom narušení a zotretí plaku. Ako to dosahuje sonická kefka? Základom je vysoký počet vibračných (čiže kmitavých) pohybov, ktoré mechanicky narúšajú a stierajú plak.
O poznanie zaujímavejšie sú ale pohyby vibračné. Ich vysoká rýchlosť vytvára akustické vlny a mikrobublinky vzduchu. Akustické vlny rozpohybujú zmes slín, vody a zubnej pasty takou silou, že dochádza k narušeniu kolónií baktérií, teda zubného povlaku.1 A to dokonca v miestach, ktorých sa vlákna kefky priamo nedotýkajú2 – štúdia uvádza, že až do 4mm vzdialenosti.3 Mikrobublinky vzduchu sú ďalším extra prvkom, ktorý naráža do vrstvičky povlaku a prispieva tak k jeho narušeniu. Navyše masírujú ďasná a zlepšujú tak ich prekrvenie.
Na odstránenie zubného povlaku teda využívajú sonické kefky tri princípy: mechanické pohyby a stery, rozhýbanie zmesi slín, vody a pasty a tiež mikrobublinky vzduchu.
2. Čo má sonická kefka naviac oproti manuálnej?
Predpokladajme, že s oboma typmi dodržíme odporúčanú techniku čistenia zubov. Aj tak sonická kefka predbehne tu manuálnu prinajmenšom rýchlosťou a množstvom čistiacich pohybov. Jednoducho povedané, za rovnaký čas vykoná nepomerne viac práce. Prevedené na čísla? S manuálnou kefkou vykoná bežný človek okolo 300 pohybov za minútu, ta sonická ich zvládne spravidla 30 000 a viac4. Na vyššej účinnosti elektrických kefiek akéhokoľvek druhu oproti manuálnym sa spravidla zhodujú aj odborné štúdie5.
Druhým bonusom kefiek Philips Sonicare sú funkcie, ktoré strážia základy správneho čistenia: jednoduchý senzor tlaku (vibračný alebo svetelný), dvojminútový časovač či pripomínanie výmeny hlavíc po 3 mesiacoch. Cenovo nákladnejšie kúsky pripojíte aj k mobilnej aplikácii, ktorá sleduje čas čistenia, vynechané miesta, štýl pohybu kefkou atď.
Keby sme mali vybrať len jednu z týchto funkcií, zvolili by sme senzor tlaku. Neverili by ste, koľko ľudí sa nám za tie roky zverilo, že príliš tlačí na kefku a škodí zubom i ďasnám.
3. Aký je rozdiel medzi kefkami za 45 € a 300 €?
Na začiatok dobrá správa. Aj s cenovo najdostupnejšou sériou Philips Sonicare EasyClean dosiahnete adekvátnu starostlivosť o zuby. Počet čistiacich pohybov základného režimu (62 000 za minútu) sa u najlacnejšej a najdrahšej sérii totiž nelíšia.
Výber lacnejšej či drahšej kefky teda záleží hlavne na nadštandardných vlastnostiach a vašich preferenciách. Koľko dní vydrží na jedno nabitie? Chcete cestovné puzdro? Využijete špeciálny režim pre citlivé ďasná alebo napríklad čistenie jazyka? Aj vzhľad je dôležitý – chcete len kefku alebo aj dizajnový doplnok domácnosti? Budete sledovať pokročilé informácie o čistení na displeji telefónu? Čím drahšiu kefku zvolíte, tým pohodlnejšie bude jej používanie, bohatšie príslušenstvo a špecifické možnosti nastavenia.
4. Je lepšia sonická alebo oscilačno-rotačná kefka?
Možno vás sklameme, ale na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Naopak by ste mali zbystriť, ak niekto bude tvrdiť opak. Názory laikov i profesionálov sa líšia, výsledky odborných štúdií sa líšia, ale predovšetkým – každý z nás potrebuje a preferuje niečo trochu iné. Pocit pri čistení sonickou a oscilačno-rotačnou kefkou je proste iný, a tak je ideálne vyhliadnutú elektrickú kefku vyskúšať na vlastné zuby, čo v prípade Philips Sonicare môžete po dobu 90 dní. Keď nebudete spokojní, kefku vrátite a dostanete peniaze naspäť. Podobnú akciu ponúka čoraz viac kvalitných značiek, takže sa nákupu novej kefky nemusíte obávať.
5. Je sonická kefka vhodná aj pre mňa?
Používať elektrickú kefku nie je známkou lenivosti alebo neschopnosti sa o zuby postarať, ale túžby sa o ne starať čo najlepšie. Sonické kefky odporúčajú mnohí zubári aj ľuďom s problematickými ďasnami (samozrejme len s jemným režimom, jemnou hlavičkou a vhodnou zubnou pastou). Kefky našli obľubu aj u tých, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť, alebo u ľudí so strojčekom. Každopádne nič nepokazíte, ak sa pred nákupom spýtate na názor vášho zubného lekára alebo využijete spomínanú akciu 90 dní na vrátenie peňazí. Kefku si ľahko vyskúšate doma a uvidíte, či ste našli svojho favorita.
