Na čo sa najčastejšie pýtate o bielení zubov
Kto by nechcel mať žiarivý úsmev. Často ho ale dosiahneme len tým, že pôjdeme na bielenie zubov. Dochádza pri ňom k poškodzovaniu zubov, môžete si nechať vybieliť citlivé zuby, a ako často môžete bielenie podstupovať? Tak to je len časť otázok, na ktoré sa pýtate dentálnej hygieničky. A preto sme Vám ich spísali do jedného článku.
Rozhodnutie nechať si vybieliť zuby nie je vždy jednoduché. Občas sa bojíme citlivosti, ktorá môže prísť, diskutabilné je aj podráždenie ďasien alebo kazivosť zubov. Preto sa tiež často obraciate s týmito otázkami na dentálnu hygieničku. Aké sú ale tie najčastejšie otázky?
Skutočne nemá bielenie zubov zlý vplyv na zubnú sklovinu?
Bielenie nemá nejako závratne dlhú tradíciu, používa sa len cca 70 rokov, za tú dobu nebolo popísané poškodenie zubov. V skoršej dobe však mohli byť zubní lekári na bielenie skeptickí, pretože gély neboli opatrené dostatočným množstvom látok, ktoré mohli sklovinu po dokončení práce peroxidu opäť rehydratovať, a preto mohli zuby vysušovať. Dnes sa však ani tohto problému už obávať nemusíte.
Ako často môžem podstupovať bielenie zubov?
Pokiaľ sa jedná o domáce bielenie gélom s obsahom karbamid peroxidu do 20%, nemusíte sa opakovaného bielenia obávať.
Môžem si nechať vybieliť zuby, aj keď ich mám veľmi citlivé?
Citlivosť zubov je vnímaná individuálne, niekto bielenie bez problémov znesie, iných to bolí. Všeobecne však platí, že aj po ordinačnom bielení sú zuby na krátku dobu (niekoľko hodín) citlivejšie. Bielenie teda celkom iste možné je, ale napriek tomu by som Vám odporúčala radšej podrobnejšiu konzultáciu priamo s lekárom, alebo dentálnou hygieničkou, ktorá Vám bude zákrok uskutočňovať. Záleží aj na druhu bieliaceho gélu, ktorý budú používať.
Možno absolvovať ordinačné bielenie zubov v lokálnej anestézii?
Ordinačné bielenie nie je možné absolvovať v lokálnej anestézii len z jedného dôvodu, a tým je spätná väzba pacienta. K ordinačnému bieleniu sa používa spravidla 40% hydrogén peroxidu, a aj keď sú ďasná zaizolované krycím gélom, môže sa stať, že tento gél v niektorom mieste nepriľne pevne k ďasnu a bieliaci gél trochu stečie. Vďaka pacientovi sa na túto skutočnosť okamžite príde a miesto sa opláchne a opraví. Citlivosť zubov, ktorej sa obávate, sa dostaví iba u niektorých pacientov, a to predovšetkým dodatočne, teda až po sňatí bieliaceho gélu a nie pri procese samotnom. Lokálna anestézia je teda potom už neúčinná. Odporúčame potom štandardné analgetiká a dentálny krém s tekutým vápnikom, napr.: GC Tooth Mousse.
Hrozí mi pri domácom bielení paradentóza, vypadávanie zubov alebo poleptanie ďasien?
Paradentóza nemá s bielením nič spoločné a celkom iste si ju bielením nemôžete spôsobiť, takže ani vypadávanie zubov skutočne nehrozí. Poleptať si môžete, ak použijete bieliaci gél s vysokou koncentráciou, určený na ordinačné bielenie, alebo silnú koncentráciu gélu určenú do individuálnych nosičov, do nosičov univerzálnych. Pre individuálne nosiče teda platí pravidlo do 20% karbamid peroxidu vodíka.
Musím si po bielení zubov nechať prerobiť biele výplne?
Je to skutočne tak, že po vybielení Vašich zubov je potrebné biele výplne v prednom úseku prerobiť. Nezodpovedajú totiž naďalej svojou farbou, pretože bieliacim gélom docielite len zosvetlenie zubného tkaniva, ale nie bielej výplne.
Môžem si bieliť zuby v tehotenstve?
Tehotenstvo je čiastočná kontraindikácia k bieleniu ordinačnému a k bieleniu domácemu plná. Čiastočná u bielenia ordinačného preto, že záleží na uvážení zubného lekára, alebo dentálnej hygieničky, či Vám zákrok vykoná alebo nie. U bielenia domáceho nezaistíte pole tak, aby bielená osoba nemohla v žiadnom prípade prehĺtnuť hoci aj minimálne množstvo peroxidu. U bielenia ordinačného to zabezpečiť možno, ale v každom prípade si myslím, že bez pozitívneho reverzu (kde Vás s problematikou plne oboznámia), Vám žiadny odborník bielenie nevykoná.
Dajú sa vybieliť zuby zafarbené tetracyklínom?
Tzv. tetracyklínové zuby sa bielia veľmi ťažko, ale je možné ich bieliť. Rozhodne Vám však odporúčam bielenie pod odborným dohľadom (bieliacou pastou požadovaný efekt určite nedocielite). Poraďte sa so svojím zubným lekárom.
Keď si vybielim zuby a mám korunku, vybieli sa aj korunka?
S korunkami, mostíkmi a ďalšími náhradami je to rovnaké ako s bielymi výplňami. Pri bielení zubov sa ich farba nezmení, a preto je nutné si náhradu nechať po bielení prerobiť.
Chceli by ste sa opýtať na niečo iné?
Otázok o bielení zubov môžete mať ešte ďaleko viac, alebo Vás budú zaujímať ešte konkrétnejšie veci. V tom prípade sa v našej Poradni obráťte na dentálnu hygieničku.
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu