KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Strojčeky na zuby 1. diel – Čo všetko vás čaká

Strojčeky sú dnes bežnou súčasťou liečby chrupu. Týka sa to detí i dospelých. Možno už niektorí z vás s nimi majú tiež svoje skúsenosti. Často bývajú predpísané kvôli zdravotným alebo estetickým dôvodom, ktoré spolu veľmi úzko súvisia.

Strojček na zuby
Strojček na zuby

Liečba strojčekom má presne stanovený postup. Je potrebné ho dodržať, aby liečba bola úspešná a výsledky boli dlhodobo stabilné.

Vyšetrenie a stanovenie liečebného plánu

V ordinácii ortodontistu budete spočiatku tráviť pomerne dosť času. Ako špecialista musí vyšetriť celú dutinu ústnu, urobiť odtlačky, skenovať zubné oblúky a vykonať röntgenové vyšetrenia. Na základe výsledkov potom stanoví liečebný plán, ktorý je vždy vytvorený na mieru konkrétnemu pacientovi. Potom prichádza na rad druhá časť – terapia. Tá môže byť rôzne časovo i finančne náročná a zároveň sa môže v čase meniť.

Priebeh liečby – terapia

Prvým krokom je zhotovenie a nasadenie príslušného typu strojčeka. Pacient potom dochádza na kontroly, počas ktorých sa ortodontický aparát upravuje podľa toho, ako sa liečba vyvíja. V prípade fixných strojčekov je potreba celému procesu prispôsobiť aj celkovú ústnu hygienu. O správnom čistení vás poučí zubný lekár alebo dentálna hygienička, ktorí aj odporučia druhy zubných aj medzizubných kefiek pre efektívne čistenie.

Ukončenie liečby a postup pre udržanie výsledkov

Po uplynutí liečebné doby vám lekár rovnátka odstráni a prichádza fáza retencie. Tá je dôležitá pre udržanie dlhodobo stabilného výsledku liečby. V prípade fixných strojčekov sa teraz prechádza k noseniu snímateľných zubných strojčekov alebo fólií na zuby, ktoré bývajú doplnené drôtiky nalepenými zozadu na predné zuby (fixnými retainer). Tento udržiavací postup je nutné dodržiavať až niekoľko rokov.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

MDDr. Helena Dvořáková
garant článku

MDDr. Helena Dvořáková

zubná lekárka