6. Ktoré hlavice sú kompatibilné s mojou kefkou?
Teraz vás potešíme! Všetky dostupné hlavice Philips Sonicare pasujú na akúkoľvek kefku rovnakej značky. Aké to má výhody? Po prvé: nikdy sa nepomýlite pri výbere. Po druhé: jednoduchou výmenou hlavice kefku prispôsobíte tomu, ako alebo čo práve chcete čistiť. Začali vás hnevať ďasná? Zvoľte hlavicu Sensitive s extra jemnými vláknami. Chcete sa zamerať na zlý dych? Skúste hlavicu TongueCare+ na jazyk. Vyberať môžete celkom z 8 typov náhradných hlavíc.
7. Je sonická kefka vhodná aj pre deti?
Kefky Philips Sonicare for Kids môžete zaobstarať deťom od 3 rokov: malá pogumovaná hlavička, extra jemné vlákna a 2 šetrné režimy čistenia – to ich odlišuje od kefiek pre dospelých. Deti ale zbožňujú skôr mobilnú aplikáciu s ikonickým fialovým plyšákom Sparklym. Sparkly učí deti čistenie zúbkov hravou formou. Deti zbierajú všemožné odmeny, zbavujú sa kazov a za správne vyčistené zúbky získajú pre Sparklyho darčeky. Kto neskúsil, neuverí, ale čistenie zubov sa ako mávnutím prútika obráti na zábavu namiesto nekonečného presviedčania a hysterických scén. Pre deti nad 12 rokov a teenagerov sú vhodnejšou voľbou pastelové Philips Sonicare for Teens.
Dúfame, že sme vám s rozhodovaním aspon o kúsok pomohli. Čistenie zubov so sonickou kefkou môže bezpochyby zlepšiť úroveň ústnej hygieny, a preto z nášho pohľadu za zváženie a vyskúšanie stojí. Napadli vám ďalšie dôležité otázky? Radi vám odpovedáme v online Poradni, na e-mailu info@nazuby.cz alebo pokojne na našom Facebooku.
Padli vám kefky Philips Sonicare do oka?
1 How do Sonicare toothbrushes work? Animated-Teeth.com: Helping consumers understand dentistry. [online]. Saint Louis: WMDS [cit. 2021-6-7]. Dostupné z: https://www.animated-teeth.com/electric_toothbrushes/t3_sonic_toothbrushes.htm; CALVO, Xavier. Current research discover the benefits of sonic technology. Dentaid.com: Oral Health Experts [online]. Barcelona, 26. 1. 2017 [cit. 2021-6-7]. Dostupné z: https://www.dentaid.com/en/dentaidExpertise/2368/current-research-discover-the-benefits-of-sonic-technology
2 CALVO, Xavier. Current research discover the benefits of sonic technology, op. cit.; How do Sonicare toothbrushes work? Animated-Teeth.com: Helping consumers understand dentistry. [online]. , op. cit.
3 How does a sonicare toothbrush work? Island Coast Dentistry [online]. Naples: Island Coast Dentistry, 24. 2. 2016 [cit. 2021-6-7]. Dostupné z: https://www.islandcoastdentistry.com/blog/2016/02/24/sonicare-toothbrush/
4 How do Sonicare toothbrushes work? Animated-Teeth.com: Helping consumers understand dentistry. [online]. , op. cit.; CALVO, Xavier. Current research discover the benefits of sonic technology, op. cit
5 Yaacob M, Worthington HV, Deacon SA, et al. Powered versus manual toothbrushing for oral health. Cochrane Database Syst Rev. 2014;2014(6):CD002281. Published 2014 Jun 17. doi:10.1002/14651858.CD002281.pub3; Heanue M, Deacon SA, Deery C, Robinson PG, Walmsley AD, Worthington HV, Shaw WC, Shaw BC. Manual versus powered toothbrushing for oral health. Cochrane Database of Systematic Reviews 2003, Issue 1. Art. No.: CD002281. DOI: 10.1002/14651858.CD002281. Accessed 07 June 2021.; Pitchika, V, Pink, C, Völzke, H, Welk, A, Kocher, T, Holtfreter, B. Long-term impact of powered toothbrush on oral health: 11-year cohort study. J Clin Periodontol. 2019; 46: 713– 722. https://doi.org/10.1111/jcpe.13126; Elkerbout, TA, Slot, DE, Rosema, NAM, Van der Weijden, GA. How effective is a powered toothbrush as compared to a manual toothbrush? A systematic review and meta-analysis of single brushing exercises. Int J Dent Hygiene. 2020; 18: 17– 26. https://doi.org/10.1111/idh.12401; Davidovich E, Shafir S, Shay B, Zini A. Plaque Removal by a Powered Toothbrush Versus a Manual Toothbrush in Children: A Systematic Review and Meta-Analysis. Pediatr Dent. 2020 Jul 15;42(4):280-287. PMID: 32847667.