Strojčeky druhy
Pomenovanie strojčeky sa ako hovorový výraz vžil pre ortodontické aparáty slúžiace na liečbu ortodontických vád a zaoberá sa nimi stomatologický odbor ortodoncia. Strojčeky sa delia na snímateľné aparáty a fixné aparáty. Zhotovujú sa pre hornú čeľusť, dolnú čeľusť alebo pôsobiace na obe čeľuste a zubné oblúky súčasne tzv. aktivátory – monobloky.
Snímateľné strojčeky tvorí živicová doska, do ktorej sú zabudované retenčné a aktívne prvky. Aktívnymi prvkami strojčeka sú skrutky a rôzne tvarovaná drôtené perá pre jednotlivé zuby alebo pre skupiny zubov. Medzi snímateľné ortodontické aparáty sa radia aktivátory – monobloky, ktoré vzniknú pevným spojením horného a dolného strojčeka v terapeutickom zhryze. Snímateľné ortodontické aparáty zhotovuje zubný technik v zubnom laboratóriu.
Fixné ortodontické aparáty stomatológ zhotovuje priamo v ústach pacienta. Základom fixného strojčeka sú ortodontické krúžky a ortodontické zámky tzv. brekety. Aktívnym prvkom je drôtený ortodontický oblúk. Krúžky sú celokovové, na vestibulárnych plochách sú upevnené kanyly na zasunutie oblúku. Zámky môžu byť celokovové alebo z priehľadného plastu či keramiky. Ortodontické drôty sú dnes vyrábané z vysoko ušľachtilých zliatin titánu a molybdénu. Klasické oceľové drôty sa používajú minimálne. Na čistenie fixných strojčekov sa odporúča používať špeciálne produkty.
Dĺžka ortodontickej liečby
Pacienti, ktorí sú liečení ortodontickými aparáty musia dodržiavať zvýšenú hygienu dutiny ústnej. Zubné strojčeky by sa mali čistiť po každom jedle, zvlášť je to dôležité pri fixných strojčekoch. Pri týchto strojčekoch sa zvyšuje počet miest pre vznik zubného povlaku a tým sa zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. Snímateľný strojček, pokiaľ nie je v ústach, by mal byť uložený v pevnej krabičke, aby nedošlo k deformácii jeho konštrukčných prvkov.
Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektiv. Stomatologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet stran 196. ISBN 978-80-247-2700-4.